Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Killer
Posty: 31
Rejestracja: 04 kwie 2016, 20:52

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: Killer » 09 mar 2017, 10:43

Wieczorem wyślę zdjęcia uszkodzeń części, efekty pracy ze świdrem i dodam że warto stosować sprzęgło zrywalne na przykład. Żeby nie zniszczyć walka albo części świata.

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: TooSlow » 09 mar 2017, 22:48

Czekam na fotki

axer
Posty: 69
Rejestracja: 13 sie 2014, 14:40

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: axer » 10 mar 2017, 15:00

kubi pisze:Że tak się podepnę, do łuparki świdrowej zakładać sprzęgło przeciążeniowe czy nie? Wydaje mi się, że nie ma szans na zablokowanie wałka, ale może się mylę?
Łuparka świdrowa + suchy i poskręcany jesion gasiły mi C330, w pewnym momencie pogięło mi wałek w łuparce, po tej przygodzie sprzedałem łuparkę na części - nie widzę sensu posiadania takiej maszyny. Sprawniej porąbię drewno siekierą, a to, czego ja nie porąbię - nie połupie i świder.

kubi
Posty: 84
Rejestracja: 05 wrz 2016, 20:00
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: kubi » 10 mar 2017, 16:34

Są klocki których nie porąbie, zabawa z młotem i klinami. Stąd pomysł na świder. Suchego drewna też nigdy nie łupię, dzisiaj poszło trochę świeżej brzozy i dębu, co mniejsze to spokojnie siekierą (czysta przyjemność), ale te większe których nie podniosę na siekierze to już męka. :D To mnie zmartwiliście.:D
Kubota B1820 DST

Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 517
Rejestracja: 21 lis 2014, 17:52
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: jarekstryszawa » 10 mar 2017, 16:47

Łuparka jednak szybsza niż klin i młot- ponadto połupane kawałki tnę poprzecznie na cyrkularce, a nie pile łańcuchowej. Przy robocie trzeba jednak bardzo uważać: https://youtu.be/4GQcRrsARrg
jeżeli wiesz dokąd idziesz nie musisz się spieszyć https://www.facebook.com/jarekstryszawa

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: TooSlow » 14 mar 2017, 22:15

Czołem Panowie, Zakupiłem wałki. Tylko chyba zje...łem sprawę. Bo zakupiłem ze sprzęgłami ciernymi, zamiast przeciążeniowymi. Tak czytam i na allegro aukcje dotyczą "sprzęgło przeciążeniowe cierne", ale ze strony SIPMA wynika, że to przeciążeniowe a cierne to spora różnica.

Jeśli chciałem ochronić sprzęt przed nagłą zmianą momentu (czyli glebogryzarka nagle staje w ziemi), to miałem brać przeciążeniowe czy może jednak cierne też jest OK?

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: emek650 » 15 mar 2017, 07:30

Do glebogryzarki japońskiej użytkowanej NORMALNIE sprzęgło nie jest potrzebne, noże są tak ukształtowane że nawet na dużym kamieniu nie zablokuje tylko podniesie, poza tym jak przy każdej czynności wskazany rozsądek. Przy łuparce świdrowej istotna jest możliwość szybkiego wyłączenia napędu i zmiany kierunku obrotów.

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: TooSlow » 17 mar 2017, 22:03

Rozmawiam na priv z kolegą z forum, więc i tutaj umieszczę moje obserwacje. Może komuś się przyda.

Mianowicie sprzęgło przeciążeniowe cierne to zajebista sprawa. Bo ono jednak spełnia swoją rolę, po prostu źle zrozumiałem metodę działania. To, że nie rozłącza napędu nie oznacza, że maszyna nie staje. Po prostu mocowanie przy ciągniku jest razem z tarczą i zaczyna się ślizgać przy obciążeniu. A oni to źle tłumaczą, bo piszą wszędzie, że to śruby na sprężynach przejmują nadmiar niutonometrów.

Dzisiaj pierwszy test sprzęgła - odkręciłem śruby na sprężynach, to zatrzymało glebogryzarkę. Przykręciłem na 3 obroty, to w ogóle jej nie zatrzymało. Więc jutro będę testował ustawienia pośrednie.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: k_sit » 17 mar 2017, 22:33

Sprzęgło przeciążeniowe jak sama nazwa zabezpiecza przed przeciążeniem. Jest kilka rozwiązań dla tego rodzaju i metodzie jego działania. Cierne zawiera elementy wykorzystujące tarcie, kłowe specjalne wykonanie elementów współpracujących. Tego rodzaju sprzęgło jest powracalne czyli po ustaniu obciążenia wraca do swoich parametrów. Natomiast wszelkiego rodzaju połączenia zrywalne ścinane kliny ,śruby itp maja określony element wytrzymałościowy.

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Jak dobrać wałek napędzającego do osprzętu?

Post autor: Luzak » 13 cze 2021, 22:49

No i pojawił się problem przy opryskiwaczu. Chciałem go podłączyć pierwszy raz. Biorę swój wałek o długości 55 cm (mierzone od do środka osi przegubów) i okazuje się że jest o 17 cm za długi. Jak odczepiłem opryskiwacz od ciągnika i odsunąłem od ciągnika 17 cm (opryskiwacz stał podniesiony na paletach) to dopiero mój wałek wszedł. W takim wypadku wychodzi że potrzebuję wałek o długości jakieś max 38 cm. A w takim wałku rury będą długie na 15 cm. Co prawda opryskiwacz pracuje w pozycji podniesionej więc wałek się nie wydłuży więc nie grozi mu wypięcie. Ale jak wygląda sytuacja u Was? Mój opryskiwacz to Biardzki 200 litrów.

ODPOWIEDZ