Modyfikacja Kosiarki pielęgnacyjnej Geo 150

Awatar użytkownika
Rav
Posty: 499
Rejestracja: 12 kwie 2014, 20:15
Lokalizacja: Mazowieckie okolice Ostrołęki

Re: Modyfikacja Kosiarki pielęgnacyjnej Geo 150

Post autor: Rav » 02 gru 2014, 19:41

Pasków Ci nie cyknę bo musiał bym kosiarkę rozkręcać - a mimo szczerych chęci jest za zimno.
Co do pytania Endriu B - talerze są wytoczone z blachy 5 lub 6mm. Talerz jest przykręcany do dystansu. Całość jest zrobiona w ten sposób aby noże wystawały około 2 cm poniżej dolnej krawędzi blachy kosiarki. Wielkość talerza u Ciebie będzie inna bo masz zapewne krótsze noże. Zrobione jest to tak że wielkość dysku + noże jest 1 cm dłuższa od fabrycznych noży - musiałbyś mając kupiony taki nóż jak w moim poście powyżej przemierzyć sobie. do noża jest zrobiona tulejka z takim skosem na dole, żeby się nie czepiała trawa - i przykręcane jest to śrubą stożkową która wchodzi w tą tulejkę, tyle że tależ jest nagwintowany i dodatkowo jest z drugiej strony zakontrowane nakrętką samo kontrującą dla bezpieczeństwa.
tulejka.jpg
tulejka.jpg (24.97 KiB) Przejrzano 9827 razy
rysownik ze mnie żaden ale może Ci to coś rozjaśni

Zdjęcie udało mi się zrobić jedno nie widać na nim za wiele ale z tego zimna padła mi bateria w telefonie i więcej mi się nie udało. Jak będziesz potrzebował jakichś więcej wyjaśnień to przy jakiejś okazji cyknę fotki.
DSC_0586 %28Medium%29.jpg
DSC_0586 %28Medium%29.jpg (57.95 KiB) Przejrzano 9718 razy

Endriu B
Posty: 85
Rejestracja: 23 lis 2014, 15:47

Re: Modyfikacja Kosiarki pielęgnacyjnej Geo 150

Post autor: Endriu B » 02 gru 2014, 21:14

No to widze że temat przeróbki pociągniemy chyba na dłużej.
Rav dzięki za przychylność z Twojej strony w pomocy.
Może pamiętasz od czego są u Ciebie zastosowane żyletki.
Tak kombinuje troche na papierze aby zachować odsadzenie takie jak na org. nożach ale nie zabardzo się mieszcze i na to wynika że jednak trzeba ją będzie podnieść na kółkach.
5-6mm na podstawe i przykręcenia nakrętką kl.27 do piasty
5-6mm na talerz z żyletkami i już się robi prawie na równo z odsadz. org. noża, no jeszcze z 2-4mm bym dodał aby bardziej ;) ukryć nakrętkę z ośką piasty.
A i zastanawia mnie zastosowanie trzech żyletek na tarczy, średnica mała to powinno wystarczyć.I na dodatek przy kolizji z przeszkodą się schowa , na zdj. u Ciebie widze że uderzy o tył następnego (chyba że na zdj.źle widze i się myle) to mnie wyprostuj.
Pozdr.
Mitsubishi Mte1800-kabina, Yanmar F155, 2x pług hydr.do śniegu, kosiarka GEO120, glebka100, RNZ i Kos do piasku, 2x przyczepka mała, 2x Stiga Park

Awatar użytkownika
Rav
Posty: 499
Rejestracja: 12 kwie 2014, 20:15
Lokalizacja: Mazowieckie okolice Ostrołęki

Re: Modyfikacja Kosiarki pielęgnacyjnej Geo 150

Post autor: Rav » 02 gru 2014, 21:32

widzisz zapomniałem dodać że tam gdzie są podkładki na kołach przy sprężynie musieliśmy dodać jeszcze po 1 cm na każdym kole. Przy czasie dam Ci wszystkie wymiary - u mnie nóż poszedł w dół kilka cm względem oryginalnego osadzenia, zobacz na foto cały ten cylinder na górze. Postaram się jutro jak będę miał chwilę.
3 noże też mogą być - tylko dokładnie tokarz musi na podzielnicy wymierzyć, u mnie noże jeśli weźmiesz ręką będą uderzać o siebie, ale są one na tyle ciężkie, że podczas pracy nawet w kontakcie z przeszkodą się nie odginają na tyle żeby uderzać o siebie.

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Modyfikacja Kosiarki pielęgnacyjnej Geo 150

Post autor: Szam » 01 sty 2015, 19:11

Witam! Rav, mam taką samą kosiarkę (szer. koszenia 152 cm), a dokładniej o takiej samej konstrukcji ale firmy HAKO i z bocznym wyrzutem. Niestety, tak jak u Ciebie, jakość koszenia jest totalnie do ........ . Pytanie mam takie: czy po modyfikacji wg. Twojego projektu skoszona trawa będzie nadawała się na siano? Mam dylemat, jeżeli będzie się nadawało to moją przerobię, a jeżeli nie to muszę szukać dyskowej. Taka jest moja:

Obrazek

Pozdrawiam Szam
Ostatnio zmieniony 01 sty 2015, 19:20 przez Szam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Rav
Posty: 499
Rejestracja: 12 kwie 2014, 20:15
Lokalizacja: Mazowieckie okolice Ostrołęki

Re: Modyfikacja Kosiarki pielęgnacyjnej Geo 150

Post autor: Rav » 01 sty 2015, 19:19

odpisałem Ci na wiadomość na PW :)

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Modyfikacja Kosiarki pielęgnacyjnej Geo 150

Post autor: Szam » 01 sty 2015, 19:45

Dzięki Rav :D , już dostałem wiadomość. Chyba poukładałem sobie w głowie w czym rzecz przy koszeniu "na siano". Wobec istnienia 3-go noża z układaniem pokosu będzie problem. A może ktoś z kolegów chciałby zamienić kosiarkę dyskową na taką rotacyjną 3 nożową z przednim TUZ (jest w dziale kupno, sprzedaż). Pasuje też z tyłu ciągnika, tak jej używam, bo dorobiłem odpowiednią przystawkę.

Pozdrawiam

Edek
Posty: 55
Rejestracja: 30 lis 2014, 15:03

Re: Modyfikacja Kosiarki pielęgnacyjnej Geo 150

Post autor: Edek » 07 maja 2015, 21:21

Rav rozmyślam nad zaprezetowaną modyfikacją i mam pytanie. Ten nożyk zaprezentowany przez Ciebie moim zdaniem ma mniejszy otwór niż (fi 19, fi 24) znalezione przeze mnie w internecie. Czy się mylę ? Może podpowiedz jaka to firma :?: Piszę tutaj bo jak zauważyłem pw mnie ."nie lubi"

Awatar użytkownika
Rav
Posty: 499
Rejestracja: 12 kwie 2014, 20:15
Lokalizacja: Mazowieckie okolice Ostrołęki

Re: Modyfikacja Kosiarki pielęgnacyjnej Geo 150

Post autor: Rav » 07 maja 2015, 22:36

to będzie ten nożyk http://www.sklep.mizar.com.pl/noz-bijak ... -6586.html
otwór 18mm. Takiego używałem w innej kosiarce i był dostępny na miejscu więc i teraz kupiłem takie. Mocowanie i tak będziesz dorabiał u tokarza więc jak masz dostępne inne to też będą dobre. Nóż ten jest o tyle dobry że jest ostrzony obustronnie góra dół bardzo ostro a nie jak w zwykłej rotacyjnej jednostronnie.

Edek
Posty: 55
Rejestracja: 30 lis 2014, 15:03

Re: Modyfikacja Kosiarki pielęgnacyjnej Geo 150

Post autor: Edek » 13 maja 2015, 21:27

Rav dzięki ale jeszcze trochę pytań mi zostało. ;) Czy śruby mocujące nożyki do tarczy są to oryginalne śruby od tej młocarni. Czy całkowicie dorabiane (z ulepszaniem cieplnym). Czy może zaadaptowałeś np. śruby od kół samochodowych?. Inna sprawa; zastanawiam się czy gdyby w miejsce podkładek do regulacji wysokości na kołach założyć łożyska oporowe to kosiarka obracałaby się lżej. To pytanie przyszło podczas przepychania kosiarki w garażu po niezbyt równej posadzce.

Awatar użytkownika
Rav
Posty: 499
Rejestracja: 12 kwie 2014, 20:15
Lokalizacja: Mazowieckie okolice Ostrołęki

Re: Modyfikacja Kosiarki pielęgnacyjnej Geo 150

Post autor: Rav » 13 maja 2015, 21:36

śruby są utwardzane stożkowe na imbus - podkładka dorabiana jest jednocześnie tulejką która trzyma nóż. w tarczy jest gwint i dodatkowo nakrętka kontrująca na górze. Podkładki dodane po to żeby obudowa szła wyżej niż noże - tarcza schodzi w dół. Prościej jest dać podkładki, może ręcznie jest ciężko ale traktorek tego przecież nie odczuje. Niedługo ruszam z koszeniem będę mógł Ci jakieś lepsze foto cyknąć jak będzie trzeba.

ODPOWIEDZ