Uprawa choinek świątecznych.

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Myrol
Posty: 39
Rejestracja: 08 mar 2017, 09:33

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Myrol » 14 mar 2017, 20:39

Czesc.Jestem tu nowy i od roku zajmuje sie tym samym.Moze pociagniemy temat dalej...????
Pozdrawiam.

Felipe
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2017, 10:34

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Felipe » 27 mar 2017, 14:16

Hej Wszystkim!

Z chęcią przyłączę się do dyskusji. W zeszłym roku (przełom kwietnia/maja) na niecałej połówce hektara posadziłem 3-letnie sadzonki świerka srebrnego. Teren wcześniej ogrodziłem siatką leśną. Ziemi nie przygotowywałem w żaden specjalny sposób ponieważ wcześniej była uprawiana i nawieziona. Nie dysponuje praktycznie żadnym parkiem maszynowym. Siłą 6 rąk w dwa dni posadziliśmy 2750 szt. starając się zachować więźbę 1,5 m x 1,5 m. Z pola schodziliśmy na czworaka :D
Podłoże to głównie piasek. Drzewka po posadzeniu zostały podlane. Kolejne prace związane były z utrzymaniem czystości uprawy. Regularne koszenie trawy co 2 tygodnie od maja do końca sierpnia wraz z pieleniem wokół drzewek. Polecam nawet częściej bo trawa tak szybko rośnie, że choinki giną w gąszczu.
Pod koniec lata zdarzyło mi się jeszcze dwukrotnie podlać uprawę.
Jesienią zliczyłem drzewka. Uprawa uszczupliła się o 99 szt. z czego jakieś 20-30 sam wykosiłem walcząc z trawą...
W zeszłym tygodniu kolejne liczenie. Zimy nie przeżyło 45 szt. Przy okazji wszystkie drzewka spryskałem Pronamalem celem ochrony przed szkodnikami.
Zastanawiam się aktualnie nad wykonaniem oprysku Logo 310 albo lepszą kosiarką ;)

Myrol
Posty: 39
Rejestracja: 08 mar 2017, 09:33

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Myrol » 28 mar 2017, 21:43

No to pieknie.Wrzuc jakies fotki.Ja postaram sie jutro cos wrzucic.W piatek pryskałem topsinem przed grzybem.

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Mandrol » 30 mar 2017, 21:00

Panowie, mi po zimie dużo choinek "zardzewialo" :( Na początku myślałem, że to tegoroczne mrozy ale to chyba jakaś choroba dopadła jodełki bo świerk serbski, pospolity i srebrny wyglądają OK. Byłem w lokalnym oddziale Chempestu i doradzono mi oprysk takim oto czymś:
Obrazek
Gościu powiedział, że lokalni szkółkarze pryskają takim czymś ale nic więcej nie umiał doradzić. Zresztą byłem zobaczyć u gostka, który uprawia tuje i na moje pytanie czym to psika to szybko odburknął, że sprowadza coś w bańkach z Holandii...
Spróbuję psiknąć choinki tym czymś powyżej...
A co do Logo 310- ktoś już stosował na jodły kaukaskie i daglezje?
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

Myrol
Posty: 39
Rejestracja: 08 mar 2017, 09:33

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Myrol » 31 mar 2017, 09:06

U mnie jest cos podobnego tzn brazowieja.Doradzono zeby spryskac topsinem 500sc 15ml na 10l.A pod koniec kwietnia sypnac witaminki.Tak zrobiłem i czekam na jakis efekt.Prawdopodobnie to grzyb bo duzo wilgoci w glebie.Ale uczymy sie dopiero takze kazda wskazowka na wage złota.

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Mandrol » 24 kwie 2017, 16:09

Myrol, sorki że dopiero teraz wyskakuję z fotkami ale jakoś nie było czasu. U mnie to wygląda tak:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Najśmieszniejsze jest to, że jodła cała brązowa a od pnia robi się na nowo zielona :shock: Szczerze, nie ogarniam :o no chyba, że te zielone to ostatnie oddechy umierającej jodełki :(
Obrazek Obrazek Obrazek

Przed Wielkanocą opryskałem tym ze zdjęcia powyżej- zobaczymy czy pomoże je wskrzesić z martwych...
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

Myrol
Posty: 39
Rejestracja: 08 mar 2017, 09:33

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Myrol » 25 kwie 2017, 08:48

o kurcze to lipa.u mnie tez kilka padło to w tym tyg wykopie i nowe zasadze.Na jesien sadziłem ok 1000szt i własnie te słabo sie przyjeły.A te ktore posadziłem maj czeriwc lipiec to pieknie rosna,tez ok 1000szt.

Myrol
Posty: 39
Rejestracja: 08 mar 2017, 09:33

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Myrol » 25 kwie 2017, 13:11

u mnie takto wyglada

jodełki

Obrazek

pole w prygotowaniu

Obrazek

srebrne kaibaby

Obrazek

swierki pospolite

Obrazek

i ponownie srebrne

Obrazek

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Mandrol » 25 kwie 2017, 16:40

Super!!! Teraz tylko pilnuj żeby trawa ich nie przerosła bo będzie gó#no z jakiegokolwiek przyrostu :(
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

Myrol
Posty: 39
Rejestracja: 08 mar 2017, 09:33

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Myrol » 25 kwie 2017, 19:07

Ostatnio ta pogoda jest do dupy ale jak pozwoli odpalam traktorek do koszenia i koszenie wzdłuz i wszerz a pozniej kazde drzewko recznie obkaszane.Jak na razie to maluszki na ktorch sie ucze. ;)

ODPOWIEDZ