Jak zdjąć trawę pod montaż siatki na krety

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
sparrow
Posty: 36
Rejestracja: 10 kwie 2018, 09:13
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Jak zdjąć trawę pod montaż siatki na krety

Post autor: sparrow » 17 cze 2018, 14:58

W przyszłym roku będę chciał położyć siatkę na krety na trawniku za domem. Nie mam fotek, ale te czarne potwory zaplanowały chyba moją eksmisję :evil:
Na pozostałych nieużytkach mi to nie przeszkadza - staram się z nimi koegzystować. Ala z wnukiem chcę zagrać w piłkę na równym.
Przed domem zrobiłem to 2 lata temu - i jest super. Dla mnie, bo te diabełki chyba nie są zadowolone.
Tam jednak było łatwiej, bo ziemia goła i dodatkowo trzeba było podnieść teren, więc przy okazji położyłem siatkę.
Tu jednak trzeba zdjąć trawnik.
Pytanie do fachowców (chyba "piotrbpm" i "Miecho") - napisałbym do Was jako wiadomość, ale jeszcze nie mam uprawnień forumowych :mrgreen:

Pytania:
1. Czy wystarczy ładowacz czołowy Yanmar - 500 kg ładowności?
2. Niwelator z koszem (150cm) i na wstecznym biegu usuwanie wszystkiego?
3. Inny sposób - propozycje.

Całość to ok 300 m kw, ziemia luźna, przepuszczalna - nie zależy mi na szybkości. Nie chcę tylko kupować czegoś co wykorzystam tylko do tego. Pozostałe nieużytki koszę bijakową i chcę wyrównywać pospawaną ramą jaką kilku z Was chwaliło się na forum. Jeden fragment jest do zaorania i bronowania więc brony można by zapiąć do tej ramy.
Proszę o rady - nie wykonuję usług na sprzedaż, więc na pewno nie będę konkurencją dla tych którzy żyją z tej roboty.
Zbyszek
YANMAR SA424+kosiarka miedzyosiowa+ładowacz YL210+GEO EFGC 125+Pług 2-skibowy U 173+brony 2 polowe+glebogryzarka Shibaura 140cm

adamsch
Posty: 9
Rejestracja: 06 sty 2018, 12:28
Lokalizacja: Suchy Las

Re: Jak zdjąć trawę pod montaż siatki na krety

Post autor: adamsch » 17 cze 2018, 15:27

Najlepsza opcja to chyba przejazd glebogryzarką rozłożenie siatki i siew trawy od nowa..

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Jak zdjąć trawę pod montaż siatki na krety

Post autor: RobsonWawa » 17 cze 2018, 18:14

Niestety ale nie mam tak prostej rady jak kolega powyżej.
Wypadało by trochę się zastanowić zanim coś takiego się napisze.
Siatka na krety aby była skuteczna powinna być wpuszczona w ziemię.
W zależności od rodzaju gleby i przyszłego planowania ogrodu siatkę zagłębia się od 10 do 20 cm.
Należy pilnować aby na obrzeżach była dobrze ułożona, a krecik potrafi przyjść po wierzch i
usiłować objąć nowy teren w posiadanie.
Reasumując jeżeli chcesz zakładać siatkę czeka Cię przewalanie ziemi na całej zaplanowanej powierzchni
i obsiewanie od nowa.

Awatar użytkownika
sparrow
Posty: 36
Rejestracja: 10 kwie 2018, 09:13
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak zdjąć trawę pod montaż siatki na krety

Post autor: sparrow » 17 cze 2018, 19:43

Zgadza sie. Na mniejszym trawniku siatka jest 10cm pod powierzchnią.
Jestem świadom, ze warstwę ziemi z darnia trzeba zdjac tylko pytam jak to zrobić maluchem bez duzej koparko-zwalowarki.
Czeka mnie metoda prob i błędów, ale tych błędów wlasnie chcialem uniknąć ;-)
YANMAR SA424+kosiarka miedzyosiowa+ładowacz YL210+GEO EFGC 125+Pług 2-skibowy U 173+brony 2 polowe+glebogryzarka Shibaura 140cm

Awatar użytkownika
baka
Posty: 60
Rejestracja: 17 lip 2016, 22:52
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Jak zdjąć trawę pod montaż siatki na krety

Post autor: baka » 17 cze 2018, 22:00

Ciekawy temat, potrzeba matką wynalazków więc może wymyślisz coś podobnego do obieraczki ogórków- taki nóż który ciągnięty za traktorkiem przecina warstwę gleby pod murawą i zwijasz to w wałek kładziesz siatkę i rozwijasz na to samo miejsce.

Awatar użytkownika
plastek334
Posty: 373
Rejestracja: 03 lis 2013, 22:27

Re: Jak zdjąć trawę pod montaż siatki na krety

Post autor: plastek334 » 17 cze 2018, 22:06

https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q= ... 2272341246
O takie coś tylko jeszcze kółko może z przodu żeby nie wchodziło za głęboko

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Jak zdjąć trawę pod montaż siatki na krety

Post autor: RobsonWawa » 17 cze 2018, 22:38

Do zdejmowania trawy używa się raczej takich narzędzi :
http://allegro.pl/wycinarka-do-darni-tr ... 21467.html
Są różne modele, ale cechą wspólną jest wibrujący w poziomie nóż.
Ale w Twoim przypadku proponuję tak jak w poprzednim moim poście odżałować obecny i
posiać nowy.
Trawniki wycina się najczęściej w celu szybkiego położenia na przygotowanym miejscu.
Jeśli nie zrobisz tego dosyć szybko to trawa zmarnieje. Podcinacz można wypożyczyć ale
przelicz ile czasu zajmie Ci wybranie ziemi, położenie siatki i ponowne przygotowanie ziemi
pod trawnik. Jak zrobisz to jesienią - wiosną będzie trawka 1 klasa.
Pozdrawiam

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Jak zdjąć trawę pod montaż siatki na krety

Post autor: Adam bez ziemi » 18 cze 2018, 18:35

Podobnie jak kolega Robson poradzę zaczynać od nowa uprzednio połoźywszy siatkę na kreta. Zdjęcie darni źeby ją ponownie wykorzystać zazwyczaj robi się na wąskich przestrzeniach, np przy instalacjach elektrycznych czy nawodnieniowych. Zdjęcie z całej powierzchni małymi maszynami moźe być nie wykonalne; po 1. murawa zdjęta i zrolowana musi być położona w 24 godz. inaczej się zapaźy. po 2 każdy metr 2 trawy przycięty na gł. 3 cm ma swoją wagę, 40 metrów to to tona w przybliżeniu. po 3 nigdy nie uda się tak zdjąć murawy jak na farmie przy uźyciu kilkutonowych maszyn. po 4 murawa przed cięciem jest do tego przygotowywana przez wiele miesięcy poprzez nawoźenie, częste koszenie i wiele innych zabiegów, dlatego po wycięciu sprawia wrażenie tkanej mimo przycięcia korzeni. po 5 murawa pozyskania przez specjalistyczne maszyny układa się łatwo, ręczne wycinanie i potem układanie moźe przypominać murowanie z ręcznie formowanej cegły a szczeliny między murawą układaną powodują przesychanie darni na styku a dajej to juź tylko kompost. Kupno nowej murawy to spory koszt, przy obecnych cenach kilkanaście tys.zatopione widok młodej murawy po pierwszych koszenia ch, ich kolor, zapach bezcenne. Nie wspomniałem tu jeszcze źe zdjęcie murawy to nie wszystko bo trzeba jeszcze usunąć ziemi na tyle źeby położyć siatkę na właściwej gł., ja stosuję 8 do 10 cm, głębiej nie warto bo kret zagnieździ się między siatką a murawą. Wybór naleźę do Ciebie, uparci dokonują rzeczy niemoźliwych tylko czy w tym przypadku twarto

Awatar użytkownika
sparrow
Posty: 36
Rejestracja: 10 kwie 2018, 09:13
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak zdjąć trawę pod montaż siatki na krety

Post autor: sparrow » 19 cze 2018, 07:48

Dzięki za opinie.
Też czarno widzę "zdjęcie i położenie" tego trawnika, a na czasie mi specjalnie nie zależy ;-)
Czy dobrym pomysłem było by:
- zdjęcie najpierw ~5 cm darni i złożenie na pryzmie,
- zdjęcie następnej warstwy ziemi i też wywiezienie na bok.
- wyrównanie terenu
- położenie siatki
- położenie darni (zielonym do góry lub na dół?)
- przykrycie ziemią
- wałowanie, sianie trawy, grabienie, podlewanie

Nie chcę wywozić darni na śmieci, bo bym musiał dokupić sporo nowej ziemi.
Komentarze mile widziane,
Zbyszek
YANMAR SA424+kosiarka miedzyosiowa+ładowacz YL210+GEO EFGC 125+Pług 2-skibowy U 173+brony 2 polowe+glebogryzarka Shibaura 140cm

marcin.ch
Posty: 226
Rejestracja: 13 mar 2016, 06:52

Re: Jak zdjąć trawę pod montaż siatki na krety

Post autor: marcin.ch » 20 cze 2018, 20:58

Na 300 metrach to bym spróbował pułapki na krety. U mnie kopce były co metr a w tym roku czyściutko i to na około 1000 m2.

ODPOWIEDZ