Mała skrzynia transportowa

carbonrim
Posty: 41
Rejestracja: 26 lip 2015, 18:11
Lokalizacja: Małopolska

Mała skrzynia transportowa

Post autor: carbonrim » 09 lip 2018, 14:53

Czołem,
pracuję nad budową małej skrzyni transportowej. Założenie jest takie, aby zużyć jak najwięcej części jakie zalegają mi na ukrytym za domem złomie :)

Wymiary: 110x90x40 cm
Zawiesie 3-punktowe ze złomu. Do niego przyspawane rury od starego bojlera jako baza nośna.
Rama skrzyni jest z kątowoników 30mm i wzmacniana profilami o przekroju kwadratu 25mm. Na spód ramy mam zamiar dać blachę 2mm, a burty będą z blachy 1,5mm. Na razie pospawałem to tylko, żeby się trzymało dla celów koncepcyjnych. Docelowo mam zamiar wzmocnić jeszcze ramę kolejnymi profilami tak, aby tworzyło to spójną sztywną całość.

To moje pierwsze podejście do budowy tego typu dodatków do traktora, dlatego proszę o konstruktywną krytykę na temat tego co już zrobiłem. Prosze Was również o poradzenie jak rozwiązać kiprowanie.

1. Czy montować siłownik hydrauliczny 2-punktowy na poziomą belkę (rurę) zawiesia 3-punktowego i podnosić ramę?
W takim przypadku wspawałbym zawiasy między ramą a zagiętymi cześciami rur.
2. Czy może zamontować siłownik pomiędzy zawiesiem 3-punktowym a traktorem, tam gdzie teraz mam śrubę rzymską?
W tym przypadku połączyłbym ramę skrzyni na sztywno z zagiętymi rurami nośnymi.

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dzięki za wszelkie komentarze.
Yanmar FX24D

carbonrim
Posty: 41
Rejestracja: 26 lip 2015, 18:11
Lokalizacja: Małopolska

Re: Mała skrzynia transportowa

Post autor: carbonrim » 05 sie 2018, 00:14

Kolejna porcja zdjęć. Skrzynia prawie ukończona. Nie wykonałem jeszcze tylnej burty, którą planuję zrobić u góry na zawiasach, aby mogła się od dołu otwierać sama podczas kiprowania. Nie zakupiłem też jeszcze siłownika, który jednak zdecydowałem zamontować w miejsu obecnej śruby rzymskiej.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Yanmar FX24D

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Mała skrzynia transportowa

Post autor: RobsonWawa » 05 sie 2018, 08:41

Jeśli uważasz, że założenie siłownika zamiast rzymki pozwoli Ci na normalne kiprowanie
to niestety muszę Cię zmartwić . Możesz zapomnieć o kiprowaniu. Przechył skrzyni będzie na tyle mały,
że nawet materiałów sypkich typu żwir, piasek nie wykiprujesz . Do normalnego- funkcjonalnego potrzebujesz
odchyłu 50- 70 stopni.

carbonrim
Posty: 41
Rejestracja: 26 lip 2015, 18:11
Lokalizacja: Małopolska

Re: Mała skrzynia transportowa

Post autor: carbonrim » 05 sie 2018, 09:59

Ok, a czy sprawy odpowiedniego kąta nie załatwi podnisienie skrzyni podnośnikiem, po czym wysunięcie siłownika? Oczywiście siłownik musiałby być odpowiednio długi. Ale i tak planowałem instalacji siłownika 60 cm.
Yanmar FX24D

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Mała skrzynia transportowa

Post autor: RobsonWawa » 05 sie 2018, 20:05

Niestety ale to nie działa tak. Zobacz, że ramiona i rzymka przy podnoszeniu przemieszczają się
równolegle do siebie. Podnieś skrzynię do góry i w tej pozycji odepnij skrzynię od rzymki , i zmierz do jakiej pozycji przechyli się skrzynia gdy do długości rzymki dodasz 32 cm bo taki jest wysów siłownika 60 centymetrowego. będziesz miał odpowiedź.
Pozdrawiam.

Miecho
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2015, 20:33

Re: Mała skrzynia transportowa

Post autor: Miecho » 08 sie 2018, 22:28

Można przesunąć zawias-os wywrotu bliżej środka skrzyni

ODPOWIEDZ