Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Awatar użytkownika
marcin
Posty: 49
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:26
Lokalizacja: Siedlce

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: marcin » 11 maja 2014, 20:31

elegancko..
jestem teraz przed wyborem kosiarki do mojego Yanka, bede jej uzywał do trawnika, i mam mały dylemat czy kupić bijakową czy pielęgnacyjną 3 ostrza.
znalazłem jeszcze bijakowe z koszem .....ale koszt takiej kosiarki kosmos

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: marekspectra » 11 maja 2014, 21:10

Nie ma co odkrywać ameryki. Do trawnika pielęgnacyjna tylko . Bo tylko po niej jakość trawnika jest jak trzeba.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: petra » 11 maja 2014, 23:13

Tak samo kosiłem w tą sobotę swoje nieużytki i specjalnie oglądałem bardzo dokładnie wał przed koszeniem i po koszeniu. W tamtym roku po pierwszym koszeniu, byłem rozczarowany i zły że nie kupiłem takiej na kółkach z trzema nożami ale teraz - inna bajka. Zastanawiam się jak mogło nazbierać się tyle śmieci w łożyskach, przecież tam jest mała odległość. Obracałem wałem i kręcił się bez żadnych oporów. Po koszeniu mokrej trawy było tyle zielonego błota że karcher ledwo dał radę to domyć ale wał nadal obracał się bez oporów. W mojej są młotki o pokaźnych rozmiarach i nierówności idealnie wygładzają, tak ze następne koszenie wychodzi idealnie. Czy po tym serwisie do łożysk nie dostają się już te brudy? Czy prędkość wałka PTO na 3-biegu nie jest za duża, w instrukcji mojej napisali "570" czyli jedynka, ja kosiłem na "750" czyli 2-bieg i trochę się obawiałem. Mam zdjęcia i film z koszenia, ale to już jutro.
Pozdr
Petra
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: marekspectra » 11 maja 2014, 23:30

U mnie same łożyska z tego co pamietam były czyste, zapchane były jedynie te wolne przestrznie pomiędzy obudową łożyska a wałem.

Ja kosze na 1 biegu szosowym, na 3 biegu PTO i obrotach silnika które nadają wałkowi pto predkosc pomiedzy 540 a 720 obr/min. Próbowałem na 4 biegu pto co oczywiscie zmuszało mnie do mniejszych obrotów silnika. Ale wtedy czułem że obroty sa za niskie i silnik sie "męczy".

Jeżleli jest duzo kretówek, lub jade pod górę (przy wysokiej trawie) to zachowuje przełożenia pto i obrotów silnika ale zmniejszam predkosc jazdy właczając 3 stopien reduktora i 4 lub 3 na skrzyni biegów.

Obiecuję że następnym razem i ja zrobie filmik :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: marekspectra » 11 sie 2014, 22:25

Długo sie zbierałem na zrobienie filmiku z pracy kosiarki. W koncu przy pomocy Pawła sie udało. Najpierw króciutki , bez obróbki . Niebawem kolejne...

KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: marekspectra » 26 cze 2015, 12:21

18 Maja tego roku napisałem :

" Ja własnie wróciłem z pola po jezdzie próbnej swoją bijakową. Szczerze Zbyszku zazdrosze Twojej kosiarki, bo od razu widac że solidna. Moja to chłam jakich mało i najchetniej to bym ją zezłomował. Ale wydałem kupę kasy więc muszę sie z tym cholerstwem męczyć.

W Sobote pojechałem skosić drogę dojazdową, po 50 metrach zaczeło sie z pod niej dymić. Tym razem to nie nawinięta trawa tylko po prostu łożysko wału zagrzało.

W domu rozebraliśmy to i po prostu łożysko sie wysypało. Zdenerwowałem sie trochę bo przed zimą kosiarka wymyta, natłuszczona, a teraz przed wyjazdem nasmarowana i taki zonk.

Po myciu dostała sie woda, łożysko skorodowało i ....

Po dokładnym oczyszczeniu i umyciu stwierdzam że smarowanie łożysk wału jest na pic. Nie ma możliwosci jego smarowania z kalamitek, powiem tylko tyle że w jednym czopie wydrązony jest otwór na smarowanie... bez wyjcia na zewnątrz. :) Tz jest wywyercony otwór poprzeczny, a przynajmniej tak mi sie wydawało, bo ma głebokosć ok 2mm. zamiast ok 12mm by dostać sie do kanału ze smarem z smarowniczki. No normalne jaja. Nie bede sie rozpisywał... w kazdym razie chciałem sfilmowac, ale po chwili brakło mi pamieci na karcie... ech...


Kupiłem dwa porzadne amerykanskie łożyska wachliwe, powinienem wziąść do nich obudowy... bo jedna z moich była dobra, ale druga absolutnie za luźna na pasowny montaż łozyska. Poradziłem sobie gwintując otwór w obudowie i kołkując sróbą M6, tak że zew bieżnia łożyska wychylała sie z dużym oporem... Ale to bliższe druciarstwu niż profesjonalnej naprawie.

W sumie teraz wał kreci sie wyjatkowo lekko, nie grzeje itp. ale dajej został mi do rozwiązania sposób zabezpieczenia szczeliny pomiedzy wałem a obudową by nie wkrecała sie tam trawa...

Ta kosiarka, a dokładnie model kosiasiarki to najgorszy mój zakup.

Unikajcie tego chinskiego złomu jak ognia :
FILM"

_________________
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: marekspectra » 26 cze 2015, 12:30

Dziś pojechałem skosić drogę dojazdową i 10ar małego koniczu. Przy ostatnim przejezdzie, kilka metrów przed końcem kosiarka przestała kosić. WOM sie kręci, a wał z nożami - nie.

Przyjechałem do domu, podejrzewałem że znowu urwał sie wał łaczący przekładnię kątową z dużym kołem pasowym. Zaraz po zakupie miałem taką awarię i Traktormix w ramach gwarancji wysłał taki wałek. Wysłał z nie tego modelu, więc po telefonie wysłał kolejny prawidłowy.

Zdjąłem obudowę i widzie....
P625089a.jpg
P625089a.jpg (120.21 KiB) Przejrzano 11845 razy
a.jpg
a.jpg (112.62 KiB) Przejrzano 11845 razy
P6250897a.jpg
P6250897a.jpg (73.87 KiB) Przejrzano 11845 razy
Klin wyglada tak....
P6250898a.jpg
P6250898a.jpg (152.14 KiB) Przejrzano 11845 razy
i jego gniazdo...
P6250899a.jpg
P6250899a.jpg (137.32 KiB) Przejrzano 11845 razy
Ponieważ i wałek i tuleja są zniszczone, więc trzeba je wymienić. Ale na pewno nie na nowe oryginalne chinskie częsci! Po prostu trzeba wyciąć, i wspawać normalnej jakości nowe , dobrane elementy. Na szybko żeby skonczyć koszenie druciana prowizorka wyglada tak :
P6250901a.jpg
P6250901a.jpg (118.02 KiB) Przejrzano 11845 razy

I teraz najlepsze... wierciłem zwykłą domową amatorską wiertarką, ta tuleja jest z tak fatalnej jakosci materiału że wiertło weszło mi jak w masło - zwrócice uwagę na wióry... po prostu drewno stawiałoby większy opór.... Mam kaca moralnego że taki chłam garażuje pod domem.
P6250902a.jpg
P6250902a.jpg (109.78 KiB) Przejrzano 11845 razy

Model kosiarki - NIGDY TEGO NIE KUPUJCIE !!!
Załączniki
P6250900a.jpg
P6250900a.jpg (114.2 KiB) Przejrzano 11845 razy
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: emek650 » 26 cze 2015, 13:53

"Ryżownia" aż boli :( , wyrazy współczucia, tym bardziej że kasa całkiem spora poszła w ryżowe błoto, swego czasu też rozważałem zakup takiej kosiarki,jednak ostatecznie zdecydowalem się na kosiarko-rozdrabniacz w wykonaniu Kolegi z forum i ogólnie jest ok., kosiłem już działkę nie koszoną z 8 lat, wykosiła łącznie z krzakami :), były też trawy wyższe od traktorka i dała radę , a przy wyższych obrotach i wolniejszym przejeździe efekt jest prawie jak po pielęgnacyjnej :).
Wyjątkowo wkurza kiedy wydasz kasę na nowy sprzęt a musisz ciągle coś poprawiać i ulepszać, czasem lepiej kupić "używkę" wtedy wiesz że trzeba coś remontować i mniej nerwów to kosztuje.

Awatar użytkownika
Rav
Posty: 499
Rejestracja: 12 kwie 2014, 20:15
Lokalizacja: Mazowieckie okolice Ostrołęki

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: Rav » 26 cze 2015, 20:59

Niedawno dzwonili do nas z traktomixu zapraszać na pokazy ale jak powiedzieliśmy że mieli dosłać części i się nie wywiązali to im przeszła ochota nas zapraszać. Jakbyś z tym chłamem pojechał do nich na pokazy i zrobił antyreklamę może by i co wskórał. Tak pozostaje Ci jako baza do przeróbek - dobry tokarz dorobi elementy z porządnej stali, ale niestety trochę zapłacisz. A produkt prawie nie używany...

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: petra » 06 lip 2015, 19:59

No to współczuję. Miałeś chyba rację, że ta moja kosiarka jest mocniejsza bo tego lata, a dokładnie w tamtym tygodniu "zmłóciłem" około 1,5 hektara ugoru-łąki i była tylko zakurzona oraz chyba z racji wysokości trawy nawinęło się jej trochę na wałek tak jak u Ciebie. Trawę usunąłem jednak bez problemu ręką i śrubokrętem po pracy, ale wał obracał się swobodnie. Nie rozbierałem jeszcze swojej tylko ją przesmarowałem przed pracą towotnicą i mam wrażenie, że właśnie ten smar mógł spowodować nawinięcie się tej trawy. W mojej maszynie napęd z przekładni jest przekazywany wałkiem w kąpieli olejowej i przez 3 paski i odpowiednie koła na wał z młotkami. Do pewnego stopnia przypomina to glebogryzałkę tylko tu młotki, a tu noże. Dla przypomnienia fotka

Obrazek

Pozdrowienia
Petra
Kubota GL23

ODPOWIEDZ