ŁADOWACZ TYLNY na TUZ by Kubota L-22

Awatar użytkownika
plastek334
Posty: 373
Rejestracja: 03 lis 2013, 22:27

Re: ŁADOWACZ na TUZ

Post autor: plastek334 » 04 lis 2013, 17:45

Pytałem się jeszcze w jaki sposób została zamocowana łych po obu stronach :)

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ŁADOWACZ na TUZ

Post autor: marekspectra » 04 lis 2013, 18:02

Boczne scianki szufli zostały wzmocnione dodatkowymi wstawkami z blachy. W nich zrobiłem otwory fi 18 - albo 16 -nie pamietam :) taką samą srednicę mają otwory na koncach wideł ramy.

Tokarz wytoczył mi tak śruby że tuż przed łbem średnica nieco wzrasta o ok 0,1 do 0,2mm. Śruby te załozyłem od wewnątrz łyżki, na końcu dobijając lekko młotkiem tak aby zaklinowały sie ściance łyżki. Przy montażu złożyłem podkładki dystansowe pomiędzy widły a łyżkę. W ten sposób łużka i sruby stanowią jedną całość obracając sie w widłach, a jednocześnie w każdej chwili mogę odkrecić nakretki i wybijając sruby zdjąć łyżkę.

Po co takie kombinerki? oczywiscie żeby łyżka nie bujała sie na śrubach bo przy tak wąskiej sciance bedzie spory nacisk i sruba sie wyrobi :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
plastek334
Posty: 373
Rejestracja: 03 lis 2013, 22:27

Re: ŁADOWACZ na TUZ

Post autor: plastek334 » 04 lis 2013, 19:12

i ostatnie moje pytanie ile waży twój traktorek i ile tak mniej wiecej weźmiesz na łychę żeby sfobodnie z nią jechać bo ja mam iseki tu1500 i waży około 600kg więc nie wiem czy jest sens budować taką maszynę :)

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ŁADOWACZ na TUZ

Post autor: marekspectra » 04 lis 2013, 20:02

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kubota L 22 waży 950kg

Objętość łyżki to solidne taczki , na fotkach wysypałem z łyzki do taczek, częśc spadła (ta ziemia z prawej strony taczek)

Jeśli masz co robić takim ładowaczem to jak widzisz po fotkach i filmikach jest sens sobie takie cóś zbudować. Jeśli może pojawić sie problem to z masą traktorka i jego przyczepnoscią podczas załadunku z pryzmy. Z drugiej strony sam pewnie widziałeś masę filmików jak takie iseki radzi sobie z przednim TUR -em więc z tylnym też powinien sobie dać radę.

Przed budową daj sobie odpowiedz do czego bedziesz go używał, ja np założyłem że powinien załadowac przyczepę o szerokosci 1,8 i usypać na niej pryzmę licząc od ziemi 2metry. Jeśli masz mniejszą przyczepę lub nie bedziesz go w ten sposób wykorzystywał możesz zmniejszyć długość głównej ramy- z korzyscią dla obciążenia podzespołów traktorka.

Jeśli masz ochotę zostać u nas dłużej , napisz coś o swoim traktorku , jakieś fotki, do czego go używasz... chętnie bym poznał szczegóły takiego sprzetu.

Pozdr Marek
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
plastek334
Posty: 373
Rejestracja: 03 lis 2013, 22:27

Re: ŁADOWACZ na TUZ

Post autor: plastek334 » 05 lis 2013, 15:07

Z jakiej blachy i jakiego profila robiłeś tuza ??
i jak byś mógł podać wymiary łychy :)

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ŁADOWACZ na TUZ

Post autor: marekspectra » 05 lis 2013, 15:47

Obrazek

grubość blachy łyżki to 5mm.

Dzisiaj łyżkę bym zrobił inaczej tj zamiast płaskiej tylnej sciany wspawałbym wycięty fragment butli z hydroforu tak żeby sciana nie była płaska tylko owalna. Wydaje mi sie że w ten sposób mógłbym lepiej wycentrować oś szufli . tzn zamykała by sie samoczynnie za każdym razem , a nie tak jak teraz od czasu do czasu. Ale może przstałaby sie tak kiprowac idealnie jak teraz :) bo kipruje wszystko czy mokre czy suche czy mało czy dużo i to wszysko niezależnie czy łyzka jest tuż nad ziemią czy w polowie drogi czy podniesiona max do góry :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Front Loader by home made - Kubota L22

Post autor: toku74 » 26 lis 2013, 22:12

Przyglądałem się zdjęciom tylnego ładowacza Marka, bo interesuje mnie sposób zatrzaskiwania łyżki. Chcę coś poprawić w swojej tylnej szufli.
Zauważyłem tam jeden mały problem. Chodzi o miejsce wkręcania grzybka oporowego i innych śrub. Są one wkręcane w ściankę samego profilu. Trochę słaby ten gwint. Może się mylę?
Podoba mi się ten ładowacz i sam bym coś takiego sobie zrobił, niestety takie rozwiązanie nie nadaje się do łamańca.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ŁADOWACZ na TUZ home made by Kubota L-22

Post autor: marekspectra » 26 lis 2013, 23:11

Tomku masz rację tu akurat powinno być wzmocnienie. Przynajmniej teoretycznie tak sie wydaje. W praktyce grzybek wkrecony jest do oporu w ramę i przenosi całą swoją powierzchnią uderzenia od łyżki. Ponieważ kierunek działania siły jest stały i tylko jeden więc to rozwiązanie sie sprawdziło i nie wymaga zmnian.

Ruchomy obudowa zatrzasku mocowna jest na dwóch śrubach M12 -całość regulowana była raz, tuż po malowaniu. Od tego czasu używałem ładowacza wielokrotnie, wykonując o wiele ciężśze prace niż na filmikach - choćby wybieranie starej ziemi z rabaty i łądowanie jej na przyczepkę ( bedzie film) nic sie nie poluzowało, nic nie wymagało żadnej korekty luzu czy dokrecania czegokolwiek - nic nie wskazuje takiej potrzeby w przyszłości.
Ale faktem jest że możnaby było wspawać w ramę gwintowane tuleje- tak byłoby profesjonalnie. Choć po sprawdzeniu ładowacza w praktyce ta regulacja jest bardziej sztuką dla sztuki, bo można by obudowę przyspawać na stałe do ramy.

Ponieważ to był mój pierwszy prototyp musiałem doświadczalnie sprawdzić jego działanie - wiec wolałem zrobić regulacje niż od razu spawać.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ŁADOWACZ TYLNY na TUZ by Kubota L-22

Post autor: marekspectra » 09 kwie 2014, 11:54

Ładowacz wystawiłem na Allegro - Sprzedał sie po dwóch dniach :) Bedzie pracował w specjalistycznym gospodarstwie w Kujawskim - sparowany z C330 . Mam nadzieję że nowy własciciel bedzie z niego tak zadowolony jak ja byłem.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
Konik
Posty: 49
Rejestracja: 23 gru 2013, 22:30

Re: ŁADOWACZ TYLNY na TUZ by Kubota L-22

Post autor: Konik » 10 kwie 2014, 21:48

Tomku
dlaczego złamas się do tego nie nadaje ?

ODPOWIEDZ