Pług śnieżny z bojlera

Awatar użytkownika
Pawlo
Posty: 51
Rejestracja: 07 wrz 2015, 22:34
Lokalizacja: Małopolska

Pług śnieżny z bojlera

Post autor: Pawlo » 16 gru 2015, 23:21

Witam!
Postanowiłem założyć nowy temat związany z budowanym przeze mnie pługiem śnieżnym do traktorka.
Więc tak, lemiesz będzie wycięty ze starego bojlera i powzmacniany profilami wzdłuż i dodatkowo będą jeszcze żebra po bokach i może gdzieś w środku. Blacha trochę pordzewiała ale nie jest tragiczna.
100_5807.JPG
100_5807.JPG (74.89 KiB) Przejrzano 9304 razy
Co do połączenia z traktorkiem to raczej typowe wykonanie. Dwie pary ramion połączonych sworzniami w ruchomy równoległobok.
100_5804.JPG
100_5804.JPG (83.89 KiB) Przejrzano 9304 razy
Połączenie z lemieszem poprzez obrotowy trzpień - tak żeby można trzpień szybko wyciągnąć i zdemontować lemiesz (tego jeszcze nie mam).
I teraz najciekawszy etap - podnoszenie lemiesza.
Myślałem z początku o wykorzystaniu tylnego podnośnika i połączeniu go z lemieszem przez linkę stalową i małe kółka pasowe. Ale wiem że mogą być problemy jak lemiesz podskoczy do góry to linka może spaść z rolki i mamy problem.
Więc teraz bardziej się skłaniam aby może kupić jakąś tanią wciągarkę elektryczną na 12V i zamocować ją zaraz za tą stalową płytą i poprzez rolkę połączyć z lemieszem - powinno chyba działać?
100_5805_N.JPG
100_5805_N.JPG (55.97 KiB) Przejrzano 9304 razy
Mam też pomysł czy może nie nada się do tego jakiś mocny silnik od wycieraczek samochodowych, ewentualnie z jakąś przekładnią.
Jak ma ktoś może jakieś spostrzeżenia odnośnie napędu lemiesza to proszę ....
Mitsubishi MT2201D, Satoh (Mitsubishi) ST1600

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Pług śnieżny z bojlera

Post autor: emek650 » 17 gru 2015, 07:16

Najprościej i najtaniej to linka popod traktor do ramienia podnośnika (przez rolki) i podnosząc podnośnik podnosisz pług.

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pług śnieżny z bojlera

Post autor: toku74 » 17 gru 2015, 08:27

Kolega do takiego podnoszenia zastosował silnik z przekładnią z wkrętarki 12v. Działało super, tylko wykonanie nie halo. Ale jako koncepcja fajne.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Pług śnieżny z bojlera

Post autor: k_sit » 17 gru 2015, 15:11

Posiadasz wyjście dodatkowej hydrauliki to istnieje możliwość założenia siłownika. Ewentualnie podpiąć się w siłownik podnośnika i przewodem do siłownika przy pługu.

Awatar użytkownika
Pawlo
Posty: 51
Rejestracja: 07 wrz 2015, 22:34
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pług śnieżny z bojlera

Post autor: Pawlo » 17 gru 2015, 21:42

No właśnie nie posiadam dodatkowego wyjścia hydrauliki a na razie nie chcę zbyt ingerować w traktor.
Pomyślę nad napędem z wykorzystaniem przekładni wkrętarki - bo mam takie dwie stare, tylko nie wiem czy są dobre.
Mitsubishi MT2201D, Satoh (Mitsubishi) ST1600

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Pług śnieżny z bojlera

Post autor: marekspectra » 17 gru 2015, 22:18

Ja bym pokobinował z rozrusznikiem z cinqecento na przykład. Pozostaje kwestia opuszczania. Ciekawe czy zmieniając polaryzacje rozrusznik bedzie krecił do tyłu :) Oczywiscie najlepsza byłaby wyciagarka z quada ale to wydatek kilku stówek. Miałem tak zrobiony pług w samuraju i sprawdzało sie to przez wiele lat.

Gratuluje czystej ładnej roboty przynajmniej na razie :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
Rav
Posty: 499
Rejestracja: 12 kwie 2014, 20:15
Lokalizacja: Mazowieckie okolice Ostrołęki

Re: Pług śnieżny z bojlera

Post autor: Rav » 17 gru 2015, 22:37

Jak chcesz z wkrętarki to spróbuj wykorzystać wielokrążek, wtedy do podniesienia nawet ciężkiego pługa wystarczy nieduża siła - kosztem prędkości podnoszenia i opuszczania.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Pług śnieżny z bojlera

Post autor: k_sit » 18 gru 2015, 07:06

Kombinujecie wystarczy siłownik śruby na 12v do furtek. Linki lubią się plątać we wciągarkach. Z siłownikiem hydraulicznym jednostronnym było by najkorzystniej . Olej można podać z pompy ręcznej lub elektrycznej a także zasilić się z podnośnika . Ręczna taka do blacharki samochodowej na allegro pompa z siłownikiem i przewód. Elektryczna może być od wspomagania, podnoszenia dachu. Zmieniając polaryzacje powinna podnosić i opuszczać.http://www.google.pl/search?q=elektrycz ... A#mhpiv=13
A tu ręczna taka od rozpieraka .
http://allegro.pl/rozpierak-hydrauliczn ... 03294.html
Takie moje propozycje zdobisz jak uważasz. Pompę można uznać na szrocie siłownik na złomie za nieduże pieniądze.

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pług śnieżny z bojlera

Post autor: toku74 » 18 gru 2015, 08:06

Marek: rozrusznik nie zakręci w drugą stronę, a jak zakręci to krótko i się rozsypie, a co z bendiksem.....Nie nie da rady.Z tego coo czytam Pawlo chce zrobić "tanio". Propozycja k-sit fajna, ale parę stówek pociągnie, a dwa, przy tej ręcznej pompie to dłużej będzie pompował niż pracował. Używam tych pomp do pras i są fajne- wolne, a co za tym idzie dokładne, ale prędkością nie powalają nawet te dwuprędkościowe. Jeszcze raz podpowiem o wkrętarce, bo to naprawdę fajnie działało. Zrobić to pewnie też da się estetyczniej niż miał kolega.
Jest jeszcze jedna opcja: na forum jest fotka fajnej laski z /chyba/ Yanmarem w tle. A tam na tym Yanmarku jako wyciagarka zwykła "lebiodka". :D Może to uprości.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Pług śnieżny z bojlera

Post autor: marekspectra » 18 gru 2015, 09:00

Rozrusznik odpada ,to taki pomysł na szybko. Nie zadziała choćby z takiego powodu, że po podniesieniu pługa trzeba go np zablokować w tej pozycji, a jak to zrobić skoro nie mamy hamulca/blokady. Rozważając dalej czysto teoretycznie to można by skompletować taki rozrusznik wraz z kołem zamachowym z wieńcemn na kole. Zjednej strony szpula do liny a z drugiej bęben hamulcowy z szczekami. Szczeki tak rozwarte że opadający pług nie da rady pokonać oporu jaki ma zahamowany beben. Ale rozrusznik jest tak mocny że podnosząc pług - go pokonuje.

W tej konkretnej sytuacji na pewno najtanszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie tylnego podnośnika i liny. Gdybym szedł w takim kierunku pomyślałbym o systemie wielokrążków tak by sterowanie pługiem było precyzyjne. Wziąśc by pewnie też pod uwagę sytauacje kiedy pług pokonuje nierówność, wtedy lina sie luzuje , więc może spaść z wielokrążków... Kolejne koło na długim ramieniu i mocnej długiej sprężynie - taki napinacz byłby rozwiązaniem, a przy okazji pewnego rodzaju amortyzatorem przy gwałtownym opuszczaniu lemiesza.. Kurcze fajne takie dumanie, ale nie mam czasu na takie tam... robota czeka, świeta itp :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

ODPOWIEDZ