Traktorek na plantacje choinek

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
RudoBrody
Posty: 32
Rejestracja: 31 lip 2016, 15:23

Traktorek na plantacje choinek

Post autor: RudoBrody » 01 sie 2016, 15:11

Witam wszystkich.
Na wstępie chciałbym powiedzieć, że prowadzicie świetne forum ;)
Mianowicie jestem bardzo słabo obeznany w temacie małych traktorów więc prosze o wyrozumiałość.
Zastanawiam się nad zakupem traktorka na plantacje świerka pospolitego.
Drzewka sadze w więźbie 120x120cm.
Jak sądzicie jaki traktorek zmieści się między drzewkami nie uszkadzając ich.
Jego zadaniem było by koszenie miedzyrzedzi, praca z glebogryzałką, opryskiwaczem i ewentualnie transport lub odśnieżanie ;)
Jak narazie posiadam 1h plantacji jednak do wykozystania pozostaje jeszcze około 10-12 h ziemi, która będzie zagospodarowana w późniejszym czasie ;)
Jeśi chodzi o przygotowanie ziemi pod sadzenie orka itp. To posiadam jeszcze dwa ursusy które będą do tego używane.
Proszę doradźcie mi coś odpowiedniego tak do 20-25 tyś.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Traktorek na plantacje choinek

Post autor: piotrbpm » 01 sie 2016, 16:33

W traktorach japońskich wraz ze wzrostem mocy rośnie szerokość ale to chyba logiczne :) Taka szerokość będzie w traktorkach do 24KM mocy (przeważnie ) W tej kwocie zakupisz traktorek na tip top .Zastanów się nad :
-czy musi być 4x4
-jaka skrzyni biegów do kosiarki dobrze jest mieć powershift
-jakie koła tylne Ci wystarczą (ich wielkość )
-czy wolisz prostotę czy chcesz się chwalić traktorkiem przed sąsiadami
Kwota ta wystarczy na bardzo wiele modeli z różnych firm dlatego skupił bym się na traktorkach w stanie idealnym o mocy 22KM których jest w brud .Bądź mądrym Polakiem przed szkodą i zastanów się nad pojęciem serwis przed sprzedażą oraz wymiana wszystkich filtry i olei przez sprzedającego .
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

RudoBrody
Posty: 32
Rejestracja: 31 lip 2016, 15:23

Re: Traktorek na plantacje choinek

Post autor: RudoBrody » 01 sie 2016, 16:52

4x4 raczej bedzie koniecznością bo zajmujemy się produkcją drewna kominkowego wiec do lasu by się napęd przydał ;)
Musze się doksztalcic na temat skrzyni power shift.
Zupełnie nie zależy mi na duzych kołach teren u mnie suchy i głównie piaszczyste ziemię.
Prostota prostota i jeszcze raz prostota, ja przyjmuje zasadę, że jak czegoś nie ma to się nie popsuje ;) Wiec zależy mi aby był to model prosty w naprawach, trwały i z dostępem do części ;)
Czy jest jakiś producent którego w szczególności polecacie?
Co sądzicie o Włoskich maszynach? Mam wujka włocha mieszkającego w Polsce i może tam by się coś ciekawego trafiło.

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Traktorek na plantacje choinek

Post autor: Mandrol » 12 paź 2016, 15:49

Witaj kolego RudoBrody

Pewnie już kupiłeś jakiś traktorek więc moje odczucia w tym temacie będą zbędne ale chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami z innymi forumowiczami- może komuś się przyda na przyszłość...
Ja też, podobnie jak Ty, zapodałem sobie plantację choinek. Na początek 1000 szt. daglezji zielonych oraz 3500 szt. jodeł kaukaskich. Daglezje posadzone w 5 rzędach, w odstępach 2x2m bo mają służyć jako płot/warstwa ochronna tłumiąca hałas z przejeżdżających obok mojej działki pociągów. Jodełki posadzone w rzędach w odstępach 1,5x1,5m. Po pierwszym roku postanowiłem zakupić traktorek bo niestety nie dałem rady z wykaszarką. Z racji tego że pracuję za granicą nie mam możliwości koszenia na bieżąco a zlecić komuś takiemu spod baru piwnego to podejrzewam, że wiesz ile z tych choinek by przeżyło. Wybór padł na zagłębie wrocławsko-leszczyńskie i po odwiedzeniu kilku firm wybór padł na wąskie Hinomoto N200- szerokość traktorka 116cm wydawała się być optymalna do jazdy w rządkach o szerokości 1,5m. Moc 20KM też wystarczająca. Do tego kosiarka bijakowa na wysięgniku AGL125 o szerokości roboczej 125cm (cała szerokość chyba 138cm). Sprzęt spisuje się znakomicie chociaż i traktorek i kosiarka mieszczą się w rządkach jodły na milimetry bo niestety do sadzenia choinek zamówiłem sobie takie brygady spod baru mlecznego to i jakość dostałem- prosto jak z bicza strzelił :evil:
Anyway, poniżej fotki z pierwszego koszenia- miejscami trzcina miała ponad 2 metry wysokości!!! Moje chłopaki jechali na żółwiu a ja przed nimi szłem i szukałem choinek naprowadzając ich gdzie mają jechać :D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W tym roku trochę zmieniłem strategię- najpierw wykaszam naokoło choinek i wzłuż rządka zostawiając przestrzeń pomiędzy rządkami dla późniejszego koszenia przez traktorek z kosiarką:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po powyższym wykoszeniu wjeżdżam ja albo starsi synowie mojego znajomego- moi chłopcy jeszcze są za mali, żeby samodzielnie kosić ale już niedługo będą sami dzielnie walczyć ;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tak to w moim skrócie wygląda i niestety ale będziesz się musiał napracować. Wszyscy moi znajomi oczywiście widzą już zyski ze sprzedanych sztuk ale nikt nie widzi tego nakładu pracy włożonego w przygotowanie terenu, wywiertanie otworów i posadzenie w nich choinek oraz czas spędzony na ich pielęgnacji. Ja to traktuję jako inwestycję w przyszłość (choć nie spodziewam się dużych zysków) ale jest to też moje hobby bo zawsze lubiłem grzebać przy domku na podwórku a teraz na powierzchni 2,43ha mam do tego dużą sposobność ;) Moja praca pozwala mi też na to, żeby płacić teraz na to hobby- może za kilka lat to hobby mi się odpłaci ;)

Życzę powodzenia i pamiętaj o bardzo wąskim traktorku jeśli jeszcze nie kupiłeś- dla Twoich 120cm to tylko jakiś traktorek poniżej 100cm szerokości bo jak choinki już podrosną to na bank gałązki będziesz ucinał oponami (też tak niestety już mam :( )

Acha, i nie bawimy się smartphonami w czasie pracy bo mogą wyglądać tak jak od mojego jednego operatora traktorka :lol:
Obrazek
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

ODPOWIEDZ