Mała Kubotka a uprawa ziemniaków.

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
fish
Posty: 76
Rejestracja: 07 mar 2013, 17:17

Mała Kubotka a uprawa ziemniaków.

Post autor: fish » 24 sty 2014, 20:50

Czy ktoś z Was ma doświadczenia w uprawie ziemniaków małym traktorkiem ?
Posiadam Kubotę B1502 kawałek wolnej ziemi i chęci.
Oczywiście uprawa na malutką skalę. Tak tylko dla krewnych i znajomych królika.
Widziałem obsypniki dedykowane do naszych traktorków:
http://allegro.pl/pielniko-obsypnik-2-r ... 97584.html
a do wykopywania mam ochotę kupić starą konną kopaczkę gwiazdową. Czy to ma sens ?
Jak to jest z rozstawem obsypnika, kopaczki i traktorka a upodobaniem ziemniaków ;) ?

marcinbg
Posty: 208
Rejestracja: 21 gru 2013, 13:59

Re: Mała Kubotka a uprawa ziemniaków.

Post autor: marcinbg » 24 sty 2014, 21:17

Witaj fish z tego co wiem to nasze ciągniki są troszkę za wąskie jak do ziemniaków marekspecra wiem że poszerzał swoją kubote tak aby zmieściła się w 2 rzędy ziemniaków no ale to nie jest prosta operacja poszerzyć felgi. Osobiście tez chciałbym obrabiać ziemniaki swoją kubotą ( l1500DT) no ale tez mam z tym mały problem. A co do kopaczki używam takiej do TZ4K14 sprawdza się nawet bajka w tym roku mam zamiar kopać już kubota ale też trzeba będzie ją tak ustawić aby jechać np od prawej strony ziemniaków tak aby jednym kołem jechać w bruździe a drugim gdzieś po trawie. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale mam nadzieję że coś pomogłem. Koledzy Piotr, Marek i inni mają zapewne większe doświadczenie oni z pewnością podpowiedzą coś więcej.


Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Mała Kubotka a uprawa ziemniaków.

Post autor: marekspectra » 25 sty 2014, 11:51

Fisch - świetny temat! Wieczorem napiszę co i jak u mnie wygląda. Tak poza tematem dodam że ta kopaczka z 3 filmiku to egzemplarz firmy LANZ ( tej od LANZ BULDOG) z lat 30 ub wieku :) Nie pogardziłabym takim sprzętem :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

marcinbg
Posty: 208
Rejestracja: 21 gru 2013, 13:59

Re: Mała Kubotka a uprawa ziemniaków.

Post autor: marcinbg » 25 sty 2014, 13:12

Filmy widziałem pewnie chodzi ci jak one się mieszczą. No wymiarów wszystkich kubot nie znam może niektóre mieszczą się w nasze rozmiary po sadzarce(to koledzy moga się wypowiedzieć którzy mają inne ciągniki. Ale moja np nie wjedzie w jeden rząd ani w dwa żeby kopać np od środka. Można sobie przy sadzeniu przestawić obsypniki przy sadzarce i zrobić szersze rządki żeby ciągniczek wjechał są różne sposoby. Jednak prosiłbym o wypowiedzi kolegów ponieważ nie mam tak ogromnego doświadczenia jak oni.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Mała Kubotka a uprawa ziemniaków.

Post autor: marekspectra » 25 sty 2014, 20:29

Do uprawy ziemniaków szerokośc traktorka nie jest warunkiem uprawy. Ja obecnie mam pożadaną szerokośc ale z niej nie korzystam. Zacznę od początku, pomijam, przygotowanie pola pod sadzenie. Samo sadzenie - ja mam sadarkę z Akpilu
Obrazek

Używam jej do sadzenia i do robienia rządków w warzywniku. Kiedy traktorek nie miał szerokosci, przesuwałem sadzarkę na łancuchach ramion tylnego TUZ-a tak ,że skrajny płużek szedł za tylnym kołem w osi. W ten sposób sadziłem w jedną stronę, wracałem bokiem i kolejny raz sadziłem kolejne dwa rządki.

Mam pielno obsypnik ale go nie używam.
pielnik.jpg
pielnik.jpg (77.83 KiB) Przejrzano 15728 razy
Nawet teraz kiedy już mogę wjechać w rządki. Używam czegoś bardziej finezyjnego :)

Obrazek

to obrazek z sieci, na wiosnę pokażę własny :) Potrzebna jest pewna wprawa w prowadzeniu, bo w przeciwnym wypadku potrafi człowiek wymeczyć :)

Zaletą jet to że możesz wjechać nawet jak jest mokro, nie ugniatasz rządków, i sterujesz bardzo precyzyjnie praktycznie nigdy nie uszadzając ziemniaków , nawet wtedy kiedy nie rosną równo.
Tym urządzeniem plweisz, a dokładając płużek obsypujesz.
Cena u nas za taki wynalazek 600-800zł.

Jak dotąd kopałem kopaczką konną, taką na koła, Miała zrobiony trójkąt do TUZ czyli w transporcie wisiała sobie zgrabnie za traktorkiem. Sprzedałem za 250zł . Kynek wynalazł działająca na tej samej zasadzie ale napędzaną WOM - w naszym przypadku gdzie predkość wom możemy dowolnie rgólować - mistrzostwo swiata.

Są jeszcze inne kopaczki ale to odrebny temat.

Tak to z grubsza wyglada u mnie.



Rozstaw rządków to 60cm. Narzedzia (sadzarka, obsypnik..) tak własnie mają rozstawione płużki. Zatem musiałbyś mieć rozstaw kół liczony od środka do środka opony własnie taki czyli 120cm. Jaki ma rozstaw Twój traktor? ile Ci brakuje? Powiedzmy że masz 80cm czyli brakuje 40 a zatem 20cm na stronę. Co można zrobić?

a to:

Obrazek,
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

marcinbg
Posty: 208
Rejestracja: 21 gru 2013, 13:59

Re: Mała Kubotka a uprawa ziemniaków.

Post autor: marcinbg » 26 sty 2014, 11:54

No marku to nie zły pomysł o ile dobrze widzę chodzi o dystanse tylko musiałby być bardzo wytrzymałe i precyzyjnie wykonane bo inaczej nici z pożądanego efektu czy nie tak ???

fish
Posty: 76
Rejestracja: 07 mar 2013, 17:17

Re: Mała Kubotka a uprawa ziemniaków.

Post autor: fish » 26 sty 2014, 23:23

Nie zamierzałem kupować sadzarki ponieważ plantacja będzie malutka.
Pielnko-obsypnikem (takim jak Twój ale z tylko dwiema sekcjami roboczymi) zamierzam zrobić w ziemi bruzdy do których ręcznie włożę ziemniaczki a następnie tym samym ustrojstwem jadąc pomiędzy bruzdami je zasypię. Plewienie i obsypywanie w sezonie wegetacyjnym tym samym sposobem i urządzeniem. Wykopki kolejnych rzędów kopaczką konną. Szkoda że nie wiedziałem o Twojej... :(
Fabryczne obsypniki mają regulację w zakresie 625-750mm ale nic nie stoi na przeszkodzie pospawać uchwyt umożliwiający pracę na zupełnie innej szerokości. Czy dobrze rozumiem że najważniejsze jest aby rozstaw przednich i tylnych kół traktora był możliwie identyczny ? Muszę w końcu sprawdzić w jakim zakresie mogę przestawiać rozstaw tylnych kół u siebie. Tak z ciekawostek pielniko-obsypniki z trzema sekcjami roboczymi są tańsze od tych z dwoma. Czary ?
Ps. Czy Twój obsypnik jest do sprzedania... ;)

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Mała Kubotka a uprawa ziemniaków.

Post autor: marekspectra » 27 sty 2014, 09:27

Rozstaw 625-725... Zacznijmy od rozstawu obecnego jaki masz a traktorku, i jaki możesz mieć po obróceniu felg. Raczej koniecznym warunkiem jest żeby slad kół przednich zawierał sie w granicach śladu koł tylnych. Gdybyś np orał pługiem to koła powinny być ustawione tak aby wewnętrzna granica śladu koła przedniego była granicą sladu koła tylnego, czyli rozstaw kół osi przedniej (mierzony od boku do boku opony) był taki sam (taka sama wartośc liczbowa) jak rozstaw kół osi tylnej. Jesli nie orzesz to ten wymóg nie jest konieczny.

Ja pielnika nie używam, ale Kynek czasem pożycza :) - raczej nie bede sprzedawał.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

oscar.adrenalina
Posty: 114
Rejestracja: 01 lip 2013, 16:11
Lokalizacja: Orońsko koło Radomia

Re: Mała Kubotka a uprawa ziemniaków.

Post autor: oscar.adrenalina » 04 maja 2014, 22:57

Jeśli macie pielniko-obsypnik można go ustawić do traktora.
Ja taki mam, ustawiłem odpowiednio, robię nim znaki a później redlę.
Zbudowałem ustrojstwo jak na drugim filmie, zamieszczę film z działania mojego.

ODPOWIEDZ