Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Mati43
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2016, 07:18

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: Mati43 » 01 sty 2017, 21:03

Ja przechodziłem przez to samo... Przy zakupie traktorka powiedziano mi że wystarczy udać się do ubezp. tam wykupić ubezpieczenie i w drogę. Tak też zrobiłem, niestety tylko PZU ubezpiecza pojazdy wolnobiezne. Nie dawało mi spokoju że tylko ubezp.wystarczy więc podjechałem do znajomego na okregową stacje. Tam zrobiło 2ch panów wielkie oczy. Powiedzieli mi że oni nie mogą a w zasadzie nie mają pod co podpiąć japończyka i kazali mi wykupić tylko OC.Pojechalem do innej stacji 40km dalej, powiedzieli mi że tego się nie rejestruje tylko OC.....pojechałem do wydziału komunikacji u nas i Pani powiedziała mi że nie zarejestruje mi tego bo w polskim kodeksie drogowym jak dobrze pamiętam nie ma wymogu rejestracji pojazdów wolnobieżnych. Na moje pytanie odnośnie "zaświadczenia" w razie kontroli żeby udowodnić policjantom że to faktycznie pojazd wolnobiezny pani załamała ręce i powiedziała-Trójkąt!.No dobra nie chcecie zarobić na rej to nie kij w oko.. byłem w mieście gdzie jestem zameldowany 60km dalej i przypadkowo nie było ludzi w komunikacji więc ponowiłem to pytanie i babka zaczeła wymyślać certyfikaty sraty taty dzikie węże...zreszta jak kilka lat temu rejetsrowałem quada to wymagali rzeczy nie możliwych a kiedy juz dostali odemnie rzeczy nie możliwe to powiedzieli że ona mi go zarejestruje jako pojazd gąsienicowy.... Tak ku.wa jako czołg 102 powiedziałem no i kierownik wydziału w końcu zaakceptował wnioski... no nic wracając do japońca. Wróciłem do domu i zadzwoniłem do kumpla z drogówki.Powiedział mi tak, jeżeli trafisz na policjanta to pokażesz OC i pojedziesz, ale jak trafisz na policjanta to będzie doszukiwał się wszystkiego. Więc zadzwoniłem do Gorzowa do całej siedziby drogówki jak to jest. Tam sami nie wiedzieli ale że nalegałem to po jakimś czasie zadzwonili i powiedzieli że moge poruszać się jeżeli zestaw nie przekracza xx metrów , posiada oświetlenie przód i tył oraz mogę mieć zestaw z jednoosiową przyczepką.Na pytanie czy muszę mieć jakieś zaświadczenie o tym że to pojazd wolnobieżny odpowiedzieli nie, wystarczy OC z taką adnotacją. Swego czasu pamiętam jak w OTLu gdzie ojciec pracował jako mechanik, przepisywali ciagniki jako pojazdy wolnobieżne. Ciągniki z rębakami na 3pkt itp. Więc tak mam od 3ch lat, dodatkowo ładowarkę chińską mam też tak ubezpieczoną jako wolnobieżny pojazd ... czas pokaże bo tak naprawdę ani stacja w moim mieście i w Zielonej Gorze, ani dwa wydziały komunikacji nie wiedziały co z tym zrobić.Ale jak zadzwoniłem do drogówki to później że tak powiem olałem temat papierów.Skoro wszyscy twierdzą że można... no i ładowarką 3x w roku jeżdżę stara A2 dzisiejsza 92 jakies 15km mijały mnie ITD policja itp. i nikt ani nie zatrzymał ani nic.Także...myślę że ta rejestracja jest zbyteczna.

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: piotrbpm » 02 sty 2017, 14:44

W tym wątku chyba jasno i klarownie wertowaliśmy to zagadnienie trzeba rejestrować bo nasze ciągniki nie są pojazdami wolnobieżnymi .

,,Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.

Za pojazd mechaniczny uważa się pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepę, a także pojazd wolnobieżny w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym (z wyłączeniem pojazdów wolnobieżnych, będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa). Pojazd wolnobieżny został zdefiniowany w Prawie o ruchu drogowym jako „pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego”. Z kolei „pojazd silnikowy” to każdy „pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego”.

Pojazdami wolnobieżnymi, co do których może zaistnieć obowiązek zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC, będą zatem m.in. samobieżne, silnikowe: koparki, ładowarki, walce, kosiarki, kombajny, wózki golfowe, wózki transportowe, wózki widłowe czy maszyny leśne (np. harwestery), z wyłączeniem oczywiście pojazdów używanych przez rolników w gospodarstwach do nich należących."

,,
Pojazd wolnobieżny to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągników rolniczych, które mogą osiągać prędkość jazdy nawet do 60 km/h

Najczęściej spotykanymi typami pojazdów wolnobieżnych są:

maszyny rolnicze (kombajny, kosiarki, sadzarki i inne)
maszyny leśne (forwardery i harwardery, skidery, harwestery i inne)
maszyny budowlane (koparki, walce, równiarki, ładowarki i inne)
wózki transportowe i widłowe (transportowe, podnośnikowe, teleskopowe i inne)

Podstawa prawna:
Art. 2 pkt 34 ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym "
Proszę o nie wprowadzanie w błąd innych
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

Mati43
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2016, 07:18

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: Mati43 » 02 sty 2017, 14:52

Nikogo w błąd nie wprowadzam opisałem swoją przygodę z tym i ja ten temat zostawiłem. Skoro poruszałem się po drogach publicznych i nikt mnie nie zatrzymał do kontroli z np.braku tablicy rejestracyjnej to najwidoczniej tak jest. Nasze przepisy nie są idealne, i tak jak pisałem.Pamiętam że w OTL-u wszystkie ciągniki 1614 i zetory zmaszynami podpiętymi były przepisywane na wolnobieżne.Na stacji powiedział mi że jeżeli yanmar nie przekracza 25km/h to nie mam się czego obawiać po wykupieniu samego OC.3lata wiele patroli i nic.... A jak ktoś się nadal upiera o wydanie dowodu rej. i "mus" płacenia OC to już sprawa indywidualna. Ja użytkuje 2 yanmary na samym OC i ładowarkę chińską które de facto nie posiada homologacji unijnej i nikt nigdy się nie przyczepił. Nie mam zamiaru spuszczać się nad "trzeba czy nie trzeba rejestrować" Skoro w ubezpieczalni podciągneli mi go jako pojazd ogrodniczy wolnobieżny... a że wygląda jak traktor.. to nie znaczy że podlega pod prawo rejestracji. Zresztą w którymś pkt.piszę jasno że nie każdy traktor jest pojazdem wolnobieżnym bo przekracza 40km/h.... więc punkt widzenia zależy od siedzenia..

pawełddz
Posty: 68
Rejestracja: 20 gru 2015, 20:14
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: pawełddz » 02 sty 2017, 15:36

Co do kolegi JASD traktorek zarejestrowany w Dzierżoniowie woj. dolnośląskie. pozdrawiam.
A co do tego wątku to niech każdy robi jak uważa ale czy ciągniecie przyczepy przez pojazd wolnobieżny jest dopuszczalne??? Na komisariatach uważają, że nie bo jak załatwiałem sprawę ze swoim to naprawdę dużo drążyłem ten temat.

borówka
Posty: 75
Rejestracja: 09 lip 2014, 21:05
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: borówka » 02 sty 2017, 15:42

Pytanie.Czy Yanmar z podpiętą kosiarką jest jeszcze traktorkiem czy już kosiarką lub przyczepa jedno lub dwu osiowa z zamontowanym z tyłu urządzeniem do rozrzucania obornika jest dalej przyczepą i wymaga rejestracji czy jest już rozrzutnikiem i nie wymaga.OC wolnobieżne również w Generali ja tam ubezpieczam.
Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku.
______________________ Pozdrawiam Andrzej

Mati43
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2016, 07:18

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: Mati43 » 02 sty 2017, 16:58

W czerwcu przez całe miasto musiałem przejechać z glebogryzarką. Nie mam tablicy, nie mam trójkąta. Mam tylko przednie oświetlenie oryginalne, oryg kierunkowskazy. Dołożone we własnym zakresie tylne lampy.Nikt mnie nie zatrzymał. Jakiś czas później dojechałem do działek przez miasto z przyczepką lekką jednoosiową.Nikt się nie przyczepił.Jest chyba tak jak mi powiedział gościu z drogówki....Ja temat odpuściłem. Mało bo mało jeżdżę publicznymi drogami więc nie widzę sensu nad uzyskaniem tablicy,tablica-coroczne opłaty OC...w przypadku wolnobieżków nie chce nie płace. Dla mnie wygodniejsze.Interpretacja zależy od złośliwości. Jeden doczepi się do "kosiarki tratorka" bo przecież wygląda jak traktor, inny nie przyczepi się że pisze YANMAR F15 pojazd wolnobieżny...Nie przekracza 25km/h. Jak mi quada chciała zarejestrować na pojazd gąsienicowy to normalne? Raczej już wymysły polskich urzędników więc kto jak robi jego sprawa ale tak to wygląda w tym pięknym kraju:)

Borówka- ile placiłeś za OC za traktorek masz też jako wolnobieżny?
Za ładowarkę mam 191zł
Yanmar 180zł

Endriu B
Posty: 85
Rejestracja: 23 lis 2014, 15:47

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: Endriu B » 02 sty 2017, 18:03

Witam
To i ja opisze jak to wygląda u nas.
Posiadamy dwa trakrorki z ubezpieczeniem OC na pojazdy wolnobieżne,poruszamy się po osiedlach,chodnikach i po mieście= żadnych problemów !! tylko dmuchnąć czasami trzeba :D
Poruszamy się z pługiem, lejkiem,kosiarką,glebogryzarką i przyczepkami jednoosiowymi ZAREJESTROWANYMI i ubezpieczonymi oczywiście.
Acha przy ostatniej kontroli podczas wywożenia gałęzi,żywopłotu przyczepka z nadstawkami była tak załadowana że ho,ho ale spięta pasem!!! Brzydko to poprostu wyglądało więc pewnie ta kontrola--standard dmuchanko=ok spr.świateł=ok zabezp.ładunek pasem=ok i mowa końcowa cyt.(Szanowny Panie po powrocie na firme przykręcie drugie lusterko jak ciągniecie pryczepkę Tym czerwonym :D o OC nie pytał a i tak nie wozimy żadnych dokumentów przy sobie z racji częstych przesiadek.(w razie W tel.i kierownik jedzie z papierami tak mamy powiedziane).
Nawet na kosiarki samojezdne Stiga Park mamy wykupione tylko OC wolnobieżne!
Reasumując to sytuacja wygląda ustawowo- papierkowo tak jak Piotr pisze :!: a kontrole to inna teoria ;)
Mitsubishi Mte1800-kabina, Yanmar F155, 2x pług hydr.do śniegu, kosiarka GEO120, glebka100, RNZ i Kos do piasku, 2x przyczepka mała, 2x Stiga Park

borówka
Posty: 75
Rejestracja: 09 lip 2014, 21:05
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: borówka » 02 sty 2017, 20:57

W tamtym roku płaciłem w Generali za Yanka wolnobieżny 71 zł.Ale można też płacić OC rolnika i też są ubezpieczone maszyny rolnicze ale tylko do uprawy we własnym gospodarstwie.
______________________ Pozdrawiam Andrzej

Mati43
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2016, 07:18

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: Mati43 » 02 sty 2017, 21:09

Ooooo... to ja muszę zmienić ubezpieczyciela. Szukał mi wszędzie i nikt nie ubezpieczał.Tz były np. propozycje w linku na samobieżny ale za kilka stówek.PZU miało najtaniej... a inne znowu wcale nie miały wolnobieżnych... eh.

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Rejestracja, ubezpieczenie , przepisy...

Post autor: Adam bez ziemi » 02 sty 2017, 21:31

w PZU za 2 sztuki 108 zeta.

ODPOWIEDZ