ŁADOWACZ TYLNY na TUZ by Kubota L-22

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

ŁADOWACZ TYLNY na TUZ by Kubota L-22

Post autor: marekspectra » 03 lut 2013, 12:57

Jesienią znalazłem na forum RETROTRAKTOR temat budowy ładowacza montowanego na tył ciągnika. Zaskoczyła mnie fotka użytkownika damber który budował właśnie takie urządzenie.
Obrazek
Mam w tegorocznych planach trochę ziemnych prac wokół domu więc poprosiłem Go przesłanie dodatkowych fotek, bo mam zamiar zbudować podobny. Damber wysłał nie tylko fotki ale cały film ! oto link:
http://youtu.be/8d4e0Rmkvz0

Trzeba przyznać że projekt i wykonanie cechuje niesamowita estetyka i schludność tak rzadko spotykana wśród garażowych konstrukcji.. a wisenką na torcie jest to "samopoziomioanie " łyżki, dobra robota !
więcej tu:

http://www.retrotraktor.pl/forum/viewth ... rowstart=0
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ŁADOWACZ na TUZ

Post autor: marekspectra » 14 lut 2013, 16:54

Damber dał radę to i ja spróbuję :) Najpierw założenia , czyli małe, krótkie , lekkie choć solidne w sam raz do Kubisia który o 1/3 lżejszy i krótszy od c330 . Najpierw naniosłem na papier milimetrowy punkty mocowania i zakres pracy ramion TUZ-a dalej zakres pracy samego ładowacza czyli wysokość i głebokość wysypu na przyczepkę. Na tej podstawie wyliczyłem długości ramion , kąt załamania oraz wysokość i zakres w stopniach pracy wieżyczki. Plan gotowy, konsultacje z Kynkiem i teraz praktyka :)

Obrazek
szkic

Obrazek

Obrazek
wymiarowanie

Obrazek
belka 1
Obrazek
szufla od góry
Obrazek
szufla od dołu - widoczna krawędz lemiesza

Obrazek



Obrazek
ramka szufli


Obrazek
wieżyczka
Obrazek
wzmocnienie scianki

Obrazek
ramka (wieszak) szufli
Obrazek
piasty wieszaka
Obrazek
wzmocnienia wieszaka
Obrazek
wzmocnienia kolanka ramienia... górna blacha chyba zbyteczna...

Obrazek
otwory oczka wierzyczki - wspawana rurka.

Obrazek
ładowacz na gotowo...prawie:)
Obrazek

Jeszcze tylko przymiarka na ciągniku, wykonanie zatrasku i łapek podporowych a na koniec malowanie w jedynie słusznym kolorze - ORANGE :)

więcej fotek:
https://picasaweb.google.com/1091736119 ... yKUBOTAL1#
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ŁADOWACZ na TUZ

Post autor: marekspectra » 27 kwie 2013, 22:42

Zrobine zatrzaski, i w końcu pierwsza przymiarka. Hmmm... potrzebne poprawki, belka podporowa (odwrócone T) jest za długa. tzn projekt dobry tylko błąd pomiaru przy spawaniu i trzeba skrócić o 5cm. Kiedy sie z tym uporałem, zamontowałem szuflę do widełek, podniosłem maxymalnie do góry, w tej pozycji nie chce sama sie otwierać, rozumiem że z ładunkiem powinna, ale.... ale założyłem sobie że ma być bez lipy więc do poprawki.
Zaostrzyłem na końcach dwie śruby, dołożyłem nakrętki i zamontowałem na widełkach tak że rozkrecając je sciskałem szuflę. Manewrowałem szuflą tak że skrecając i rozkrecając sruby szukałem takiego miejsca w którym w dolnum położeniu szufla bedzie sie "samopoziomowac" a w górynym , po zwolnieniu zaczepu sama sie przechyli do wysypu.

Znalazłem w koncu kompromis, niestety otwory pod śruby "wyszły" poza miejscem wzmocnienia scianki szufli, trzeba było dorobić wzmocnienia... wszystko już za mną, po niedzieli bedzie finał ...i fotki :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ŁADOWACZ na TUZ

Post autor: marekspectra » 11 maja 2013, 23:27

Parę fotek z budowy

zaczep
Obrazek
zatrzask i zaczep
Obrazek
na gotowo
Obrazek
śruba potrzebna do wyważenia szufli
Obrazek
szufla przed montażem do wyważania
Obrazek
potrzebne wzomcnienia pod nowe otwory. Niezłe spawy jak na kogoś kto ostatnio spawał na szkolnych praktykach...(jeszcze za komuny :)
Obrazek

dzwignia, zatrzask szufla - pomalowane, czeka jeszcze rama

Obrazek
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ŁADOWACZ na TUZ

Post autor: marekspectra » 11 cze 2013, 13:28

Witam, "już" jestem po testach ładowacza :) Sprawdził sie w 100% ! ładnie nabiera, nawet ze sterty gruzu ! oczywiscie bez 4x4 nie byłoby tak fajnie. Kipruje w każdej pozycji, zatrzask działa dobrze, tylko drobna korekta w regulacji i jest ok. Zrobiłem blokadę uchylonej łyżki, tak służy do zasypywania i do równania, akurat z tego patentu jestem zadowolony...ok jestem dumny :D wykorzystałem srubę rzymkę, tak że nie tylko skutecznie blokuje ale mam regulację kąta ostrza

Pozostaje mi dorobić regulowany zaczep pod samochodową przyczepke i całosć pomalować we właściwy kolor
Wieczorem wrzucę jakies foto.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ŁADOWACZ na TUZ

Post autor: marekspectra » 31 lip 2013, 09:37

W końcu nazbierało sie trochę rzeczy do malowania, więc pora wziąść sie do roboty :D

Na początek czyszczenie tarczami wachlarzowymi , ręcznie papierem, odmuchanie, odtłuszczenie i nadeszła ta chwiła :)

Obrazek

Obrazek

Na sajm przód :) podkład reaktywny NOVOL - dwie cienkie (miały być cienkie ale widomo :) warstwy metodą mokro na mokro czyli po 10min

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na to podkład akrylowy który bedzie izolatorem pomiędzy kolejnymi warstwami....

Obrazek

Po wyschnięciu podkładu akrylowego pora na podkład epoksydowy (żywiczny)
NOVOL kolor szary i tu uwaga ostateczną twardość uzyskuje dopiero po 12 godzinach, ale ja to doczytałem po fakcie :) czas kolejnej warstwy mocno skróciłem :) W sumie jest ok ale ... no zobaczymy co bedzie dalej :)

Na koniec lakier wierzchni czyli Wicklens w kolorze Kubota Orange :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostawiłem do wyschnięcia - jestem zadowolony z efektu jak i z siebie :) jak na pierwszy kontakt z pistoletem lakierniczym to nawet nawet :)

Uwagi:

Czytać instrukcje, jak coś nie jasne szukać w internecie np tu :
http://professional.novol.pl/karty/tech ... CT_360.pdf

i na forach :
http://lakiernik.info.pl/printview.php? ... 6181d60fa2

http://lakiernik.info.pl/viewtopic.php? ... sc&start=0

Kupując lakiery kupcie sobie sobie kubki z podziałką - wszystkie lakiery mają utwardzacze i rozpuszczalniki - mixtury trzeba bardzo dokładnie odmierzać ! to ważne ! dodatkowo filtry papierowe do farb i małe pojemniki np 0,25l na resztki nie wykorzystanych lakierów. To tyle z malowania. Przy czasie poskładam wszystko i zaprezentuje oficjalnie Światu to cudo :lol:
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ŁADOWACZ na TUZ

Post autor: marekspectra » 31 lip 2013, 15:54

No i na gotowo :)


Obrazek

:roll: :mrgreen: :lol:


i taki patent :) dumny jestem bo mój :)

Obrazek

śruba rzymska jako element regulacji kąta pochylenia lemiesza

Obrazek

więcej fotek:

https://plus.google.com/photos/11287318 ... banner=pwa
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: ŁADOWACZ na TUZ

Post autor: toku74 » 01 sie 2013, 22:22

Fajne, ale miło będzie jak zaspokoisz moją ciekawość filmem z pracy tego urządzenia.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ŁADOWACZ na TUZ

Post autor: marekspectra » 02 sie 2013, 09:21

Działa! działa spokojnie :) nie miałem jak tego nakrecić ale przyczepę ziemi już rozwiózł po ugorze i ładnie rozplantował. Oczywiscie przygotuję filmik jak tyko nadarzy sie okazja..
Poza tematem - strona jest w budowie, forum bedzie poprawione, ruszymy jak tylko bedzie wiecej czasu temu poświcić.
Lada moment zapodam tematy uruchomienia Monroematic, renowacji felg i uwaga - montażu kpl układu hydrauliki zewnętrzej :) czekam właśnie na kuriera z manelami :)

Za chwilę lece na ściernisko - bedzie "pokładanie" nie mogę sie doczekać żeby wypróbować automatykę "Monroa "
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: ŁADOWACZ na TUZ

Post autor: marekspectra » 15 paź 2013, 23:41

Lepiej późno niż wcale :)


link

ps

bedą jeszcze dwa krótkie filmiki z innych prac tym ładowaczem :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

ODPOWIEDZ