Brona aktywna ( wirowa)

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Brona aktywna ( wirowa)

Post autor: marekspectra » 12 wrz 2017, 17:09

Brona aktwyna ( wirowa) - jesli ktoś korzysta - proszę o podzielenie sie swoimi spostrzeżeniami.

Brona firmy włoskiej firmy AIO (https://www.agriculture-xprt.com/compan ... -srl-60498 ) trafiłado mnie nieco przypadkiem. Kolega kupił ją z przeznaczeniem do uprawy w tunelach, moja rola to przegląd, usunięcie wycieku, wymiana olejów roboczych.

Brona o szerokości roboczej 130cm z wałem dogniatającym to masywna konstrukcja. Maszyna przeznaczona do profesjonalnego użytku. Mimo gabarytu i wagi, sparowana z Kubotą L22 doskonale dawała sobie rade w niezbyt cięzkiej ziemi. Nie potrafię określić czy nadaje własciawa strukturę glebie itp. Ale widać gołym okiem różnicę w porównaniu z efektem pracy glebogryzarki. Noże glebogryzarki jak sama nazwa wskazuje są cienkie i mają ostrze, elementy robocze ( zęby) brony wirnikowej to grube odkuwki, w zasadzie nie ostrzone. Na zwartej glebie widać ślady ciecia kiedy pracuje glebogryzarka, a kiedy brona wirnikowa - jedynie slady rozkruszenia gleby. Minusem brony jest możliwość wpadnięcia pomiędzy wirniki większego kamienia i zablokowania maszyny. Przed awarią chroni zintegrowane na stałe z wałem wom - sprzęgło przeciążeniowe. Drugą różnicę jaką dostrzegłem to szybkość pracy zestawów - glebogryzarką pracowałem nieco szybciej. Ale brona dokładniej rozbija ziemie. Do tego wał dogniatający ładnie profiluje przejścia.

filmik z pracy maszyny, cos wiecej widac pod koniec :



Coś wiecej o budowie itp

https://www.agriculture-xprt.com/downlo ... ure-620348
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Brona aktywna ( wirowa)

Post autor: Luzak » 12 wrz 2017, 17:23

Na wiosnę poprosiłem sąsiada aby przygotował mi broną aktywną teren pod pastwisko po zimowej orce. Dla mnie rewelacja. Wszystko co zielone zmielone w pył. Ziemia napowietrzona. Wałowanie i wysiew. Efekt nieporównywalny z glebogryzarką, która tylko obraca. Tu efekt 3D.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Brona aktywna ( wirowa)

Post autor: marekspectra » 12 wrz 2017, 17:26

A tak, potwierdzlam efekt 3D :) zdecydowanie bardziej ziemia jest napowietrzona - jakby ciasto urosło. :D
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

jfry
Posty: 137
Rejestracja: 04 paź 2014, 21:20

Re: Brona aktywna ( wirowa)

Post autor: jfry » 12 wrz 2017, 21:27

Marku-dzięki za objaśnienia,ale chciałbym więcej.Do jakich upraw Twój kolega ją kupił i jak ją ocenia? Pytam dlatego ,bo ja uprawiam łopatą mechaniczną i póżniej glebogryzarką na gotowo , ale dla niektórych upraw jest za miękko.Ziemia jest jak napuszona jak pierzyna .Sądziłem, że brona, nie podnosząc gleby,nie daje tego efektu.No i nurtuje mnie cena takiego cuda w porównaniu do cen np. Traktomixu -ok 5 tyś.Od dawna szukam czegoś takiego ok.130cm,ale bezskutecznie.Przynajmniej dowiedziałem się,że mój yanek poradzi sobie.

ODPOWIEDZ