Sprzegło(wałek) jednokierunkowe

winnica
Posty: 94
Rejestracja: 04 gru 2015, 18:12

Re: Sprzegło(wałek) jednokierunkowe

Post autor: winnica » 06 mar 2017, 20:20

Więc sprzęgła nie potrzebujesz wcale!
Sprzęgło jednokierunkowe jest po to abyś bez problemu mógł się zatrzymać wciskając sprzęgło i/lub zmieniać biegi (napędzając maszynę wirującą o dużej bezwładności) , albo włączyć bieg na postoju po wcześniejszym rozpędzeniu maszyny np kosiarki sadowniczej.

axer
Posty: 69
Rejestracja: 13 sie 2014, 14:40

Re: Sprzegło(wałek) jednokierunkowe

Post autor: axer » 06 mar 2017, 22:00

Pracowałem z rębakiem ostatnie dwa miesiące, pięć dni w tygodniu, z ciekawości na kilka dni podpiąłem wałek ze sprzęgłem jednokierunkowym - zagadało może ze trzy razy. Do rębaka nie ma sensu używać takiego wałka, jak już koledzy wyżej pisali.

Awatar użytkownika
hazi_k
Posty: 313
Rejestracja: 21 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: wielkopolska/okolice Piły

Re: Sprzegło(wałek) jednokierunkowe

Post autor: hazi_k » 07 mar 2017, 07:49

Dziękuję za zainteresowanie tematem. W takim razie będę poszukiwał wałka ze sprzęgłem przeciążeniowym.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Yanmar F165 4WD + glebogryzarka Yanmar RSA1305
http://www.malytraktor.pl/forum/viewtop ... f=47&t=921

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Sprzegło(wałek) jednokierunkowe

Post autor: TooSlow » 17 lut 2018, 12:10

Cześć wszystkim. Muszę kupić rębak. Wybór padł (jak i równo rok temu) na ten sprzęt: https://rebaki24.pl/pl/red-dragon-stand ... r-100.html

W zeszłym roku w lutym odpuściłem temat, bo zacząłem czytać o uszkodzeniach traktora na skutek używania rębaka. Bardzo dużo opinii na innych forach, z których wynika, że można łatwo uszkodzić traktor, a przeciążenia są tak duże przy pracy rębaka, że na pewno coś pójdzie.

Mam dwa wałki ze sprzęgłami ciernymi (czyli gdyby nagle rębak stanął, to co najwyżej spalę sprzęgło). Myślicie, że to wystarczy jako zabezpieczenie traktora? W zależności od maszyny reguluję sobie moment "załapania" sprzęgła, oczywiście zawsze ustalam go w stronę mniejszego docisku - na wszelki wypadek.

Pytanie jedno do was Koledzy - można śmiało podpiąć rębak pod traktorek ze sprzęgłem ciernym?

daro_cze
Posty: 54
Rejestracja: 06 sty 2017, 14:47
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Sprzegło(wałek) jednokierunkowe

Post autor: daro_cze » 17 lut 2018, 19:53

Mam taki rębak na osobnym silniku, napęd przekazywany paskami. Ostatnio pracowałem na nim cały tydzień po 5-6 godzin dziennie - paski piszczały po dwa razy dziennie,pewnie gdybym pilnował i nie wkładał rozkraczek z grubych gałęzi dało by się uniknąć tych zaciec, ale rozważ zakup dodatkowego silnika i montaz tego na jakiejś przyczepie , tym bardziej jeżeli masz zamiar pracować rębakiem regularnie. Ja ma rębak gr130 z taśma, silnik lombardini 14km.Doradze Ci szukaj okazji , ja kupiłem zmontowany zestaw na zarejestrowanej przyczepie (przepracowane może kilka godzin ) za 4k

Awatar użytkownika
hazi_k
Posty: 313
Rejestracja: 21 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: wielkopolska/okolice Piły

Re: Sprzegło(wałek) jednokierunkowe

Post autor: hazi_k » 18 lut 2018, 18:09

Co dwa sprzęgła to nie jedno ale osobiście uważam że najlepiej taki dwuwałowy rębak napędzać osobnym silnikiem ponieważ obciążenia jakie przekazywane są z noży tnących na wałek wom są moim zdaniem dość znaczne. U siebie napędzam rębak traktorkiem tylko że u mnie z wałka wom napęd przekazywany jest przez paski klinowe. Kilka razy już zablokowałem rębak ale dzięki odpowiednio dobranemu naciągowi pasków kończyło się to bez strat w traktorku (kupa dymu z pasków bo stanęły a traktorek dalej spokojnie kręcił wałkiem wom). Warto też dodać koło zamachowe do rębaka dzięki temu cięcie będzie mniej "uderzeniowe" na trybach rębaka i traktorka.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Yanmar F165 4WD + glebogryzarka Yanmar RSA1305
http://www.malytraktor.pl/forum/viewtop ... f=47&t=921

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Sprzegło(wałek) jednokierunkowe

Post autor: TadeuszB » 18 sty 2019, 18:58

Padło tu pytanie na które nie było odpowiedzi : z której strony montujemy sprzęgło, od traktora czy od maszyny?

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sprzegło(wałek) jednokierunkowe

Post autor: yanmarf17d » 19 sty 2019, 18:48

Ja mam w kosiarce sprzęgło jednokierunkowe zamontowane od strony maszyny.
Tam są oznaczenia.
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: Sprzegło(wałek) jednokierunkowe

Post autor: TadeuszB » 19 sty 2019, 20:15

Znaczy na sprzęgle ? Powinien być raczej opis. W piątek oglądałem sprzęgła nic takiego nie było.

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sprzegło(wałek) jednokierunkowe

Post autor: wojtis1990 » 26 cze 2019, 09:28

Sprzęgło i ja będę musiał zakupić, tłuka samoróbka bardzo mi napędza traktorek i trzeba długo czekać aż się zatrzyma. Rozumiem że to z pierwszego tematu będzie odpowiednie ?
https://allegro.pl/oferta/sprzeglo-jedn ... 5004503321
no i kwestia gdzie je montować, czy na kosiarkę czy na traktorek ?

ODPOWIEDZ