Rębak jednowałowy

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Rębak jednowałowy

Post autor: wojtis1990 » 10 mar 2019, 10:36

Z powodu przybywających gałęzi z dnia na dzień postanowiłem kupić gotowy mechanizm rębaka. Ojciec dwa lata temu się namęczył i zrobił prymitywny rębaczek który działa ale jak dla mnie jest za mało wydajny. Mechanizm wiadomo od największego producenta w kraju w przystępnej cenie 650zł, samemu w domu bez obrabiarek i tokarek nierealne do wykonania z taką dokładnością i na takim materiale. No i się zaczęło: wizyt na złomie razy kilka, a to kółka od jakiejś młocarni po 25 zł na piastach z powietrzem nie zniszczone no i najważniejsze koło pasowe na dwie 17 o średnicy 46 cm za pół darmo :lol: , trochę profili ze składu, pół paczki elektrod, kilka tarczek i powoli budowa ruszyła. Silnik około 3kw, choć zostawiłem sobie furtkę awaryjną i będzie drugi napęd z WOM tam gdzie nie będzie dostępu do siły, a paski klinowe będą bezpiecznikiem. Po mimo że jeszcze robota nie została ukończona dziś były pierwsze testy które wyszły pozytywnie. 20 worków w ponad godzinkę. Obroty na wale z nożami około 400. Czasem gdzieś puści drobne ale to takie cienkie brzozy czy bzy. 4-5 cm średnicy nie robi problemu, ale takie to już sobie po gałęziówkę zostawiam albo pod krajzegę. Długość ciętych ok 5-10 cm jak dla mnie pod fajerki idealne na rozpałkę. Przyzwoity wlot który raczej powiększę ze względów bezpieczeństwa bo do noży jest 40 cm.
Po niedzieli montuję podpory i będę myślał coś o dokładanym wózku na którym będzie się urobek składowało na czas transportu. Trzeba też coś z naciągiem pasków pomyśleć bo na razie tę funkcję pełni docięta deska. W zimie będzie malowanie.
Zdjęcia:
https://drive.google.com/open?id=1T5ROc ... _FgR8gVs83

ODPOWIEDZ