Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: marekspectra » 17 kwie 2016, 17:47

"Naprawa" okazała sie skuteczna - jak kazde druciarstwo :) Maszyna pracuje, zerwała co prawda srubę, ale.... Miałem zawozić ją do tokarza, żeby poprzerabiać wałek i piastę. Na razie sie wstrzymam...

KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: marekspectra » 13 maja 2016, 08:55

Dostałem na PW taką wiadomiość :

.....Sprzedawca powiedział, że po ok 20 minutach pracy trzeba przerwać i wyregulować ustawienie kół pasowych. Problem w tym, że nie mam pojęcia jak to się reguluje. Chodzi o to żeby w pionie były wzgledem siebie? Dostałem coś co oni zwą instrukcją obsługi ale z tego nic nie idzie zrozumieć. Obrazki to jakieś ksera z których nic nie wynika. Pomożesz? Nie ukrywam,że do mnie najbardziej przemawiałoby pismo obrazkowe- fotki może jakieś masz z usatwiania tego?
I jeszcze sprawa regulacji wysokości koszenia? Jak to się robi? Trzeba coś przy wałku ugniatającym po majstrować ale jak to też nie wiem.
Bedę ogromnie wdzięczny jeśli znajdziesz chwile i spróbujesz mi to wyjaśnić. Nie chcę pisać na forum bo mnie zaraz zlinczują, że się nie znam na podstawowych rzeczach. Przygodę z traktorkami dopiero zaczynam wiec proszę o wyrozumiałość.
Pozdrawiam


Miałem zamiar opisać co i jak. ale faktem jest ze może to być nie czytelne. Może bedzie łatwiej jak zrobię filmik z regulacji . Generalnie chodzi o to by koła pasowe były idealnie ustawione . Czyli przystawiając liniał ( np wagę murarską) do czoła obu kół pasowych - te leżały idealnie równo. Regulacje koszenia realizujemy poprzez opuszczanie/podnoszenie wału ugniatajacego. Ja jeszcze dodatkowo korzystam z wydłużania tzw rzymki czyli górnego łącznika TUZ - dzięki temu nie zmieniając ustawienia wału ugniatającego - uzyskuje wyższą wysokość koszenia.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Miłosz
Posty: 47
Rejestracja: 23 wrz 2015, 12:52

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: Miłosz » 13 maja 2016, 09:24

Wnioskuje, że kosiarka była kupowana u nas :)

1. Trzeba wziąć np. poziomicę lub cokolwiek co ma prostą krawędź i przystawić do kół pasowych. Jeżeli dwa koła będą przylegały na całych płaszczyznach do poziomicy to znaczy, że są dobrze ustawione i wystarczy tylko kluczem imbusowym "podokręcać" kilkukrotnie śruby dookoła.

2. Jeżeli jest to robione zaraz na początku to zazwyczaj koła są dobrze ustawione i trzeba wykonać tylko punkt 1. Wówczas gdy górne koło pasowe odbiega od dolnego to kąt koła reguluje się 'poluzowując" całą przekładnie. Natomiast odstawienie ustawia się na klinie stożkowym, który jest w kole pasowym. Klin z koła pasowego wyciąga się poprzez wykręcenie wszystkich śrubek z klina, a następnie wkręcenie je w otwory, które były wcześniej puste.

ps. nie wiem czy zrozumiale... Jak coś to można zadzwonić.

kris2682
Posty: 31
Rejestracja: 09 kwie 2016, 12:10

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: kris2682 » 13 maja 2016, 11:58

Za tempy jestem. Dajcie foto albo najlepiej filmik

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: marekspectra » 28 maja 2017, 13:25

Prowizorki czas skonczyć, bo znając życie - kosiarka sie rozsypie jak bedzie najbardziej potrzebna.


zatem startujemy:

Obrazek

Zdejmujemy osłony:

Obrazek

Jeden z pasków wziął sobie wolne i leżał luzem.

Dalej sciagamy koło pasowe, w zasadzie można je sciagnać bez sciagacza - jak? powiem o tym pózniej.

Obrazek

Pod kołem pasowym jest dwuczesciowa tulej rozpręzna :

Obrazek

Obrazek

Wałek napędowy - uwolniony :)
Obrazek

Teraz pomiary i ...

http://obrazki.elektroda.pl/4670855900_1495970809.jpg

Obrazek

i wysyłam takiego samego email do importera od którego kupiłem kosiarkę i do firmy traktor.com z Rzeszowa, która sie reklamuje że posiada częsci do kosiarek tego typu.

Niestety, importer/sprzedawca - potrafi przynitować tabliczkę z swoim logo na kosiarce, ale na eamil odpowiedzieć/ zadzwonić - już nie ,cisza zupełna. Za to oddzwonił człowiek z Rzeszowa prosząc o pełne wymiary etc, ponieważ mają rożne części a jest galimatias w nazewnictwie. Żeby nie potrzebnie tracić czasu/kosztów na odsyłanie lepiej sprecyzowac czego sie potrzebuje.

Okazuje sie że mają wszystko, co potrzebuję poza wałkiem napędowym który występuje jako półfabrykat - trzeba zatoczyć jeden koniec pod swoje wymiary - nie ma sprawy , bierzemy.

Ale myli sie ten kto mysli że już z górki :)

Dwa dni pózniej - 197zł

Obrazek

Wałek, kliny, tuleja i dodatkowo łozysko wałka napedowego.

Obrazek

A teraz do tokarza , stary wałek na wzór.....

Obrazek
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

szymon28
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2016, 11:10
Lokalizacja: Wodzisław sl

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: szymon28 » 02 lip 2017, 22:53

Czy model EF jest nadal taki słaby czy już coś poprawili w produkcji?

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: RobsonWawa » 03 lip 2017, 17:44

Szymon, chcesz tym sprzętem zarabiać to dołóż te parę złoty i kup
sobie mocniejszą. Moim zdaniem to do pracy w usługach powinieneś
zainwestować w sprzęt firmowy, ale wiadomo kasa decyduje
więc radzę Ci kupić EFCG. Wcześniej czy później też zacznie sprawiać kłopoty
bo to sprzęt dla amatorów takich jak Ja.

szymon28
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2016, 11:10
Lokalizacja: Wodzisław sl

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: szymon28 » 03 lip 2017, 23:25

Nie chodzi o zarabianie na koszeniu. Rynek opanowany przez U 4514 i Z 7211. Chodzi o to że zdążają się działki do przerobienia zarośnięte chwastami. Zazwyczaj wykoszenie tego badziewia brał na siebie właściciel i wtedy zaczyna się koszmar. Ani to zaorać bo leżą metrowe łodygi, a glebka zapchana po 30min. Po prostu chce sobie ułatwić pracę na 3-4 działkach w roku. Doliczę pare groszy za koszenie i po kłopocie. Na 85% jestem przekonany do zakupu rozdrabniacza sadowniczego bo wychodzi najtaniej i wykorzystał bym go przy moim hobby (700kg posadzonego ziemniaka). Rozważam wszystkie możliwości. Robercie a z Ciebie taki amator jak ze mnie profesjonalista heh. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: marekspectra » 04 lut 2021, 09:19

Minęło kilka lat, kosiarka okazała sie jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi w moim "gospodarstwie" Doszło utrzymanie siedliska , dróg dojazdowych, praca z poplonami... Maszyna ciągle działa, ale wymaga przeglądu. Na początek seria zdjec :

https://photos.app.goo.gl/wLusEkAKDrWtEQZ96
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

m1strzunio
Posty: 8
Rejestracja: 05 mar 2021, 22:21

Re: Kosiarka bijakowa ef145 - obsługa,naprawa, eksploatacja

Post autor: m1strzunio » 15 kwie 2021, 21:44

Widać, że przez te lata trochę sprzęt dostał w kość ale to normalne jak się go używa.
Kupiłbyś jeszcze raz kosiarkę bijakową taką samą a może inny model?
A może postawiłbyś na pielęgnacyjną lub sadowniczą?

ODPOWIEDZ