Uprawa choinek świątecznych.

Tu : jaki traktorek wybrać ?
Regulamin forum
Sposoby upraw, czyli np jak przygotować ziemie do uprawy, jak opryskiwać, jak nawozić... Ogólnie o pracy na naszych areałach. Oraz dyskusja - jaki mój pierwszy traktorek?
Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Miecho » 07 lip 2017, 10:28

Tak jak kolega napisał warstwa zewnętrzna komórek kutykula/kutikula (łac. cuticula) zapewnia ochronę i efekt hydrofobowy w wyniku zawartości między innymi wosków na igłach lub gęstych włosków na liściach, warunkiem jest NIE dodanie do oprysku substancji powierzchniowo czynnej, która te woski rozpuści.

Mimo wszystko ja bym nie ryzykował ze stosowaniem glifosatu na młode roślinki

Super, że następna osoba używa nazw fachowych :P

Awatar użytkownika
Witek
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2016, 00:09
Lokalizacja: Wrocław/Opole
Kontakt:

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Witek » 07 lip 2017, 10:52

Ryzyko nie ryzyko, jak masz 10ha zarośniętej plantacji i wiesz kiedy możesz zrobić taki manewr to przejazd i załatwienie tematu za jednym zamachem bez uszkadzania roślin jest błogosławieństwem dla kosztów utrzymania, a tak jak mówiłem, metodą prób i błędów można dojść jakie warunki mają być, nikt nie każde na pałe całej plantacji za pierwszym razem pryskać, istotne jest również jaki rodzaj herbicydu sie zastosuje, niektóre jak Roundoup MAX2 mają już w sobie adiuwanty, dzięki temu jest tak piekielnie skuteczny nawet w niesprzyjających warunkach

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Mandrol » 08 lip 2017, 03:50

Miecho pisze:... wykonanie analizy gleby na mikro i makro elementy?
Jestem w trakcie dzięki poradzie kolegi Adama bez ziemi. Nie każdy jest rolnikiem z urodzenia ;)
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Mandrol » 08 lip 2017, 03:54

Witek pisze:Ryzyko nie ryzyko... niektóre jak Roundoup MAX2...
Ja chyba zostanę przy mojej bijakowej ;)
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

Myrol
Posty: 39
Rejestracja: 08 mar 2017, 09:33

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: Myrol » 13 wrz 2017, 14:29

Cos nowego sie dzieje w temacie?Opryski???Witaminki na zime..???

RudoBrody
Posty: 32
Rejestracja: 31 lip 2016, 15:23

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: RudoBrody » 24 wrz 2017, 17:50

Witam. Pod moje choineczki sypałem nawóz jesienny do trawników, żeby je troszkę zasilić przed zimą. Słyszałem też, że ludzie chwalą nawożenie dolistne. Do koszenia używam małej karczownicy "Brumi" być może zastąpi ją traktorek za jakiś czas. Stosuje też glifosat po koszeniu aby mieć troche spokoju od koszenia.. Oprysk wykonuje opryskiwaczem plecakowym z osłoną herbicydową. Właśnie przygotowuje teren pod tegoroczne sadzenie. Ugor został skoszony nastepnie robię oprysk glikosatem pozniej dosc głeboka orka i wałowanie aby teren łatwiej było oczyścić z chwastów. Aktualnie posiadam tylko świerk pospolity. Kupuję sadzonki 2/2 i procent przyjęcia jest bardzo zadowalajacy. W tym roku sądzę 2000 szt. Pospolitego i 1000 szt. Srebrnego.
Pozdrawiam.

szupersznikersz
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:56

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: szupersznikersz » 05 paź 2017, 15:17

ObrazekWitam potrzebuję pomocy na temat formowania świerków ktore w przyszłości maja zostać choinkami. Wydaje mi sie ze zbyt mocno wyrosły. http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2017/9/27 ... 201556.jpg

ogon
Posty: 41
Rejestracja: 19 wrz 2016, 12:34

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: ogon » 05 paź 2017, 16:12

Według mnie, należy przyciąć przewodnik oraz uformować boki. Zabieg przeprowadzamy wiosną, przed ruszeniem wegetacji.

RudoBrody
Posty: 32
Rejestracja: 31 lip 2016, 15:23

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: RudoBrody » 05 paź 2017, 18:34

Jeszcze nie miałem okazji formować swoich świerków więc brak mi doświadczenia w formowaniu, polecam obejrzeć na YT filmiki zza oceanu wpisz " Trimming christmas trees'. Rozmawiałem z pewną Panią i ona u siebie na plantacji rozpoczyna formowanie od 4 roku. Ja jedynie odcinałem podwójne czubki w tym roku.

cieply
Posty: 67
Rejestracja: 07 paź 2014, 09:02

Re: Uprawa choinek świątecznych.

Post autor: cieply » 05 paź 2017, 19:11

Świerk zwyczajny ma to do siebie, że po przycięciu zaczyna mocno szaleć. Także jak raz go ruszysz to robota do momentu sprzedaży.
Ja unikam cięcia przewodnika w zwykłym świerku ponieważ po tym zabiegu trzeba od razu nastawić się na następny tj. wycinanie wieloczubów. Jak się nie da trzeba ciąć i potem wycinać innego wyjścia nie ma. Ja tnę dopiero jak przewodnik przekroczy 50 cm. poniżej zostawiam. Od drugiego roku po posadzeniu wycinam podwójne czuby, a tak mniej więcej od 4-go pierwsze formowanie.
Musisz też sprawdzić czy klienci będą chcieli formowany. Niektórzy nie chcą ciętych tylko te nieformowane.
Pensjonat na Mazurach nad jeziorem Juksty. Zapraszam! http://www.pensjonat-hubertus.pl

ODPOWIEDZ