Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: Szam » 22 lis 2015, 20:00

Świeżak pisze:Dokladnie zgadzam sie z przedmówcą, juz wczesniej mialem taki pomysł żeby każdy przedstawil swoja sytuacje jaki ma traktorek i jaki pług do niego dzięki temu latwo bedzie określić czy sobie poradzi.
Jasne :D Jak już kupi się traktor i pług to bardzo łatwo określić czy sobie poradzi. Najlepiej w praktyce :D

Świeżak
Posty: 61
Rejestracja: 16 lis 2015, 22:45

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: Świeżak » 22 lis 2015, 23:22

No wlasnie i jak juz ktos wie na swoim przykladzie jaki ciagnik moze pracowac z jakim plugiem moze opisac to w tym temacie ;) każda opinia na temat to przydatna opinia ;)

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: RobFra » 24 lis 2015, 18:04

Szam pisze:Wyszło na to, że do zakupu pługa trzeba co najmniej pracę magisterską napisać, a najlepiej jeszcze zrobić badania naukowe :D
Najpierw chciał, żeby mu podać wiele wyników z dokładnością do %, a teraz, że mu ktoś nie zrobi badań naukowych. :mrgreen:
Świeżak pisze:No wlasnie i jak juz ktos wie na swoim przykladzie jaki ciagnik moze pracowac z jakim plugiem moze opisac to w tym temacie ;) każda opinia na temat to przydatna opinia ;)
Ja wiem, ja wiem! Mój ciągnik może pracować z moim pługiem! :lol:
Tak poważniej to z takim co mogę zawiesić na TUZ.
Empirycznie to z 1-skobowym tym niby dedykowanym dla japończyków. Dawał radę 2-skibowy konny, koleśny. J.w myślę o dołożeniu 3 skiby.
Tylko to nikomu nic nie powie. Ale jakby ...

Usystematyzować info podając dane konieczne:
Traktor: Suzue 1600, 16KM, ok. 800kg, 4x2
Pług - 2 skibowy, konny bo 1-skibowy to za lekko szedł
Gleba - lekka, V-VI kl czyli piach i żwir

Przy założeniu: szerokość orki 25cm/ korpus, głębokość orki 20cm maks i dobrym ustawieniu pługa (głównie pion nas interesuje). Już po orkach, ale kiedyś z ciekawości zmierzcie sobie ile jest cm / korpus w bok i w dół.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: Szam » 24 lis 2015, 19:26

RobFra pisze:... Tak poważniej to z takim co mogę zawiesić na TUZ.
Empirycznie to z 1-skobowym tym niby dedykowanym dla japończyków. Dawał radę 2-skibowy konny, koleśny. J.w myślę o dołożeniu 3 skiby.
Tylko to nikomu nic nie powie. Ale jakby ...

Usystematyzować info podając dane konieczne:
Traktor: Suzue 1600, 16KM, ok. 800kg, 4x2
Pług - 2 skibowy, konny bo 1-skibowy to za lekko szedł
Gleba - lekka, V-VI kl czyli piach i żwir

Przy założeniu: szerokość orki 25cm/ korpus, głębokość orki 20cm maks i dobrym ustawieniu pługa (głównie pion nas interesuje). Już po orkach, ale kiedyś z ciekawości zmierzcie sobie ile jest cm / korpus w bok i w dół.
:D To już lepiej mi się czyta :D . Chciał i chce nadal kupić pług :D, za stary model jest, żeby w tym celu pisać pracę magisterską, za biedny, żeby kupić parę pługów. Brakuje mu oszacowania (niech będą dane Twojego Suzue) dla gleby średniej i ciężkiej. Brakuje mi oszacowania w wypadku napędu 4x4. A w % dlatego, że jak ustalimy punkt odniesienia (teraz Twoja Suzue), każdemu będzie łatwiej. Jak pisałem wcześniej, gleby piaszczyste V kl, dla mojej Kuboty 24 kM, napęd 4x4, masa własna ok. 850 kg + ładowacz czołowy - ok. 300 kg. W wyniku dyskusji i nauki własnej do dyskusji, ustaliłem max. parametry na 2x30 cm - przy głębokości orki 25-28 cm. Powinna dać radę nawet na niewielkich wzniesieniach. W razie biedy, zmniejszę głębokość orki lub jej szerokość. Wg. mnie, będzie jeszcze trochę rezerwy na wilgotność gleby, zachwaszczenie itp. Dzięki Rob, teraz mi pasuje :D

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: RobFra » 24 lis 2015, 20:00

Nie chodzi o moją Suzue.
Jak inni podadzą co mają to i będzie coś podobnego (do Twojego Szam też) odniesienia - 24KM, 850kg (+300kg? to by było 1150kg i sporo kg na przodzie). Dla V kl oraz 4x4 powiedziałbym bierz trójkę. Kusi czwórka, ale nie po 30 na skibę i 25-28 w dół. Hmm jak czwórka niewiele droższa to bierz, jak nie trafisz z oporem gleby (ta wilgotność) i głębokość to odkręcisz 1 korpus lub weźmiesz płucej. Pasi?
Aha możesz jeszcze pokombinować z mniejszym biegiem i wyższe obroty silnika.
Pług ma iść ok. 5-7km/h. Jak jechałem tak na zegar to słabo odkładał. Dałem do 9km/h (poślizg, ach ten poślizg) i było cudnie. Nawet sołtys ze wsi pochwalił :oops: jak pole zaorałem.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Świeżak
Posty: 61
Rejestracja: 16 lis 2015, 22:45

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: Świeżak » 24 lis 2015, 20:19

Nie no bez przesady 4x25 i20 gleboko to za duzo 3 to max

Napisales że na takiej glebie i z taaka masa to 3 no tu sie nie zgodze moim zdaniem max to jest 2x30 lub 3x25... Panowie przeciez sześdziesiątka z założenia pracuje w trójce pługu wiec nie przesadzajmy i nie mowmy ze te nasze traktorki maja az taki uciag jak c360 ktore wazy dwa razy tyle co japończyki bo waży 2100kg (o ile dobrze pamietam)silnik o dwa razy wiekszej pojemnosci bo 3200cm^3 (w zaokrągleniu) o mocy 52 koni mechanicznych

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: Szam » 24 lis 2015, 21:09

RobFra pisze:Nie chodzi o moją Suzue.
Jak inni podadzą co mają to i będzie coś podobnego (do Twojego Szam też) odniesienia - 24KM, 850kg (+300kg? to by było 1150kg i sporo kg na przodzie). Dla V kl oraz 4x4 powiedziałbym bierz trójkę. Kusi czwórka, ale nie po 30 na skibę i 25-28 w dół. Hmm jak czwórka niewiele droższa to bierz, jak nie trafisz z oporem gleby (ta wilgotność) i głębokość to odkręcisz 1 korpus lub weźmiesz płucej. Pasi?
Aha możesz jeszcze pokombinować z mniejszym biegiem i wyższe obroty silnika.
Pług ma iść ok. 5-7km/h. Jak jechałem tak na zegar to słabo odkładał. Dałem do 9km/h (poślizg, ach ten poślizg) i było cudnie. Nawet sołtys ze wsi pochwalił :oops: jak pole zaorałem.
No i o to mi chodziło głównie, na ile napęd 4x4 i solidne dociążenie przodu kompensuje małą masę własną traktorka. Chyba źle podszedłem do moich zapytań :oops: . Jest pełno opisów w necie dot. C330 i 360, Świeżak też ciągle do nich porównuje, ale wg. mnie zna tylko jedną stronę medalu. Jak Twoja Suzue ciągnie z palcem w d... 2 skiby, 2 x25 cm na piachu (też tak mam), to moje 24 kM +masa + napęd + rezerwa, pociągnąć powinny 3 x 25, lub 2 x 30-35 cm (głębokość przy 35 cm :?: ;) ) z tym samym palcem :D .

Świeżak
Posty: 61
Rejestracja: 16 lis 2015, 22:45

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: Świeżak » 24 lis 2015, 22:28

Szamie i tą koncowka właśnie potwierdziles moje słowa ze jak dla twojego traktorka to 2x30-35 lub 3x25 bedzie idealnym rozwiazaniem

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: RobFra » 09 gru 2015, 22:19

Szam przypadkiem znalazłem dla Ciebie i dla innych. Yanmar YM1300, silnik 16KM, PTO 13KM, 4x4 i ... trójka :D
https://www.youtube.com/watch?v=-uyvHB7_HAE
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: Szam » 09 gru 2015, 22:54

Dzięki :D . Potężne dociążenie przodu i napęd 4 X 4 dają radę. Na kołach widać znaczny poślizg, ale .... daje radę :D

ODPOWIEDZ