Niwelator terenu

Paweł
Posty: 7
Rejestracja: 22 mar 2015, 21:00

Niwelator terenu

Post autor: Paweł » 22 mar 2015, 21:17

Witam,
To jest mój pierwszy temat na tym forum :) . Niestety nie posiadam jeszcze traktorka. Jestem właśnie na etapie planowania zakupu samego traktorka jak i osprzętu do niego. Od pewnego czasu jedna sprawa zaprząta mi głowę. Mam nadzieję, że pomożenie.
Traktorek będzie mi potrzebny do zakładania ogrodów, więc ważną sprawą jest dla mnie kwestia wyrównywania terenu. W internecie znalazłem tylko tego typu osprzęt dedykowany japońskim traktorkom do takiej pracy:
https://www.youtube.com/watch?v=v6p4dXR1zEA
Natomiast nigdzie w internecie nie znalazłem traktorka, który korzystałby z rozwiązania, jakie zastosowała firma avant, a które wydaje się wygodniejsze:
https://www.youtube.com/watch?v=tnmB9jB4d6I
Chciałem Was zapytać czy miałoby sens dorobienie takiego osprzętu do niwelacji terenu, który byłby doczepiony do TURa zamiast łyżki?
Takie rozwiązanie wydaje mi się bardzo praktyczne gdyż można regulować wysokość i kąt tej "kratki". Nie korzystałem nigdy jednak z japońskiego traktorka więc może się mylę... Dajcie znać co o tym sądzicie.

Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Re: Niwelator terenu

Post autor: Miecho » 23 mar 2015, 06:54

Witak kolego z branży.

Kiedyś korzystałem do założenia trawnika z C-330, a innym razem z dużej kosiarki zamo-jezdnej 25kM.
W obu przypadkach doskonale sprawdzała się ciężka belka T-teownik i 2T-teownik ciągnięta na linach za traktorem. Brakowało tylko 3punktowego podnośnika, trzeba złazić za każdym razem jak się wkręci kamień. Ja będę robił w stylu Akantu. Rozwiązanie z pierwszego linku stosowane jest w Avantach, Toro Dingo, MultiOne, ale nigdy w pracy nie widziałem.

Ale przede wszystkim opony trawnikowe, mam nówki ryżowe to strasznie ryją teren, nie to co te na filmie z Akantu.

Paweł
Posty: 7
Rejestracja: 22 mar 2015, 21:00

Re: Niwelator terenu

Post autor: Paweł » 23 mar 2015, 11:42

Myślałem o takim systemie na wyrównanie terenu: najpierw z grubsza pościągać górki i zasypać dołki łychą na turze, potem przejść po całości glebogryzarką 2-3 razy a na końcu wygłaskać wszystko taką kratką. Opony jodełki na pewno nie są do tego idealne ale mam nadzieje, że po kilku przejazdach i przy okazji odpowiednim ubiciu terenu dadzą radę. Zresztą liczę się z tym, że przed zasianiem trawy na takim terenie będzie trzeba jeszcze zrobić kosmetykę grabiami i to mam nadzieję definitywnie usunie ślady kół :)

borówka
Posty: 75
Rejestracja: 09 lip 2014, 21:05
Lokalizacja: Małopolska

Re: Niwelator terenu

Post autor: borówka » 23 mar 2015, 21:10

______________________ Pozdrawiam Andrzej


Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Re: Niwelator terenu

Post autor: Miecho » 24 mar 2015, 06:25

Wszystko zależy na jakim etapie przygotowania terenu chcesz tego używać, i do jakiego stanu doprowadzić plac.
Ja na pewno będę szedł w kierunku włóki polowej czyli konstrukcja z Akant, ale zawieszone belki muszą być niezależne. Przydało by się to sprząc z jakimś wałkiem kolczatką lub siatkowym no i oczywiście TUZ
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To też jest dobre rozwiązanie:
Obrazek

Awatar użytkownika
rudi1967
Posty: 56
Rejestracja: 15 paź 2015, 08:34
Lokalizacja: legnica

Re: Niwelator terenu

Post autor: rudi1967 » 17 lis 2015, 15:45

A w tamtym tygodniu niwelator terenu. Taki masywny ale chcialem zeby byl ciezki by nie dociazac go. Jakos naszlo mnie na robote bo traktorek mialem na warsztacie i jak byl to moglem sobie dopasowac narzedzia do niego. Trzeba tylko je przetestowac. Na koncach sa otwory by mozna by powkladac prety jak bym chcial cos przewozic i by sie nie zsuwalo
Załączniki
DSCN6813.jpg
DSCN6813.jpg (74.57 KiB) Przejrzano 10618 razy

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Niwelator terenu

Post autor: Adam bez ziemi » 14 sty 2016, 17:55

Witam w temacie. Dorzucę Wam swoje 3 grosze w temacie niwelatorów. Używam firmy Sanko i własnej konstrukcji, dodam obu zależnie co chcę uzyskać. Własnej konstrukcji służy mi jak mam sporo do zerwania albo potrzebuję szybko rozciągnąć po ogrodzie zawartość wywrotki czteroosiowej a trochę tego jest. Tym Sanko dopieszczam teren kiedy chcę aby wyglądał jak po użyciu żelazka. Znalazłem jeszcze bardziej praktyczne rozwiązania, mogące współpracować z laserem, sterowane hydrauliką ale cena w tyś. Euro. Rozwiązanie które podrzucił konik nadaje się na padoku, w wybiegach dla zwierząt ale nie w naszej branży. rozwiązanie które demonstruje akant- słabe w praktyce. Pomysł Rudiego pochwalam, jak najbardziej się sprawdzi. U mnie jest możliwość dociążenia i jest na stałe. w ciężkich glebach niezbędne. Marzyłem wyposażyż swojego osiołka w TUR ale blokadą okazała się cena zaopatrzenia go w hydraulikę i dedykowany TUR. A teraz gdy mam jeszcze do tego szuflę mocowaną na tyle starczy w zupełności. Myślę że pomogłem. :)

Awatar użytkownika
geofan
Posty: 154
Rejestracja: 19 lip 2015, 13:54
Lokalizacja: Tarnów

Re: Niwelator terenu

Post autor: geofan » 01 lut 2016, 21:57

Mam pytanie. Potrzebuję wyrównać teren ale coś jak w poście viewtopic.php?f=46&t=863 czyli zgrubsza, pomiędzy drzewami, chwasty, itp. Nie chodzi mi o przygotowanie terenu pod wzorcowy trawnik. Dodam iż teren mam mocno urozmaicony czyli pagórkowaty. Więc czy lepiej wybrać taki skrzynkowy jak w przytoczonym poście czy jednak coś na kształt pługu np. http://sklep.traktomix.pl/niwelator-150cm-p-175.html czy taki jak ma "Adam bez ziemi" (zdjęcie w poście viewtopic.php?f=25&t=1118&start=10). Z tych dwóch ostatnich skłaniał bym się do wersji z Traktomix-u bo wydaje mi się iż będzie lepiej pracował przy jeździe do tyłu aby rozciągnąć zebraną ziemię niż taki zrobiony z walca. Pewnie przedni TUR byłby do tego najlepszy ale raz koszty a dwa zwiększenie wymiarów traktorka dla mnie nie wchodzi w grę. Z góry dzięki za wszelkie rady i może podpowiedzi gdzie ewentualnie kupić bo sam na pewno nie dam rady nic sklecić :(
Ps. ten z Traktomixu wydaje mi się dość lichy. Ryzyko powyginania?
Yanmar FX24D + Rębak + Pług 2 Skiby + Kosiarka Pielęgnacyjna + Skrzynia + Przyczepka od tz4k14 + Brony 1,5 pola + Niwelator/Pług + Frezarka Do Pni FP3H410 + Aerator + Wyczesywarka + Układarka kabli/rur

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Niwelator terenu

Post autor: k_sit » 01 lut 2016, 22:14

Masz może kultywator ? Jak tak to do ostatnich zębów przymocuj deskę lub paski blachy . Będzie spulchniać i wyrównywać ,

ODPOWIEDZ