Zgrabiarka/przetrząsarka jaką wybrać.

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Zgrabiarka/przetrząsarka jaką wybrać.

Post autor: emek650 » 28 gru 2016, 09:11

Wymyśliłem sobie że kupię do mojego iseki zgrabiarko/przetrząsarkę do siana, potrzebna będzie do "obróbki" niewielkiej ilości siana dla królików, więc nie chcę wydawać jakiejś większej kwoty. Pytanie do kolegów z doswiadczeniem w temacie, na co się ukierunkować mam trzy typy:
Obrazek
Gwiazdowa-jakoś najmniej mnie "podnieca" choć cena najniższa :) .
Obrazek
Karuzelowa-tu mam pytanie czy tym można uformować "wałek" siana do zbioru czy tylko przetrząsać pokosy. :|
Obrazek
Taśmowa- do takiej, na dzień dzisiejszy, mam największe przekonanie ;)
Z góry dzięki za wszelkie sugestie. :)

marcin94
Posty: 80
Rejestracja: 30 cze 2016, 12:42

Re: Zgrabiarka/przetrząsarka jaką wybrać.

Post autor: marcin94 » 28 gru 2016, 10:39

Jaką powierzchnię ma łąka? Pracowałem tylko taśmową, nadaje się do rozrzucania, przetrząsania i robienia wałków, ale jest wąska, więc czasochłonne zajęcie. Karuzela pewnie dobrze trzęsie siano, ale wydaje mi się, że nie da się nią zrobić wałka, chyba że taka z jednym dużym "kołem". Gwiazda na pewno jest dobra do robienia wałków, chyba trochę gorzej przewraca, szczegolnie mokrą trawe na grubym pokosie. Chyba wybrałbym taśmę.

axer
Posty: 69
Rejestracja: 13 sie 2014, 14:40

Re: Zgrabiarka/przetrząsarka jaką wybrać.

Post autor: axer » 28 gru 2016, 18:46

Karuzelą nie uformujesz wałka do prasowania, za to najlepiej przetrząśniesz pokos. Ja używam gwiazdowej i karuzeli.

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Zgrabiarka/przetrząsarka jaką wybrać.

Post autor: emek650 » 28 gru 2016, 19:10

Dzięki za uwagi :D ugruntowują mnie w przekonaniu że taśmowa będzie najbardziej uniwersalna, areał niewielki więc szerokość nie stanowi problemu, pozostaje poszukać odpowiedniego egzemplarza :) .

Awatar użytkownika
amigorm1976
Posty: 402
Rejestracja: 26 gru 2013, 20:02
Lokalizacja: Mazowszany / pow. Radomski
Kontakt:

Re: Zgrabiarka/przetrząsarka jaką wybrać.

Post autor: amigorm1976 » 28 gru 2016, 19:58

Od kilku lat przetwarzam kilka łąk około 2 ha, na siano. Używam przetsząsarki taśmowej, gwiazdowej i starej konnej takiej z widełkami.
Tak więc przetsząsarka taśmowa jest idealna do rozrzucania pokosów, przerzucania siana, idealnie zgrabia na wałki, natomiast zwierzęta nasze czyli kozy zdecydowanie bardziej wolą siano suszone nie mechanicznie. Tak więc od 2 lat w głównej mierze używam tylko przetsząsarki gwiazdowej, w zależności od suchości siana jeżdżę wolniej lub szybciej tak aby dobrze przetrząsnąć siano.

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Zgrabiarka/przetrząsarka jaką wybrać.

Post autor: emek650 » 28 gru 2016, 20:44

Właśnie!
Zapomniałem dodać, że z moich dotychczasowych obserwacji wynika że taśmowa dość mocno zanieczyszcza siano ziemią, piaskiem itp itd., gwiazdowa chyba mniej, szukam rozwiązania uniwersalnego ponieważ przy "mikrej" ilości siana do obróbki nie ma sensu kupować kilku maszyn.

marcin94
Posty: 80
Rejestracja: 30 cze 2016, 12:42

Re: Zgrabiarka/przetrząsarka jaką wybrać.

Post autor: marcin94 » 28 gru 2016, 21:27

Jeśli łąka jest równa i dobrze ustawisz, tak żeby zęby były minimalnie nad ziemią, to nie brudzi tak bardzo, a równocześnie dobrze zbiera siano. Często udawało mi się tak ustawić

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Zgrabiarka/przetrząsarka jaką wybrać.

Post autor: marekspectra » 28 gru 2016, 21:37

...i zajmuje najmniej miejsca, bo łatwo ją upchnąć gdzieś pod wiatą :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
Rav
Posty: 499
Rejestracja: 12 kwie 2014, 20:15
Lokalizacja: Mazowieckie okolice Ostrołęki

Re: Zgrabiarka/przetrząsarka jaką wybrać.

Post autor: Rav » 28 gru 2016, 23:42

ja używam gwiazdowej 4 ale tylko do siana już podeschniętego, mokre lepiej rozrzuca mi pająk konny, choć schodzi się strasznie długo, późniejsze przewracanie już tylko gwiazdową.

mechanizator
Posty: 5
Rejestracja: 29 gru 2016, 15:12

Re: Zgrabiarka/przetrząsarka jaką wybrać.

Post autor: mechanizator » 31 gru 2016, 14:23

W Twoim przypadku najsensowniejsza jest taśmowa - kwestia tylko regulacji żeby nie brudziła ziemią - można ten problem też rozwiązać trochę pośrednio przez nieco wyższe koszenie trawy na łące - plon będzie co prawda trochę mniejszy ale za to lepszej jakości - a i sama trawa na tym skorzysta bo szybciej odrośnie

ODPOWIEDZ