kosiarka bijakowa - którą wybrać

bob555
Posty: 30
Rejestracja: 16 lut 2015, 18:23
Lokalizacja: Warszawa

kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: bob555 » 31 mar 2015, 16:19

Cześć
Udało mi się zakupić traktorek Kubota GB18. Potem wstawię fotki sprzętu jak będzie lepsza pogoda ;) Chciałbym dokupić kosiarkę bijakową - tylko nie mam pomysłu od którego sprzedawcy . Wstępnie myślałem o GEO EFGC 105-120 z dużymi młotkami ale doczytałem - nie wiem czy to prawda - że jak są duże młotki to nie można zastosować noży Y . i w skrócie moje pytanie brzmi co jest warte uwagi ?

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: RobsonWawa » 06 wrz 2015, 14:55

Ja używam przy swoim 18 kM Iseki GEO EFGC 125. Z tego co do tej pory zauważyłem
to młotki są nie najlepszej jakości, Potrafią się urwać ( już 2 szt). Od razu zauważalne, bo
pojawiają się wibracje. Paski dobrze spełniają rolę sprzęgła przeciążeniowego.
Trzeba pilnować śrub mocujących wał pomocniczy- wykręcają się.
Używam na bardzo zaniedbanym terenie i jak na razie się sprawdza .

bob555
Posty: 30
Rejestracja: 16 lut 2015, 18:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: bob555 » 18 mar 2016, 13:43

Cześć
Mam pytanie dotyczące kosiarek a właściwie ich produkcji- Chciałbym kupić wersję EFGC i mam pytanie czy u różnych importerów ( Traktomix, Selltech , traktory-Rzeszów ) są to te same sprzęty tylko różniące się malowaniem/kolorystyką czy może są jeszcze jakieś inne różnice ?

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: RobsonWawa » 18 mar 2016, 18:16

Miałem ten sam dylemat , ale po dokładniejszym przyjrzeniu się kosiarkom
doszedłem do wniosku , że to te same kosiarki.
Dobra rada - nie skuś się na ten tańszy model EF lub EFG bo jest bardzo cieniutki.
Nie bardzo widzę powód dla którego nie można założyć noży Y . Konstrukcja kosiarki
jest taka sama , wystarczy tylko dobrać odpowiedni rozmiar noży. Ja bym powiedział, że
z Y to kosiarce będzie dużo lżej :-)

Miłosz
Posty: 47
Rejestracja: 23 wrz 2015, 12:52

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: Miłosz » 19 mar 2016, 09:44

Wszystkie kosiarki są produkowane w Chinach, ale niektórym sprzedawcom marzy się, że są one włoskie, japońskie czy holenderskie i taką wersję przedstawiają. Co do konstrukcji kosiarek EF, EFG i EFGC to każda jest inna. Do EF nie zaleca się stosowania młotków, ponieważ są mniejsze łożyska i wał. W EFG jak i EFGC śmiało można podmienić młotki na noże typu Y (nawet będą stwarzały mniejsze obciążenie dla ciągnika). Co do szerokości to dużo zależy od tego co się chce kosić. Ja zawsze polecam aby nie przesadzać z szerokością ze względu na duże zapotrzebowanie na moc takiej kosiarki. A co do kupna to oczywiste jest, że w traktor.com.pl ;)

bob555
Posty: 30
Rejestracja: 16 lut 2015, 18:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: bob555 » 21 mar 2016, 08:45

wiem już, że chcę model EFGC - i wiem że wszystko jest Made in China ;) . Myślałem że są jakieś większe różnice poza malowaniem i marketingiem sprzedawców. Mam Kubotę GB18 - myślałem o szerokości 115/125 cm. A jeśli chodzi o konkretnego sprzedawcę to zaraz zrobię zestawienie cenowe i wygra najlepszy :D

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: emek650 » 21 mar 2016, 12:12

bob555 pisze:wiem już, że chcę model EFGC - i wiem że wszystko jest Made in China ;) . Myślałem że są jakieś większe różnice poza malowaniem i marketingiem sprzedawców. Mam Kubotę GB18 - myślałem o szerokości 115/125 cm. A jeśli chodzi o konkretnego sprzedawcę to zaraz zrobię zestawienie cenowe i wygra najlepszy :D
Trzecie wyjście to kupić używaną np. TV, jest na olx 125cm za ok 2tys. ew. wymienić łożyska i w cenie nowego hińczyka masz solidną maszynę która na pewno popracuje dłużej.

bob555
Posty: 30
Rejestracja: 16 lut 2015, 18:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: bob555 » 22 mar 2016, 08:05

przy moim szczęściu z przerabianiem - to za dużo części mogłoby zostać po przeróbce - tak jak przeczytałem opis - jest ona przystosowana do lewych obrotów WOM . Malowana razem z podłogą ;)

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: TooSlow » 14 wrz 2016, 09:45

Cześć,

Opiszcie jakie dokładnie różnice są między EF, EFG, a EFGC?

Czy w EFGC występują takie problemy, jak urwane wały przekładni?

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: kosiarka bijakowa - którą wybrać

Post autor: marekspectra » 15 wrz 2016, 08:44

Moja to EF

Obrazek

Ma taki wał :

Obrazek

Pierwszy wał urwał sie po 1 godzinie pracy, ten jest drugi. Ten sie nie urwał tylko wyrobił na klinie :

Obrazek

Rozumiem że poszli po rozum do głowy, i kolejne wersje mają wał w obydowie z kołenierzami wzmacniając połączenie przekładni kątowej z kołem pasowym , tak to wyglada:

Obrazek

Rura jednoczesnie wzmacania u osłania wał, u mnie osłona to kształtka z cienkiej blaszki.


Podsumowanie:


W moim przypadku kosiarka bijakowa to jedno z potrzebniejszych maszyn. Słuzy mi do wykaszania dróg dojazdowych, miedz, rowów. Kosze też te frsgmenty łąk kóre były ugorami - w ten sposób uzyskuje uszlachetnienie rasnacej tam trawy. Kosze nią również poplony, - koniczyne u siebie i jakies facecje , rzepiki i inne takie u sasiadów którzy widzac efekty u mnie nie daja mi żyć, bez mała wymuszają koszenie :) Ovzywiscie to areały na pozomie 10-20a max.

Wczoraj do skosiłem na raz 0,5ha łąki, 150cm roboczej szerokosci reduktor na najszybszym biegu, skrzynia - na jedynce , pto na 2 trawa gesta, miejscami bardzo gęsta .

kosiarka bijakowa to dobry wybór dla mocniejszych traktorków.

Ocena kosiarki EF

Obudowa - cienka blacha, ale daje radę, powłoka lakiernicza - bez uwag - poza wew częścią gdzie mulczuje sie trawa . tam wytarcia do białej blachy niemal natychmiast po rozpoczęciu użytkowania. Blaszki ochronne - fartuch cienkie wyginają sie, ale nie dopadły - nie rdzewieją. Śruby , nakrętki - Ponad 30 lat mam do czynienia z "mechanicznymi tematami" ale nigdy w życiu nie widziałem takiego gówna - stara plastelina lepsza by była na materiał do tych śrub - wszystkie do wymiany.

Przekładnia kątowa - chyba najlepszy podzespół kosiarki - bez uwag, bez wycieków, nie nagrzewa sie .

Wał łączący przekładnie z kołami pasowymi - porażka - jeden urwany, drugi sie rozsypał, trzeci zamówie i nauczony doświadczeniem zahartuje we właściwych miejscach.

Koła pasowe, regulatory i paski - mimo niepozornego wyglądu - działa i nie mam uwag.

Wał roboczy - do samego wału nie mam uwag poza jedną - za duze szczeliny pomiędzy nim a obudową z łożyskami - od początku zawijała sie trawa blokując wał - skarnie do zatrzymania traktorka - niebezpieczeństwo pożaru.
Wał nie posiadał kanałów smarujących łożyska tzn były ale tak zrobione ze nie drożne - brak smarowania - łozyska do wymiany.

Łożyska - chińskie - cały komentarz. Ale przynajmniej typowe wiec nie ma najmniejszego problemu z dobrej jakosci zamiennikami.


Podsumowanie EF :

Kosiarka nie warta zakupu. Kup lepsza, tez bedzie chinska ( czerwona) ale nie będziesz sie doktoryzował z jej budowy.

Nauczony doświadczeniem kupiliśmy do Kuboty L5040 dużą z młotkami i bocznym przesuwem. Kosiarka kosiła dobrze/bardzo dobrze. Przesuw boczny - nie był potrzebny nie używaliśmy, i wcale nie dla tego że tłoczysko siłownika wyginało sie w łuk :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

ODPOWIEDZ