Zaczepy - sprzęgi itp

Awatar użytkownika
rudi1967
Posty: 56
Rejestracja: 15 paź 2015, 08:34
Lokalizacja: legnica

Re: Zaczepy - sprzęgi itp

Post autor: rudi1967 » 17 lut 2016, 21:06

Bardzo fajny zaczep .

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Zaczepy - sprzęgi itp

Post autor: k_sit » 17 lut 2016, 21:26

Tylko niebezpieczny przy cofaniu ,możliwość podnoszenia się zaczepu wraz z ramionami . Zastosuj dodatkowy element blokujący trzy punktowy układ zawszenia dodatkowym cięgnem . Ja bym zastosował taki coś jest o wiele pewniejsze .
Obrazek

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Zaczepy - sprzęgi itp

Post autor: Szam » 18 lut 2016, 18:29

Jakiś czas temu wymyśliłem taki zaczep:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zadanie 1 było takie, żeby nie podnosił ramion TUZ w trakcie cofania i przy hamowaniu, szczególnie przy niesymetrycznym, nadmiernym obciążeniu tyłu przyczepy. Zadanie nr 2 było takie, żeby można było regulować wysokość zaczepu (to realizujemy podnośnikiem i regulacją długości łącznika górnego - rzymki). Oba zadania wykonuje dobrze. Jednak ma mankament, którego nie przewidziałem :( , oś sworznia zaczepu nie jest pionowa i ustawia się prostopadle do osi łącznika górnego. Widać to na zdjęciach. Muszę jakoś przerobić, proszę o pomysły :D

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Zaczepy - sprzęgi itp

Post autor: k_sit » 18 lut 2016, 20:24

Szam odetnij lub podetnij uszy od mocowania rzymki i przyspawaj pod kątem w w takim płożeniu jakim potrzebujesz powinno pomóc.

Awatar użytkownika
Jaroslaw
Posty: 66
Rejestracja: 05 lis 2015, 09:05
Lokalizacja: Wilno

Re: Zaczepy - sprzęgi itp

Post autor: Jaroslaw » 18 lut 2016, 20:54

k_sit pisze:Tylko niebezpieczny przy cofaniu ,możliwość podnoszenia się zaczepu wraz z ramionami . Zastosuj dodatkowy element blokujący trzy punktowy układ zawszenia dodatkowym cięgnem . Ja bym zastosował taki coś jest o wiele pewniejsze .
Proponowany przez ciebie zaczep mi nie pasuje, bo mam samochodową przyczepkę. Byłby problem na zakręcie.
Co dotyczy podnoszących się ramion, robiąc swój zaczep myślałem jak zablokować podnoszące się ramiona. Trzeba po prostu dorobić element fiksujący (zamiast śruby rzymskiej), w miejscu mocowania do traktorka dwa sworznie, co uniemożliwi podnoszenie się zaczepu.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 lut 2016, 21:31 przez Jaroslaw, łącznie zmieniany 1 raz.

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Zaczepy - sprzęgi itp

Post autor: Szam » 18 lut 2016, 21:12

Dzięki za sugestie :D , k-sit, przymierzę w sobotę jeszcze raz, rzeczywiście może się udać :D
Jarosław, to jest zaczep kulowo-sworzniowy, do samochodowej też pasuje :D . Kula ma standardowe rozmiary. Śruba rzymska umożliwia regulacje ustawienia wysokości haka i blokuje możliwość podnoszenia ramion. Nie rozumiem co to ma wspólnego z zakręcaniem ;)

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Zaczepy - sprzęgi itp

Post autor: k_sit » 18 lut 2016, 21:24

A jaki problem z zakręcaniem. Ja też podczepiam przyczepkę samochodową i jakoś mi zakręca a mam jeszcze krótszy niż ten proponowany . Ale wiesz w czym jest problem podnoszące się ramiona. Jak masz miejsce pod śrubą to wstaw element regulacji skokowej tj profil w profilu z odpowiednio wywierconymi otworami i sworzeń zabezpieczający lub zapadka na linkę. Wtedy będziesz miał możliwość zmiany wysokości i jednocześnie zabezpieczenie przed podnoszącymi się ramionami.

Awatar użytkownika
Jaroslaw
Posty: 66
Rejestracja: 05 lis 2015, 09:05
Lokalizacja: Wilno

Re: Zaczepy - sprzęgi itp

Post autor: Jaroslaw » 18 lut 2016, 21:26

k_sit pisze: Obrazek
Na tym zdjęciu widać, że zaczep jest mniej wyniesiony na "zewnątrz" w porównaniu z zaczepami na ramionach. Mając zaczep na ramionach, można bardziej ostro zakręcić przyczepką samochodową, która zazwyczaj ma dyszel w formie trójkątu, co ogranicza możliwości zakrętu. Szam, jak wygląda zaczep kulowy to ja wiem :D

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Zaczepy - sprzęgi itp

Post autor: k_sit » 18 lut 2016, 21:32

A skoro taka koncepcja to usunę swoje propozycje i sugestie. Jak dla mnie nie ma tematu .

Awatar użytkownika
Jaroslaw
Posty: 66
Rejestracja: 05 lis 2015, 09:05
Lokalizacja: Wilno

Re: Zaczepy - sprzęgi itp

Post autor: Jaroslaw » 18 lut 2016, 21:36

k_sit pisze:Jak masz miejsce pod śrubą to wstaw element regulacji skokowej tj profil w profilu z odpowiednio wywierconymi otworami i sworzeń zabezpieczający lub zapadka na linkę. Wtedy będziesz miał możliwość zmiany wysokości i jednocześnie zabezpieczenie przed podnoszącymi się ramionami.
Czy mógłbyś podać jakąś wizualizację?

ODPOWIEDZ