Regulacja pługa

erenhardt
Posty: 91
Rejestracja: 15 sty 2016, 09:48

Re: Regulacja pługa

Post autor: erenhardt » 16 lis 2016, 21:32

Pług to ten:
http://www.sklep.traktor.com.pl/pl/plug ... -1l-1.html

Ustawiony żeby brał jak najszerzej (cofnięty na maxa ramie) oraz koło podporowe schowane, że ziemia prawie o ramę pługa się blokowała.
Ciężko mi powiedzieć jaka prędkość orania, ale raczej poniżej 6km/h. Odwrócone całkiem nieźle, bo przykryte praktycznie wszystko i miejscami piaskowa ziemia się wyorała.

Za rok zobaczę jak na wyższej prędkości będzie odkładał. YM1500 ma kiepsko dobrane przełożenia i ostatni bieg szosowy jest super szybki, a przedostatni szosowy duuużo wolniejszy. Myślę, że tak ze 2 razy. To jak na ostatnim biegu osiąga 15km/h to na przed ostatnim pojdzie z 8km/h. Jeżeli miałem obroty powiedzmy w połowie zakresu to jakieś 4km/h prędkość wychodzi.

Z prespektywy 1 roku stwierdzam iż mogłem śmiało brać ten większy albo 2 skibowy.

szymon28
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2016, 11:10
Lokalizacja: Wodzisław sl

Re: Regulacja pługa

Post autor: szymon28 » 16 lis 2016, 22:23

erenhardt pisze:
Ustawiony żeby brał jak najszerzej (cofnięty na maxa ramie) .
Tego błędu ustawienia nie brałem pod uwagę. Musisz ustawić tak że czubek lemiesza powinien byc tyle cofnięty od krawędzi wewnętrznej opony prawej ile wynosi szerokość orki ( osobiście dodał bym 5cm) twojego pługu.

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Regulacja pługa

Post autor: RobsonWawa » 16 lis 2016, 22:38

Trochę trudno jest ocenić prędkość orki po numerach ustawionych biegów i reduktorów, bo każdy sprzęt ma inne parametry
przełożeń.
Dla kogoś wprawnego jeden rzut okiem na skibę pozwala ocenić właściwą prędkość dla orki w danym momencie.
Z tego co napisałeś wnioskuję że błędy się nakładają.
1- szerokość skiby ustala się cięgnami bocznymi nie przesuwaniem redlicy po ramie -zrób tak : stojąc w bruździe ustaw lemiesz aby czubek nieznacznie zachodził na bruzdę i wtedy skręć cięgna lewe i prawe tak aby zostało około 2 cm. luzu.
2 Dla tego pługa koło podporowe powinieneś ustawić tak aby głębokość skiby wynosiła max. 16-17 cm. nie więcej.
Ustaw na sucho 14-15 cm. to wraz z ugięciem ziemi powinno dać owe 16-17 cm.
Niska słupica nie ułatwia orania zwłaszcza jak jest trochę roślin. Doświadczam tego bo mam ten sam model.
Ten płużek jest leciutki więc wymaga dokładnego poziomowania ( prawy wieszak i łącznik centralny) a przy twardszych glebach lekkiego postawienia na czub.
Teraz możesz dostosować prędkość, po prostu jadąc obserwuj jak układa się skiba , przy wolnej jeździe (6-7km) powinieneś uzyskać
efekt zbliżony do skiby na ostro, czy inaczej na sztorc (orka zimowa) przy szybszej pełniejsze odwrócenie skiby i równiejszą powierzchnię.
A że trening czyni mistrza , to myślę że szybko złapiesz co i jak jeśli potrenujesz :-)
Powodzenia :-)

erenhardt
Posty: 91
Rejestracja: 15 sty 2016, 09:48

Re: Regulacja pługa

Post autor: erenhardt » 17 lis 2016, 22:23

Ad1. Zupełnie o tym nie pomyślałem. Po zapięciu pługa jest dość spory luz poziomy na zaczepie. 3 punkt w traktorze jest dużo szerzej niż zaczepy w pługu. Pług względem innych maszyn ma wąsko umieszczone sworznie do zawiesia. A ja nie kasowałem tego luzu, czego efektem podczas orania może być odchylenie osi wzdłużnej pługa od osi ciągnika, przez co kąt odrzutu skiby jest mniejszy/łagodniejszy.
Tutaj na filmiku z orki latem i widać że z jednej strony ramię zawiesia dotyka do ramy pługa, a z drugiej strony jest cały luz (dobre pare cm). Inne pole, ustawienie pługa takie samo:


Ad2. Oranie na głębokość 16cm, to nie oranie :P. Widać na filmiku jak pod ramą się gotuje. Jak orałem facelię to co chwilę się zapychało ;/. Mogłem wziąć jednak większy pług.

PS. sprzedam pług jednoskibowy prawie nowy. Ktoś chętny? :)

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Regulacja pługa

Post autor: k_sit » 18 lis 2016, 06:20

Jakbyś ja pociął lub połamał to się mniej zapycha .

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Regulacja pługa

Post autor: RobsonWawa » 18 lis 2016, 14:12

Akurat się zdarzyło , że sąsiadka poprosiła aby jej przyorać obornik w tunelu.
Więc podjechałem z tym malutkim płużkiem . Poza problemami spowodowanymi
mnogością manewrów w zamkniętej przestrzeni ziemia za pługiem układała się równo.
Ja ten pług kupowałem głównie do takich zadań ,wiedząc że jego możliwości są ograniczone.
A jak na focie widać bruzdę i tak zostawia konkretną :-)
Obrazek
Załączniki
orka 1 skiba mini.jpg
orka 1 skiba mini.jpg (167.52 KiB) Przejrzano 10464 razy

erenhardt
Posty: 91
Rejestracja: 15 sty 2016, 09:48

Re: Regulacja pługa

Post autor: erenhardt » 22 lis 2016, 20:21

Ładnie zaorane. A bruzda faktycznie :o . Ja wolę orać w drugą stronę i usypać zagon. Później łatwiej to wyrównać glebogryzarką.

Próbowałem orania przy węziej i płycej ustawionym pługu na ostatnim biegu. Prędkość 10km/h i więcej.
Po pierwsze trochę strach jak jest nierówno, a po drugie przerzuca za daleko. Przy niższej prędkości nie ma siły ciągnać bo obroty już poniżej 1000 RPM.
Na przedostatnim biegu i wyższych obrotach całkiem ładnie odkładał. Nie było idealnie równo, ale nie układał takich wysokich skib jak wcześniej. Wyższa prędkość lepiej rozbija ziemię i przy odkładaniu rozsypuje się wyrównując pole. Tylko trochę bez sensu kręcić silnik na prawie 2000RPM i ciągnąć malutki pług jednoskibowy :P

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Regulacja pługa

Post autor: RobsonWawa » 22 lis 2016, 21:02

Naoranie i owszem ale w tunelu zostaje wtedy po bokach po 80 cm i tyle samo w szczytach - trochę dużo do szpadlowania :-(
Najlepsza by była mechaniczna łopata ;-) ale takowej nie posiadam.

jfry
Posty: 137
Rejestracja: 04 paź 2014, 21:20

Re: Regulacja pługa

Post autor: jfry » 22 lis 2016, 21:50

A ja posiadam i potwierdzam-jest super.

erenhardt
Posty: 91
Rejestracja: 15 sty 2016, 09:48

Re: Regulacja pługa

Post autor: erenhardt » 23 lis 2016, 13:16

RobsonWawa pisze:Naoranie i owszem ale w tunelu zostaje wtedy po bokach po 80 cm i tyle samo w szczytach - trochę dużo do szpadlowania :-(
Bo trzeba tak robić :P Takim pługiem nic nie zostanie

ODPOWIEDZ