Uprawa choinek świątecznych.

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Adam bez ziemi » 05 paź 2017, 20:00

Cała w tym sztuka źeby ciąć tak aby uformować ładną sukienkę choince a nie tworzyć topiarów ze świerka. Z mojej praktyki takie cięcie wykonuję na przełomie czerwca i lipca, kiedy kończy się pierwszy silny przyrost. Boczne gałęzie nie są problemem, co innego wierzchołek, między 4 a 20 rokiem w sprzyjających warunkach przyrost moźe przekraczać 1 mb a to nie sprzyja w wyglądzie choinki. Nigdy nie usuwam całkowicie wierzchołka bo ruch fototropijny spowoduje pojawienie się wielu wierzchołków. Dlatego według mnie ze względu na pokrój bardziej nadaje się jodła kaukazka i świerk serbski

RudoBrody
Posty: 32
Rejestracja: 31 lip 2016, 15:23

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: RudoBrody » 05 paź 2017, 20:12

Okoliczne sarny polubiły moje świerki i mam dość duży problem z wieloczubkami, usuwam wszystkie oprócz jednego, który wyglada najbardziej odpowiednio. Czy taka roślina ma szanse na osiągnięcie pożądanego kształtu?
Mam jeszcze pytanie jakich narzędzi używacie do formowania?

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Adam bez ziemi » 05 paź 2017, 20:19

Przed sarna możesz użyć pakuł, repelenty nie wchodzą w grę bo pogorszy Ci sprzedaź, chyba źe użyjesz ich na materiale nie do sprzedaź. Co do sektora to mały fiskarsa czy
podobny, najprostszy, byle dobrze leżał w dłoni i ciąl przyzwoicie

RudoBrody
Posty: 32
Rejestracja: 31 lip 2016, 15:23

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: RudoBrody » 05 paź 2017, 20:34

Czy masz na myśli pakuły, które stosuje się do uszczelniania rur? Jeśli tak to w jaki sposób ich używać? Sarna u mnie żeruje zimą.

cieply
Posty: 67
Rejestracja: 07 paź 2014, 09:02

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: cieply » 05 paź 2017, 20:35

RudoBrody pisze:Okoliczne sarny polubiły moje świerki i mam dość duży problem z wieloczubkami, usuwam wszystkie oprócz jednego, który wyglada najbardziej odpowiednio. Czy taka roślina ma szanse na osiągnięcie pożądanego kształtu?
Mam jeszcze pytanie jakich narzędzi używacie do formowania?
Ja zwykły świerk mam ogrodzony. Co prawda sarna w pierwszym roku i tak próbuje się przebić przez siatkę ale od drugiego roku jest spokojnie. Zwykła siatka leśna 1,8m , słupki co 5 metrów.
Pensjonat na Mazurach nad jeziorem Juksty. Zapraszam! http://www.pensjonat-hubertus.pl

RudoBrody
Posty: 32
Rejestracja: 31 lip 2016, 15:23

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: RudoBrody » 05 paź 2017, 20:51

Siatka z pewnoscią spełniła by swoje zadanie i miałem plan wykonać ogrodzenie jednak na planach się skończyło z powodu braku czasu.. Używasz słupków drewnianych czy betonowych?

cieply
Posty: 67
Rejestracja: 07 paź 2014, 09:02

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: cieply » 05 paź 2017, 20:56

RudoBrody pisze:Siatka z pewnoscią spełniła by swoje zadanie i miałem plan wykonać ogrodzenie jednak na planach się skończyło z powodu braku czasu.. Używasz słupków drewnianych czy betonowych?
Drewniane sosnowe. Tylko zaimpregnuj od dołu. Nieimpregnowana sosna u mnie po 5 - 6 latach zaczyna się łamać.
Pensjonat na Mazurach nad jeziorem Juksty. Zapraszam! http://www.pensjonat-hubertus.pl

RudoBrody
Posty: 32
Rejestracja: 31 lip 2016, 15:23

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: RudoBrody » 05 paź 2017, 21:04

A jak radzisz sobie z chwastami na plantacji? Może masz jakiś patent na zmiejszenie ilości czasu spędzonego na walce z zielskiem ;)

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Adam bez ziemi » 05 paź 2017, 21:48

Na chwasty vorox f aplikowany tylko podczas dźdźysty pogody. Co do pakułów to właśnie te 8 których piszesz, rozwieszasz po pędach bocznych i wierzchołku, draźnia sarny w podniebienie i omijają te przyozdobione pakulami . Jeszcze 2 słowa na temat grozę, siatka leśna Beckerta ma gwarancję pow. 25 lat a słupki z sosny, średni pomysł, zwłaszcza z młodych, cienkich egzemplarzy. Lepszy będzie dąb, choćby szczapa ze starszych sztuk lub okrągła a jeśli nie ma dęba to modrzew. Zamiast impregnacji polecam opalać w ognisku, zwłaszcza część która jest na styku z gruntem

RudoBrody
Posty: 32
Rejestracja: 31 lip 2016, 15:23

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: RudoBrody » 05 paź 2017, 22:22

Czy herbicyd o którym piszesz można stosować bez osłony jak np. Logo 310? Czy nie jest to możliwe? A jeśli trzeba używać osłon to jakie ma zalety w stosunku do glifosfatu?

ODPOWIEDZ