Rozrzutnik sadowniczy - projekt

jfry
Posty: 137
Rejestracja: 04 paź 2014, 21:20

Re: Rozrzutnik sadowniczy - projekt

Post autor: jfry » 19 sty 2016, 00:16

Jeśli tylko na próbę- to ja bym kupił wózek paszowy i łopatę i rozwalił te trociny ręcznie w parę rządków. Do tego lejka to nie mam przekonania Mała pojemność, wycinanie okienek,a jak te lekkie trociny będą się zawieszać tj.nie zsuwać pod własnym ciężarem?.Proponuję wrócić do tematu po tych próbach.Generalnie- takie ściółkowanie byłoby świetne pod warunkiem odpowiedniej grubości warstwy.Według Twoich założeń na 200 m rządka potrzeba koło 5 kubików trocin,jeśli się nie pomyliłem.Czarno to widzę na większym obszarze.

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Rozrzutnik sadowniczy - projekt

Post autor: Adam bez ziemi » 19 sty 2016, 09:51

Dorzucę w temacie coś od siebie. Swego czasu spotkałem się z wózkami paszowymi, tylko nie takimi jednoosiowymi, pchanymi ręcznie. To były jakby przyczepy dwuosiowe z ruchomą podłogą do przodu, podobną jaką stosowano w rozrzutnikach obornika a z przodu były taśmy chodzące w poprzek które podawały karmę dla zwierząt. To chyba było produkcji rosyjskiej, jedynie o co się obawiam to szerokość na plantacji borówki jest wężej niż między korytami w budynkach do hodowli zwierząt. Coś takiego adoptować do trocin lub zbudować (kto zdolniejszy) idealne na większe pow. borówki. Trociny wspaniale tłumią chwasty pod krzewem, zastępuje wiele rąk, gleba nią przykryta nie pozbawia się szybko wody a i mikroklimat pod krzewem korzystniejszy, zwłaszcza jak użyjemy trociny z dębu "ph". A na przyszłość na rzędach mamy wspaniałą próchnice. Same zalety :). Jeśli pomogłem to super.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Rozrzutnik sadowniczy - projekt

Post autor: k_sit » 19 sty 2016, 14:17

Tomek ten pomysł z paszowozem może fajne rozwiązanie,tylko czy zmieści się w rzędach i nawrociach. Należałoby zbudować przyczepę z ruchomą podłogą zakończoną agregatem rozdrabniająco rozsypującym. Napęd na podłogę najprostszy to łańcuchowo listwowy o regulacji krzywkowej. Agregat wykonać można jako bęben z nożami i taśmę na rolkach.

jfry
Posty: 137
Rejestracja: 04 paź 2014, 21:20

Re: Rozrzutnik sadowniczy - projekt

Post autor: jfry » 19 sty 2016, 21:48

http://olx.pl/oferta/rozrzutnik-obornik ... 093f8e37df - po dołożeniu rynny i ślimaka pod tylną krawędzią sypałoby prawie pod krzaki.W rządki się zmieści bez problemu.I to jest ful wypas.
A koncepcja bezkosztowa jest taka: uspawać z blachy skrzynię o pojemności ze 2-3 kubiki i niewysokimi burtami dla łatwości załadunku nawet bez tyłu. .Podpiąć toto do traktora,tak żeby unosić przodek.Na traktor jakiego dzieciaka i wolno wpieriod. A samemu oczywiscie łopata w garść.
Możliwości jest wiele.

Pozdrawiam Jurek.

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Rozrzutnik sadowniczy - projekt

Post autor: RobFra » 19 sty 2016, 22:33

@jfry - myślałem tylko o przeróbkach odwracalnych bez cięcia i spawania konstrukcji lejka. I na 5 kubików trocin totrzeba go z 25 razy załadować... chyba by mnie Tomek przeklął po 10 razie :lol:
Wózek paszowy, Tomek na nim, a żona powozi lub ten dzieciak bo na prostej da radę - chyba najtańsza wersja.

Albo coś budować lub adoptować.
Najlepszy i najdokładniejszy element podający to ślimak.
Najtaniej można i kopaczkę gwiazdową na tę przyczepę dołożyć. Tylko ten przesuw podłogi i kopaczka będzie rzucać okrutnie trocinami.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

tomek1
Posty: 163
Rejestracja: 21 lis 2013, 21:32
Lokalizacja: Łódzkie (piotrkowski)

Re: Rozrzutnik sadowniczy - projekt

Post autor: tomek1 » 19 sty 2016, 23:23

No chłopy jesteście niemożliwi :D uśmiałem się do łez ( widząc moją żonkę jak powozi) . Chyba zostaje mi jakaś przyczepka , łopata i heja !
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc !

Świeżak
Posty: 61
Rejestracja: 16 lis 2015, 22:45

Re: Rozrzutnik sadowniczy - projekt

Post autor: Świeżak » 19 sty 2016, 23:57

Do tej pory sie tylko przygladalem ale poprieram ostatnie czyli łopata przyczepka i na przód u mnie tak sie to robi przynajmniej mam podsypane dokładnie i taka ilosc jak chce ;)


Awatar użytkownika
Łogrodnik
Posty: 219
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:05

Re: Rozrzutnik sadowniczy - projekt

Post autor: Łogrodnik » 27 sty 2016, 18:22

http://olx.pl/oferta/scielarka-paszowoz ... a873ac9fa8
To jest ciekawe tylko zdecydowanie za duże do waszych traktorów.


ODPOWIEDZ