Niwelator terenu

Awatar użytkownika
geofan
Posty: 154
Rejestracja: 19 lip 2015, 13:54
Lokalizacja: Tarnów

Re: Niwelator terenu

Post autor: geofan » 03 lut 2016, 20:15

Dzięki Adam, taki też mam plan! A może podeślesz jakieś rysunki na prw? Byłbym wdzięczny 8-)
Yanmar FX24D + Rębak + Pług 2 Skiby + Kosiarka Pielęgnacyjna + Skrzynia + Przyczepka od tz4k14 + Brony 1,5 pola + Niwelator/Pług + Frezarka Do Pni FP3H410 + Aerator + Wyczesywarka + Układarka kabli/rur

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Niwelator terenu

Post autor: Adam bez ziemi » 03 lut 2016, 20:29

Jutro obmierzę i Ci podrzucę bo rysunki się nie zachowały. No i przydadzą Ci się jeszcze fotki. Przy mocowaniu rzymskiej śruby mój fachman sprytnie wymyślił system przestawiana. W razie coś do daj maila poza forum bym mógł Ci podrzucić foty bez problemu. Pozdrawiam

Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Re: Niwelator terenu

Post autor: Miecho » 03 lut 2016, 22:07

Jeżeli nie dbasz za bardzo o prawa autorskie to ja bym proponował udostępnić rysunki zamiast wysyłać na priv - kilka osób by znich skorzystało :D
albo chociaż na: miecho 77 małpaka gamil com

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Niwelator terenu

Post autor: Adam bez ziemi » 06 lut 2016, 15:06

Siema Miecho, nie chodzi o to że dbam o prawa autorskie, powód jest znacznie prostszy. Nie czaję tak kompa jak niektórym to idzie. Fotki przerzuciłem na kompa ale żeby łatwo przetransportować na forum to nie kumam. Nie chce mi się gdzieś na zewnętrznych serwerach ich umieszczać by potem wklejać. Prześlę Ci na maila i już a jak ktoś jeszcze zechce to poprosi. Jestem uczynny i chciałbym żeby inni też mieli frajdę z używania takich gadżetów jak ja.

Awatar użytkownika
geofan
Posty: 154
Rejestracja: 19 lip 2015, 13:54
Lokalizacja: Tarnów

Re: Niwelator terenu

Post autor: geofan » 03 paź 2016, 19:20

Cześć Wszystkim,

Ostatecznie mam coś takiego. Z jednej strony pług śniegowy z gumową listwą a z drugiej metalowa do równania i przepychania ziemi. Uchwyty pozwalają zamontować w wersji do ciągnięcia i do pchania. Pierwsze doświadczenia z soboty (1h) były pozytywne. Na pewno brakuje trochę możliwości czulszego sterowania wysokości zawiesia ale na to już nie ma rady.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zobaczymy ja będzie ze śniegiem tej zimy bo mam do odśnieżania 400 m nowej drogi :)

Obrazek
Yanmar FX24D + Rębak + Pług 2 Skiby + Kosiarka Pielęgnacyjna + Skrzynia + Przyczepka od tz4k14 + Brony 1,5 pola + Niwelator/Pług + Frezarka Do Pni FP3H410 + Aerator + Wyczesywarka + Układarka kabli/rur

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Niwelator terenu

Post autor: piotrbpm » 03 paź 2016, 20:06

Fajne proste tanie wielofunkcyjne :)
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Niwelator terenu

Post autor: RobFra » 04 paź 2016, 20:57

geofan pisze:Na pewno brakuje trochę możliwości czulszego sterowania wysokości zawiesia ale na to już nie ma rady.
A o kółkach podporowych z regulacją śrubową nie pomyślałeś? Hę?
Na pługu masz podwójne uszy 2 od wewnętrznej i 2 od zewnętrznej. Po zapięciu do traktorka pługa dwoje uszu za pługiem jest wolne. Dorób z szybkim montażem (na śruby lub bolce) 2 koła podporowe z regulacją śrubową jak regulację głębokości orki.

Edyta:
Nie dopisałem, że bardzo mi się podoba. Sam mam blachę 1/4 wysokości Twojej i czeka na coś podobnego....
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Awatar użytkownika
geofan
Posty: 154
Rejestracja: 19 lip 2015, 13:54
Lokalizacja: Tarnów

Re: Niwelator terenu

Post autor: geofan » 04 paź 2016, 21:37

No i masz rację, o tym nie pomyślałem.
Jutro przegadam z kolegą/wykonawcą maszynki temat i dam znać co uradziliśmy :)
Yanmar FX24D + Rębak + Pług 2 Skiby + Kosiarka Pielęgnacyjna + Skrzynia + Przyczepka od tz4k14 + Brony 1,5 pola + Niwelator/Pług + Frezarka Do Pni FP3H410 + Aerator + Wyczesywarka + Układarka kabli/rur

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Niwelator terenu

Post autor: RobFra » 04 paź 2016, 22:24

Każdy pomysł dobry. Wykonawca / użytkownik decyduje co chce i jak to ma wyglądać. Jak pomogłem to fajnie.
Nie dawaj znać tylko daj fotki jak zrobicie.
Ale cudna działka!!!

PS
Może za miesiąc w końcu wpadnę po tę tarninę (krzaki) obiecaną ro temu. ;-)
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

PNO
Posty: 36
Rejestracja: 18 cze 2015, 20:23

Re: Niwelator terenu

Post autor: PNO » 05 paź 2016, 14:30

Witam.

Dorzucę słów kilka z doświadczeń ze swoim niwelatorem (zielona krata montowana na tył - bodajże w powitalni jest zdjęcie mojego ciągnika z tym niwelatorem).
Z innej mojej wypowiedzi na forum: "U mnie do tej pory podstawowym narzędziem pracy był ładowacz. Wożenie ziemi i plantowanie. Potem w ruch poszedł niwelator, ale nie spełnia moich oczekiwań, bo jest "na sztywno", więc tak jak idzie ciągnik (np. po nierównym terenie) tak samo równa za sobą niwelatorem. Muszę to jakoś przerobić, żeby szedł "na luźno" za ciągnikiem. Poza tym im większa ilość przejazdów niwelatorem, tym bardziej zagniatał on ziemię. Miejscami potem nie szło wbić grabi w ziemię."

Chodzi o to, że narzędzie wydawało się super rozwiązaniem. Bardzo mnie rozczarowało. Do równania terenu przy zakładaniu ogrodów moim zdaniem najlepiej zda egzamin to co wrzucał Borówka, czyli: https://www.youtube.com/watch?v=hZVYE2ZTl0A Ładnie "głaszcze" teren, a przy zakładaniu trawników chodzi o to, żeby wierzchnia warstwa była równa i sypka, więc urządzenie nie może być za ciężkie i powinno raczej "pływać" po ziemi niwelując drobne dołki i górki.
A, że potrzeba matką wynalazków to sprzedam Wam ciekawy i prosty patent. Na jednej z realizacji, gdzie nie było zbytnio miejsca na manewry (nisko gałęzie, itp.) zastosowałem inne ciekawe rozwiązanie. Mianowicie odwrócona paleta + sznurki w rękę i wio! :D Banalne, trochę ciężkie fizycznie ale zdało egzamin ;) Jednym spacerem równałem za sobą ok 1m szerokości, wyszło super. Kiedyś też wierzchnią warstwę niwelowałem kilkoma zbitymi ze sobą dechami o dł ok 3m. Sznurki po obu stronach i wio! Też zdało egzamin, choć po 2h maszerowania z takim urządzeniem nie czułem rąk, bo trochę to ważyło cholerstwo :) Będę miał trochę czasu (może za 100lat :P) to spróbuję wymyśleć i ogarnąć jakieś cudowne i proste urządzenie do niwelacji terenu.

Pozdrawiam,
Szymon
Kubota L2002DT z ładowaczem + glebogryzarka Hinomoto BS1400 + niwelator.

ODPOWIEDZ