Wał posiewny Cambridge- 120 RobsonWawa

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Wał posiewny Cambridge- 120 RobsonWawa

Post autor: RobsonWawa » 22 cze 2017, 20:02

Nie wiem czy to wina pogody czy innej francy ale moja Pani była dziś w takim
nastroju , że wolałem jej zniknąć z oczu. Najlepszym rozwiązaniem było zaszyć się w warsztacie
oddalonym o dwie posesje. A tu następna franca , lewy przód maluszka na kapciu więc trzeba było skleić .
Kolejny raz kolec z mirabelki :(
Coś trzeba było zrobić z czasem więc padło na zajęcie się wałem Cambridge, bo przyznam że czasem wałek Crosskill (gumowy) nie do końca spełnia swoje zadanie zagęszczania ziemi po glebogryzałce

Rozebrałem wał na części pierwsze, z grubsza poczyściłem i począłem pierwsze przymiarki do traktorka.
ObrazekObrazek
Doszedłem do wniosku , że da się wykorzystać część starej ramy. Łożyska kubkowe i inne graty wylądowały na złomie.
Z racji masy samego wału postanowiłem zastosować łożyska samonastawne 208 w obudowie UCF .
Obrazek
Zaszła też konieczność obniżenia punktu zawieszenia osi tak aby dopasować wał do mojego maluszka a przy okazji zachować jakieś sensowne proporcje i wygląd nowego narzędzia, które powoli nabiera już kształtów docelowych.
Obrazek Obrazek
Jeszcze tylko zaczepy , wieżyczka , poskładać, poskręcać , poszlifować ,a
efekt końcowy jak zwykle będzie dopiero po lakierowaniu

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Wał posiewny Cambridge- 120 RobsonWawa

Post autor: RobsonWawa » 24 cze 2017, 18:36

Wczoraj zakończenie szkoły , plus święto Taty plus impreza więc robota musiała poczekać do dziś.
Jako że soboto to i pracować nie wypada zbyt długo, więc trochę zabawy ze szlifierką i spawarką
pozwoliło mi dokończyć konstrukcję wały posiewnego.
Pomimo obsadzenia łożysk na płaskowniku 10 trochę mi się nie widzi , że rama jest sporo szersza od części roboczej, ale to suma wysokości łożysk plus pierścieni końcowych zabezpieczających łożyska przed kontaktem z obracającymi się na osi pierścieniami.
Wyszło jak wyszło- musi tak zostać. Na koniec odpaliłem kompresor, pistolet poszedł w ruch i kolejny
sprzęcik dostał wykończenie lakiernicze. Taka wisienka na torcie każdego nowego narzędzia powstałego w warsztacie.
Poniżej przedstawiam efekt końcowy.
ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek
Przy okazji odnowiłem jeden z pojazdów ogrodowych mojej Pani , bo wiadomo że powinien być czerwony :lol:
Obrazek

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Wał posiewny Cambridge- 120 RobsonWawa

Post autor: emek650 » 24 cze 2017, 20:45

Profesjonalna robota, jak zwykle , gratulacje :) .

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Wał posiewny Cambridge- 120 RobsonWawa

Post autor: k_sit » 24 cze 2017, 21:02

Fajna robota . Zastanawiam się nad jednym iż wykonałeś sztywne polaczenie miedzy ciągnikiem. Moim zdaniem powinno być na łańcuszkach jak brona . Lepiej by się dostosował do powierzchni . I jedna rama do wielu wałów. Ale koncepcja właściwa z łożyskami .

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Wał posiewny Cambridge- 120 RobsonWawa

Post autor: RobsonWawa » 24 cze 2017, 23:29

Rama pod TUZ dla wałków jest z prostego powodu. Wymyśliłem sobie system szybkiego sprzęgania wałków
za innymi sprzętami; glebogryzarką, grabkami i kultywatorem (który jeszcze nie powstał) Dzięki trzy punktowemu
zawieszeniu mogę korzystać z nich w pojedynkę lub w parach. Na jednej z fotek Crosskill jest zapięty za grabkami.
Poza tym taki wał dzięki prostemu adapterowi mogę zapiąć bezpośrednio za pługiem dużego traktora :)
Zrezygnowałem też z pomysłu jedna rama- kilka wałków bo to przekładanie i czasochłonne i trzeba trochę podźwigać.
Dla tego wolę dołożyć pracy teraz aby zrobić ramy do każdego narzędzia niż szarpać się z nimi potem.

Tereny u mnie są raczej równe więc nie ma konieczności stosowania łańcuszków czy innych swobodnych zawiesi .

Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Re: Wał posiewny Cambridge- 120 RobsonWawa

Post autor: Miecho » 25 cze 2017, 22:03

Super sprzęty :D

Pewnie głupie pytanie, ale pod jakim hasłem wyszukać i gdzie kupić końcówki/bolce mocujące do dolnych ramion TUZ'a


ODPOWIEDZ