ukasso - Iseki TL2100F

Awatar użytkownika
ukasso
Posty: 161
Rejestracja: 07 kwie 2014, 15:23

ukasso - Iseki TL2100F

Post autor: ukasso » 08 kwie 2014, 10:38

Opowiem krótko o moim Iseki
Zaraz po zakupie wyglądał tak:
Opis i trochę danych technicznych znajdziecie w moim wątku >>>TUTAJ<<<

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardziej aktualne fotki z tej wiosny:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jako, że kupiłem go do pomocy przy budowie domu potrzebowałem kilku gadżetów ułatwiających prace budowlane. Na pierwszy ogień poszły widły do palet: W garażu znalazłem trochę materiałów typu płaskowniki, profile itp. Szlifierka i spawarka poszła w ruch i zaczęła się zabawa w dorabianie urządzeń. We wszystkich pracach pomaga mi ojciec (duże doświadczenie w ogólnopojętej mechanice i niezłe umiejętności spawalnicze). Widły udało się zdobyć stare z wózka widłowego. Wymagały trochę remontu, bo były pordzewiałe i miały zapieczone zatrzaski, ale wszystko udało się doprowadzić do stanu używalności. Ramkę do wideł zrobiliśmy od podstaw. Postanowiłem, że trochę przerobię mocowania ładowacza, żeby łatwiej zmieniać narzędzia. Zrobiłem sobie taka własną "euroramkę", czyli zamiast samych sworzni dorobiłem na górze haki do zawieszania. Trzeba było tylko przerobić łyżkę, z którą kupiłem traktorek. Dzięki temu narzędzia wymienia się bez wysiłku podjeżdżając po prostu po nie traktorkiem. Jak widać paleciak można wieszać z przodu i z tyłu. Zamysł był taki, żeby można było ładowane towary podnosić dość wysoko z przodu lub dźwignąć coś cięższego z tyłu. Efekt sprawdziłem podnosząc worki z cementem na europalecie. Wyniki to: przód 300kg, tył 650kg. Czyli nie jest źle biorąc pod uwagę gabaryty traktorka i masę samych wideł wynoszącą około 80kg. Są ciężkie, bo wykonane dość solidnie i z powodzeniem mogłyby być używane z dużo większymi obciążeniami. Wygląda to tak:

Obrazek

Obrazek

Równolegle z widlakiem zaczęliśmy z ojcem robić pług do śniegu. Moim zdaniem to obowiązkowe wyposażenie dla takich maszyn jak nasze. Poza tym zbliżała się powoli zima ;) No i znów w ruch poszła spawarka, szlifierka i parę innych narzędzi. Pług montowany jest na ramionach ładowacza, więc wymagał dobrej amortyzacji aby uniknąć obciążeń na jego ramionach. Całość została zrobiona na zawiasach i naciągnięta na sprężynach. Do tego pług do ramki umocowany jest na swego rodzaju wahaczach. Dzięki temu na dużych nierównościach i przeszkodach sam odskakuje do góry. Taka konstrukcja pozwala też na zamontowanie go bezpośrednio na ramce traktorka. Wtedy w środek wystarczy dać siłownik do podnoszenia. Zmiana kątów lewo prawo niestety została ręczna za pomocą sworznia. Po prostu nie chciałem już robić dodatkowych obwodów hydraulicznych z przodu traktorka. Nie było na Mazowszu w tym roku zbyt wiele śniegu, ale pług wypróbowałem i działa zaskakująco dobrze. Efekt poniżej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Częsta praca na podwórku wokół domu powodowała to, że grunt był cały czas poruszony dość agresywnym bieżnikiem oryginalnych kół. Zaszła więc potrzeba zakupu czegoś o łagodniejszej rzeźbie. Rozejrzałem się trochę po necie i trafiłem na sporo zdjęć traktorków na oponach turf & field. To było coś dla mnie. Zakupiłem opony przednie do profesjonalnych, dużych kosiarek o wymiarach 23x10,5/12. Warunkiem było dokładne dopasowanie średnic kół względem oryginalnych traktorowych opon. Felgi przednie zaadaptowałem z malucha. Są poszerzone i mają wspawany środek z pasującymi otworami (robota tokarza). Tylne koła to oponki Bridgestone 13,6-16 + felgi rolnicze Pronar 11x16 made in Poland. Te pasowały bez żadnych przeróbek, bo Iseki ma rozstaw śrub i otwór centrujący taki jak większość polskich maszyn rolniczych. Całość wygląda trochę śmiesznie na takich "balonach", ale koła spełniają swoją rolę w stu procentach. Podwórko w końcu jest ujeżdżone i ubite, a nie zryte jak pole. Oczywiście przyczepność jest dużo słabsza i do cięższych prac zakładam koła traktorowe.

Obrazek

Obrazek

Ciąg dalszy prac przy traktorku to wymiana rozdzielacza. Oryginalnie miał zamontowane dwusekcyjne sterowanie z dwoma dźwigniami. Rozwiązanie tanie, ale bardzo niewygodne. Doświadczenia z pracy koparko-ładowaką zmusiły mnie do poszukiwań bardziej ergonomicznego rozwiązania. Na szczęście na rynku dostępne są stosunkowo proste rozdzielacze typu joystick. Szybka przeróbka mocowania i sterowanie ładowaczem stało się zdecydowanie łatwiejsze i wygodniejsze- pojedyncza dźwignia bardzo blisko kierownicy, sterowana jedną ręką.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalej zamieszczam fotki z prac przydomowych. Widać na nich moją prostą przyczepkę, zbiornik na wodę i traktorek przy pracy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec zamieszczam parę zdjęć maszynki, nad którą właśnie pracuję. Więcej szczegółów na jej temat zamieszczę pewnie w przyszłości w innych tematach. Powiem tylko, że napęd na pompę koparki będzie przekazywany z tylnego wałka, a całość zawieszana na trzypunktowym zawieszeniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2014, 17:19 przez ukasso, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: ukasso - Iseki TL2100F

Post autor: k_sit » 08 kwie 2014, 13:26

Miło popatrzeć na wykonanie sprzętu .Widać smykałkę do tworzenia sprzętu wszechstronnego z konstrukcji japońskiej.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ukasso - Iseki TL2100F

Post autor: marekspectra » 08 kwie 2014, 15:53

Gały z orbit mi powyłaziły na widok ostatniej fotki....

Ale trzeba mieć park maszynowy żeby takie cuda strugać...

...i wiedzę

...i umiejętnosci :)

Kurcze no po prostu nasz Paul Shrot :)

http://www.specialtyrepairs.ca/kubota.html


Bede miał spro tematów do obgadania... ale to z czasem , bo teraz mam taki sajgon wdomu i robocie.że śpie na stojąco :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: ukasso - Iseki TL2100F

Post autor: petra » 08 kwie 2014, 18:06

Witam, podoba mi się Twój sprzęcik i chyba już mam pomysł na zagospodarowanie wideł w/g zdjęć jakie przedstawiłeś. Bardzo prosty i dobry pomysł, gratuluję. Chyba nie opatentowałeś swojej ramki do zawieszania wideł na tylnym Tuzie? Taki sprzęt może zdołam sam wykonać bo reszta ...poza moim zasięgiem. Ja także zakupiłem traktorek po "generalnym remoncie" ale niestety trafiłem na słabych wykonawców i sam musiałem poprawiać podstawowe fuszerki, które już opisywałem. Mam nadzieję jeszcze że po letniej eksploatacji reszta problemów sama się dotrze i nie będę musiał robić silnika w ramach gwarancji sprzedawcy.
Pozdrawiam
Petra
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ukasso - Iseki TL2100F

Post autor: marekspectra » 08 kwie 2014, 20:52

No dobrze... nie wiem który już raz oglądam Twoje fotki. Po prostu super... ale nie bede wiecej cukrował :) wystarczy :)

Podziekuje tylko za obszerne opisy i świetne (też jakosciowo ) fotki.


Jesli miałbyś trochę czasu - opisz swoje maszyny w odpowiednich działach. Byłbym wdzięczny za założenie odpowiednich wpisów np w Ładowacze. Chodzi mi o to że masz wyjatkowej urody ładowacz - idelanie dobrany do traktorka, gdybyś opisał gdzie za ile, jak sie pracuje, opisał modyfikacje etc. W zasadzie już to zrobiłeś ale skopiuj fotki i fragmenty opisów dot ładowcza i zamieść w tym nowo utworzonym temacie. W przyszłosci kazdy kto bedzie przeglądał dział ładowacze - bez trudu znajdzie info o Twoim.

Jesteś pierwszą osobą na foum która ma /bedzie miec/ backhoes czyli ładowacz tylny. Było by miło gdybyś dawał info o budowie, o postepie prac itp....


Osobiscie bede prosił o wiedej danych nt "ukassoramki" :) bo jest ciekawa, inna niż "tokuramka" :) a jest to element który bede chciał zrobić w swoim ładowaczu w pierwszej kolejnosci.

Temat wideł - tu jest prosto - od dzis szukam wideł z widlaka :) po prostu :)

W tym roku bede chciał zrobić swoją beczke na wode - taka jak masz - pokaż prosze jak rozwiązałeś mocowanie ramy do osi i mocowanie zbiornika do ramy.

Załóż temat swój o pługu do sniegu i skopiuj tam swoje fotki - jak przy ładowaczu :)

Piszesz o przymiarkach do budowy przyczepy wywrotoki... - prosze o odpowiedni temat...


Ciekawe co Tomek "Toku" powie jak zobaczy te Twoje "zabawki" :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: ukasso - Iseki TL2100F

Post autor: toku74 » 08 kwie 2014, 21:41

ZAJEBISTE! A kolorek.....
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2014, 23:11 przez toku74, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: ukasso - Iseki TL2100F

Post autor: petra » 08 kwie 2014, 21:42

Marek, kolega buduje jak na moją wiedzę, koparkę na tył ciągnika. Widziałem kilka takich koparek na fotach i na placu, ale ta wygląda mi na ... taką masywną i bardziej profesjonalną niż te "fabryczno-rzemieślnicze" polskich producentów sprzedawane przez importerów japońskich ciągników.
Pozdr
Zbyszek
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ukasso - Iseki TL2100F

Post autor: marekspectra » 09 kwie 2014, 10:25

U mnie leje... ekipa budowlana zrobiła sobie wolne, więc mam chwilę na lukniecie do kompa...i co? a oglądam kolejny raz fotki nowego kolegi... nie, nie ogladam -tylko studjuje :)

I powiem że dają mi porządnego kopa ! że można, że ktoś to zrobił, i że warto starać sie zrobić sobie coś porządnie...

Ładowcza tylny - oczywiscie że chodziło mi o tylną koparkę a nie stricto ładowacz :) Jest to "zabawka " która leżała w kregu moich zainteresowan :) Ale po pierwsze - trzeba zachować hierarchie potrzeb, po drugie zasadność posiadania takiej maszyny i oczywiscie bużet :) Zatem puki co- czas przeszły dokonany :)


Tomek - piszesz o kolorku.... ciekaw jestem technologii malowania - rozumiem że nawierzchnowa to produkt Wilckensa , a podkłady ?

Zaimponawała mi historia z nowymi felgami - zakup oryginałow jest mozliwy ale to koszt ok 2000zł plus malowanie. Choć tu mamy nieoryginalny kolor :) chyba :) Powinien być "SZARA BIEL ISEKI"

Też nadaje sie na osobny temat w MODYFIKACJE.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
ukasso
Posty: 161
Rejestracja: 07 kwie 2014, 15:23

Re: ukasso - Iseki TL2100F

Post autor: ukasso » 09 kwie 2014, 16:43

Dzięki chłopaki za miłe przyjęcie. Tak naprawdę, to ja nie widzę w tych moich maszynkach żadnej finezji. Traktuję je bardziej praktycznie niż hobbystycznie. Robię to, co mi aktualnie potrzeba. Kupowanie gotowych urządzeń kosztuje krocie, dlatego działam we własnym zakresie. Dołączyłem do Was, żeby zaczerpnąć trochę informacji na temat małych "japończyków", bo debiutuję w tym temacie. Początkowo zamierzałem kupić jakąś miniładowarkę, ale przypadkiem rzucił mi się w oczy mały traktorek i stwierdziłem, że to o wiele bardziej uniwersalny sprzęt. Tak jak większość z Was nie cierpię na nadmiar wolnego czasu (praca, budowa domu,), ale postaram się sukcesywnie opisać sprzęty w osobnych działach. Zarejestrowałem się po to, żeby podpytywać i podpatrywać. Miło mi że mogę też wnieść coś od siebie. Oczywiście patentów żadnych nie ma ;) Jak ktoś komuś podobają się moje pomysły to nic nie stoi na przeszkodzi żeby zrobić dla siebie coś podobnego. Sam chętnie posłucham Waszych sugestii i ściągnę tu i tam...
Petra, jeśli chodzi o "remont generalny" mojego traktorka, to na razie nie mam się do czego przyczepić. Widać, że maszynka została rozebrana do remontu w drobny mak, calutka była pomalowana, uszczelniona, zlikwidowane wszelkie luzy. Wszystko chodzi tak, jakby Iseki opuścił dopiero co fabrykę. Silnik suchutki, pali na dotyk. Skrzynia i sprzęgło lux. Wszystko działa leciutko, precyzyjnie i bez żadnych zgrzytów. Nie tak jak w naszych polskich "trzydziestkach". Od września nic nie musiałem poprawiać. Mam tylko w planach wymianę przewodów od pompy do rozdzielacza w ładowaczu na nieco większe przekroje, żeby szybciej chodził na dwie sekcje jednocześnie.
Marek, co do malowania to niczym Was nie zaskoczę. Lakiernikiem nie jestem i maluję po prostu dwa razy podkładem i później kolorem za pomocą pistoletu pneumatycznego. Lakier mam na traktorku nieoryginalny, więc z dobieraniem koloru nie ma problemu. Idę do sklepu po puszkę niebieskiej śnieżki i mam wszystko niebieskie :D Tylne felgi na kołach trawnikowych zostały srebrne, bo takie były po zakupie. Przednie pomalowałem podkładem i srebrnym Hammeritem. Priorytetem jest dla mnie praktyczność i niskie koszty, a nie oryginalność.
Do zobaczenie niedługo w innych działach.

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: ukasso - Iseki TL2100F

Post autor: petra » 09 kwie 2014, 18:35

Fajnie jest że czujesz się dobrze na tym forum "zapaleńców" japońskich traktorków. Mam pytanie, a na pewno inni też będą ciekawi gdzie takiego solidnego sprzedawcę znalazłeś, bo jak na razie to spotykam się tylko z mało pochlebnymi opiniami. Sam trochę się zraziłem do trzech "największych na rynku" i aż umieram z ciekawości gdzie jest taki solidny!
Pozdrawiam
Petra
Petra
Kubota GL23

ODPOWIEDZ