Trawnik traktorkiem

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Trawnik traktorkiem

Post autor: Miecho » 29 wrz 2017, 21:34

Potrzebuje porady doświadczonych użytkowników:
Jeszcze w tym roku muszę wykonać trawnik (0,27ha + rabaty 0,1ha), albo chociaż główne prace ziemne, zależy ile pogody wystarczy.
Z racji problemów kadrowych, niestabilnej aury oraz mocno zaawansowanego sezonu ogrodniczego chciał bym maksymalnie zmechanizować prace - jak do tego podejść, aby się uwinąć w miarę sprawnie?
Zwykle wykonuje mniejsze ogrody, gdzie większość prac wykonujemy ręcznie, traktorem tylko spulchniam, równam i dowożę ziemie.
Nie powinienem orać, ponieważ klient nawiózł sobie taniej "ziemi" z gruzem, nie pozwolą mi zasypać wszystkiego 20cm humusu.
Do dyspozycji mam kultywator szerokie 9 łap, glebogryzarka japońska, agregat SB125, walec gładki 100-400kg, potrójna włóka z ceownika, grabki, szpadle i inne ręczne graty...
Obecnie wykosiłem wszystko kosiarką bijakową, gleba nawieziona wczesnym latem, chwasty tegoroczne, teren miejscami mokrawy.

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Trawnik traktorkiem

Post autor: RobFra » 29 wrz 2017, 22:00

Jak dla siebie - Kultywator po nim wziąć taczki i pozbierać gruz, po tym włóka / taczki / walec. Potem zasypać dołki / walec / włóka.

Po taniości - wgnieść gruz walcem obciążonym na maksa co by nie wyłaził pod kosiarkę. Potem włóka, dosypać, zasiać i zapomnieć. Dali ciała bo chcieli tanio lub dostali kasę za ziemię z gruzem. Może wychodzić.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Trawnik traktorkiem

Post autor: Luzak » 29 wrz 2017, 22:08

Miałem taki teren na wiosnę. Poszła chemia, pług, brona aktywna, walec, sianie i walec. Zależy jak mocną darń masz - jak mocno ukorzeniona to bez orki czy aktywnego agregatu ciężko będzie. Spróbuj glebogryzarka a potem agregat - powinno pójść.

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Trawnik traktorkiem

Post autor: Adam bez ziemi » 30 wrz 2017, 06:31

Wieczorem Ci napiszę albo zadzwoń, numer masz to Ci powiem. W zeszłym roku rozprawiłem się z 0,5 ha który leżał jakieś 40 lat a Okoliczni uźywaliśmy jak śmietnik. Jedyne ręczne narzędzie to grabie po siewie i siewnik. Dziś murawa jak na boisku. Robson widział na własne oczy

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Trawnik traktorkiem

Post autor: Adam bez ziemi » 30 wrz 2017, 21:54

Wreszcie mogę usiąść i skrobnę. zmęczony jak nie wiem co ale zadowolony bo po miesiącu przerwy mogłem wreszcie skończyć 60 arów trawnika z siatką na kreta.Dziś tylko plantowanie, siew i grabienie ręczne. Udało się. Dobra dość przechwalek, Miecho, z Tego zestawu wykorzystałbym kultywator choć ja zacząłem od pług. Na chemię moźesz nie mieć czasu. Pługiem wydrapiesz gruz który przydałoby się wyzbierać, potem glebką. Agregatu trochę żal noźe. Masz teź ciężką włókę, pomoźe w likwidacji zieleni niechcianej i wyplantujesz, resztę juź dasz radę bez opisu. Ja dzisiaj do niwelacji musiałem uźyć czegoś innego niź te narzędzia które posiadam. Tym razem były to 2 6 metrowe dwuteowniki połączone ze sobą 60 cm łańcuchami i wleczone, na niskim zaczepie na linach, efekt końcowy, stół pingpongowy.

szymon28
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2016, 11:10
Lokalizacja: Wodzisław sl

Re: Trawnik traktorkiem

Post autor: szymon28 » 01 paź 2017, 10:32

Ja na dzialce 2x 30ar robiłem tak. Kultywator, zbieranie gruzu, glebogryzarka, brony lekkie (wyczesałem całe zielsko i wstępnie wyrównałem teren), równiarką ponaciągałem spady i głębsze dołki, bronowanie delikatnie, siew, grabki i wałowanie. Wieczorem wstawie fotki jak mi to wyszło.

zbYszek
Posty: 441
Rejestracja: 29 lip 2014, 12:27
Lokalizacja: gmina Kluki :)

Re: Trawnik traktorkiem

Post autor: zbYszek » 01 paź 2017, 18:55

Adam bez ziemi pisze:[...] dzisiaj do niwelacji musiałem uźyć czegoś innego niź te narzędzia które posiadam. Tym razem były to 2 6 metrowe dwuteowniki połączone ze sobą 60 cm łańcuchami i wleczone, na niskim zaczepie na linach, efekt końcowy, stół pingpongowy.
Sześciometrowe? W poprzek? Jesteś pewien? :) Toż to połowa szerokości mojej działki. :)
A jak podczepiałeś te liny? W "trójkąt" do zaczepu czy wprost do ramion zawiesia? Nie wahały się na boki? Nie masz fotek tego zestawu?
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Trawnik traktorkiem

Post autor: Adam bez ziemi » 01 paź 2017, 19:04

Zbyszku, dobrze przeczytałeś, 6 metrowe, takie jak uźywa się przy wzmocnieniu stropu. Na końcach przyspawanymi krążki, do nich linki zaczepione hakami i na niskim zaczepie. zdjęcie wkleję potem jak młodzież wróci

zbYszek
Posty: 441
Rejestracja: 29 lip 2014, 12:27
Lokalizacja: gmina Kluki :)

Re: Trawnik traktorkiem

Post autor: zbYszek » 01 paź 2017, 19:07

No, no... Dzięki za odpowiedź. A za zdjęcia będę jeszcze bardziej wdzięczny bo czeka mnie równanie placu a u sąsiada leżą pod płotem takie tregry i tęsknie na mnie patrzą za każdym razem gdy tamtędy przechodzę. ;)
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Trawnik traktorkiem

Post autor: Luzak » 01 paź 2017, 19:20

6m to rzeczywiście musi robić fajnie robotę ale jak tym operować :-) Pokaż fotki zestawu :-)

ODPOWIEDZ