Uprawa choinek świątecznych.

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
RudoBrody
Posty: 32
Rejestracja: 31 lip 2016, 15:23

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: RudoBrody » 07 paź 2017, 18:01

W takim razie może warto by bylo nagrać filmik instruktażowy i pokazać sztukę adeptom :) Ja troszkę szkole się na roślinach w ogrodzie ale nie zawsze dobrze to wychodzi ;) Ale jak to mówią praktyka czyni mistrza. Współczuję z powodu oka.. Chyba zacznę używać okularów..

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Luzak » 07 paź 2017, 22:56

Adam bez ziemi pisze:Koszenie kosą spalinową bez okularów skończyło się kilkoma dziurami w rogówce. W środę konsylium zdecyduje co dalej z okiem.
Adam trzymaj się - będzie dobrze :-)

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Mandrol » 08 paź 2017, 02:59

Adam bez ziemi pisze:...Koszenie kosą spalinową bez okularów skończyło się kilkoma dziurami w rogówce. W środę konsylium zdecyduje co dalej z okiem.
Adam, stary a głupi :( Ja bez okularów i hełmu z nausznikami nawet nie podchodzę do wykaszarki. Kurcze, 3maj się, będzie dobrze!!!
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Adam bez ziemi » 08 paź 2017, 11:53

Bynajmniej z tej głupoty wyciągnę wnioski ze nie naleźę reagować jak się ludzie śmieją źe koszę w kasku, wyciągnę swój zintegrowany Chełm ze słuchawkami i przyłbicą i będę to robił jak dawniej. Na szczęście takich zleceń coraz mniej, nie umiałem być asertywny, nie umiem zbyć starszych ludzi. Pocieszam się źe pijany i głupi ma szczęście tylko gorzej ze nie piję :D

Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Miecho » 08 paź 2017, 14:03

Adam, trzymam kciuki za twój wzrok, kto dobrze widzi ten nie wie o co stawka idzie.

Z 15 lat temu stary spawacz/ślusarz śmiał się ze mnie młodego i nie doświadczonego: źle tniesz, źle szlifuje bo się pier... z tymi okularkami, ja całe życie bez osłony robię i widzę. No to zdjąłem, następnego dnia siedziałem na pogotowiu, taka Helga wyciągała mi opiłki z jedynego, dobrze widzącego oka, naciskając kolanem na podbrzusze i krzycząc:"szerzej, nie zamyka oka, teraz będzie pamiętał :!: "

Słuchaj starszych...a będziesz ślepy :D

szupersznikersz
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:56

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: szupersznikersz » 10 paź 2017, 22:34

RudoBrody pisze:ANDRZEJ GORZELAK
"GOSPODARSTWO stroiszowo-choinkowe"
Plik do pobrania w pdf. Na stronie 51 masz teorię na temat formowania. Ale obawiam się, że Adam bez Ziemi ma rację, że teoria w tym wypadku niewiele nauczy. Życzę miłej lektury :) Ja mam zamiar wybrać się na plantacje gdzie pracuje brat żeby zobaczyć jak to w praktyce wygląda. Ale w tym roku już nie ma na to szans.
Dziękuję bardzo

cieply
Posty: 67
Rejestracja: 07 paź 2014, 09:02

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: cieply » 05 gru 2017, 10:23

Mam inny problem. Może ktoś się już zetknął albo to gdzieś przerabiał.
Wiosną chciałem zrobić oprysk herbicydem na całej powierzchni przed ruszeniem wegetacji świerka. Bez osłon herbicydowych tylko z góry po wszystkim tak, żeby zwalczyć jak największą ilość chwastu.
I o ile z opryskiem wszystko będzie dobrze to pojawił się inny problem.
Niedawno pojechałem na powierzchnię uczyć się orki i orałem pasy technologiczne między świerkami. Okazało się, że pod ziemią siedzi sporo pędraków.
I teraz czy jak im wypryskam trawę i chwasty to czy nie pójdą w korzenie świerków i nie załatwią 100% powierzchni?
Pensjonat na Mazurach nad jeziorem Juksty. Zapraszam! http://www.pensjonat-hubertus.pl

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Luzak » 05 gru 2017, 14:40

Prosta sprawa - jak nie będą miały co jeść to pójdą tam gdzie będzie korzeń. A widziałem plantacje. które zniszczył do cna.
Poczytaj o tym bo walka z tym dziadostwem nie jest łatwa i musi być celowana i w daty i w fazy rozwoju.

cieply
Posty: 67
Rejestracja: 07 paź 2014, 09:02

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: cieply » 15 sty 2018, 12:11

Przeniosę się tutaj z dalszą dyskusją.
jonygo pisze:Kolego Mandrol dziękuję za odzew :)
Masz rację co do dysku,że zmasakruje choinki ale to tylko przez 2 pierwsze lata po posadzeniu,później choinka jest już na tyle gruba (czyli gdzieś w 3 roku po założeniu plantacji) że można już używać dysku.
Jak rozmawiałem z niemieckim producentem takiej kosiarki z dwoma dyskami to mówił, że drzewka muszą mieć 3 - 4 lat oraz być podkrzesane żeby wejść z dokaszaniem dyskowym. Wcześniej (tam dyski były z dwóch stron) można ustawić dyski, żeby szły tak jak rozstaw sadzenia minus 3 - 5 cm na błędy i też dyski powinny wykosić większość.
jonygo pisze: Z tego co mogę Ci na wstępie podpowiedzieć co do uprawy choinek to ja pierwsze koszenie robię w okolicy sierpnia,a to za sprawą oprysku który wykonuję w zależności od aury między 20,03 a 25,04 wszystko zależy od danego roku.
Koszt oprysku oryginalnym środkiem LOGO 310 WG to około 600 zł/ha (cena środka + wykonanie usługi oprysku) ja sam sobie opryskuję.
Jeżeli chcesz obniżyć koszt oprysku to możesz zastąpić środek LOGO 310 WG (koszt 300-350 zł/ha) środkiem o nazwie MAISTER 310 WG, substancja czynna i adiuwant ten sam co przy oryginale,tylko jest sprzedawany jako środek do kukurydzy (osobiście wytestowałem ostatniej wiosny,koszt 200-250 zł/ha) środek można używać na jodły,świerki i sosny, żeby komuś nie przyszło do głowy pryskać innych iglastych,znajomy dwa lata temu opryskał nasadzenia Thuje Szmaragd,prawie 20 000 sztuk i ledwo przeżyły,straciły cały przyrost - generalnie sezon w plecy.
Też w tym roku chcę pryskać na części powierzchni MAISTER'em. Pryskasz normalnie opryskiwaczem z góry po wszystkim jak leci? Czy w osłonach w międzyrzędziach?
Rozmawiałem z przedstawicielem handlowym Bayer'a i mówił mi, że w niedalekiej przyszłości zostanie tylko LOGO, a MAISTER zniknie z rynku bo coś tam nie mogą dalej tego w kukurydzy stosować. Generalnie jest to ten sam środek.
Mandrol pisze:Też szukałem wąskiego traktorka i ten spełnił moje oczekiwania chociaż z biegiem wzrostu choinek koła zahaczają o gałązki. Choinki mam posadzone 1,5 x 1,5m.
Ja mam 1,1 x 1,1m oraz 1,2 x 1,2m. Własnie zabieram się za osłony kół i wtedy tylko rozgarniasz gałęzie i się przeciskasz pomiędzy.
Pensjonat na Mazurach nad jeziorem Juksty. Zapraszam! http://www.pensjonat-hubertus.pl

jonygo
Posty: 10
Rejestracja: 06 sty 2018, 11:33

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: jonygo » 15 sty 2018, 22:42

Kolego cieply co do kosiarki z dyskami zgadzam się :) sadzę sadzonki 3,4 letnie więc po następnych 3 latach już są słuszne i dysk ładnie pracuje.

Oprysk robię po całości,po wszystkim,nawet po ogrodzeniu, co dziesięć rzędów mam zrobione "ścieżki technologiczne" o szerokości 250 cm tak żeby wszedł większy ciągnik z opryskiwaczem (no i do transportowania choinek),docelowa wysokość oprysku to około 250 cm nad ziemią,przy ciągniku MTZ 82 (ciągnik na dużo wyższym profilu opon niż standardowe modele,żebym mógł też wyorywać jak najwyższe sadzonki,no i przy okazji w transporcie VMAX ponad 50km/h :D) i na max podniesioną belką opryskiwacza.

Rozstaw rzędów (150 cm) jest u mnie podyktowany w czasie późniejszym wykopywaniem części choinek do doniczek takim ustrojstwem:

https://www.youtube.com/watch?v=tsrZt-eOTfw

Oczywiście nożem o mniejszej średnicy no i prosto do donicy,żeby taka maszyna mogła "w miarę swobodnie pracować" dlatego jest potrzebny rozstaw rzędów co 150 cm a i tak szału nie będzie,to jest takie minimalne minimum. Drzewa alejowe też będę sadził w takim rozstawie a i tam ta maszynka się przyda ;) bo niestety ale na ręczne kopanie nie mogę sobie pozwolić.

ODPOWIEDZ