Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: marekspectra » 19 lis 2015, 21:32

RobFra pisze:
Szam pisze:.....

Hmm, nie wiem dlaczego Mod tak chciał, ale temat był inny i kto inny go zaczynał nie ja. Szam i tylko Szam.

Ponieważ temat dotyczył regulacji pługów.

Dyskusja akademicka fajnie sie czyta :) Nie wspomieliscie jeszcze o cisnieniu w ogumieniu :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: Szam » 19 lis 2015, 21:38

RobFra pisze:...Dyskusję zostawiam samej sobie.
Szkoda, bo ja amator jestem, małorolny, miastowy do tego. Może jednak chociaż podsumujesz wszystko. A to, że tarcie spoczynkowe jest większe jak dynamiczne o różnych współczynnikach to nic nowego. Zagłębienie pługa też inne na początku skiby. Nie chciałem motać w dyskusji :D

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: k_sit » 19 lis 2015, 22:03

Po kielichu i na rusztowanie. W poście o pługach jest dobra instrukcja , która zawiera wszelkie regulacje . Nawet dobrze ustawiony pług będzie wychodził na glebie suchej. Do tego zabiegu musi być optymalna wilgotności gleby oraz wysokość resztek op żniwnych itp. Celem orki jest odwrócenie wierzchniej warstwy i przykrycie pozostałości i wiele innych rzeczy z tym związanych. Struktura i napowietrzenie przemieszanie nawozu naturalnego.

Świeżak
Posty: 61
Rejestracja: 16 lis 2015, 22:45

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: Świeżak » 19 lis 2015, 23:15

Co do ciśnienia w oponach... Takie jak zaleca producent tu sie nie kombinuje (no moze w zime zeby byla lepsza przyczepność.. Ale to nie o tym i nie tutaj)
Mała sugestia jesli traktorek traci dużo mocy na ruszenie z miejsca z opuszczonym plugiem to mozna to przeciez zrobic w biegu tzn. Opuścić plug w trakcie jazdy wtedy dzialaja zupelnie inne siły ;) i traktorek ma lżej ;)

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: Szam » 21 lis 2015, 20:33

Brakuje mi konkluzji z dyskusji :( . Mnie stać tylko na aforyzm:

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego

Cały czas mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, któremu działa, wie dlaczego i opisze zasady :D Np.:
- teren płaski, gleby piaszczyste - niezbędna moc traktora na 1 skibę 25 cm szerokości: ? kM
- wzniesienia do 3%, zwiększamy moc o: ? %
- wzniesienia do 5%, zwiększamy moc o: ? %
- wzniesienia do 7%, zwiększamy moc o: ? % ... itd, albo ile % mocy, na każdy 1% wzniesienia
- gleby lekko gliniaste, zwiększamy moc o: ? %
- gleby gliniaste, zwiększamy moc o: ? %
- zasady dotyczą ciągnika z napędem na 1 oś, o masie własnej np. 1t
- zwiększenie masy własnej ciągnika o każde 100 kg, powoduje zmniejszenie wyliczonego zapotrzebowania
o: ? %
- napęd na 2 osie powoduje zmniejszenie wyliczonego zapotrzebowania mocy: o: ? %
- itd., itd. ...

P.S. Przechlapane mamy jak nic nie działa i nie wiemy dlaczego. ;)

zbYszek
Posty: 441
Rejestracja: 29 lip 2014, 12:27
Lokalizacja: gmina Kluki :)

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: zbYszek » 21 lis 2015, 21:34

Uuuu... Tobie się marzy karkulator zrobiony w excelu! :)
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: Szam » 21 lis 2015, 23:58

Ten co wymyślił Exela i kopiuj-wklej Nobla powinien dostać :D . Ale tak na serio, to nauczyciele zawodu i wykładowcy :D w szkołach rolniczych, powinni mieć to w jednym palcu. Szacować procenty, albo pisać im się nie chce. Może odpowiedzialności boją się ;) . Wszak tekst przypiszemy do autora :D

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: RobFra » 22 lis 2015, 11:54

Szam pisze:Ten co wymyślił Exela i kopiuj-wklej Nobla powinien dostać :D . Ale tak na serio, to nauczyciele zawodu i wykładowcy :D w szkołach rolniczych, powinni mieć to w jednym palcu. Szacować procenty, albo pisać im się nie chce. Może odpowiedzialności boją się ;) . Wszak tekst przypiszemy do autora :D
Przed Exelem było Quattro (Pro) 8-) - liczyłem na nim pracę z oporów gleby.
Zadanie jest na poziomie co najmniej pracy magisterskiej.
Aby zrobić tabelkę w Exelu to trzeba zrobić badania, a do nich sprzęt badawczy droższy kilkakrotnie niż wartość 1 traktorka.
Po określeniu procentów ile więcej mocy potrzeba do danych warunków to jak określisz z dokładnością swoje warunki? Nawet będzie kłopot z podstawowym parametrem jakim jest % nachylenie wzniesienia, % wilgotności gleby, rozkład masy traktorka - te można jeszcze jako tako określić tanimi "domowymi" sposobami.
Pozostaje tylko empiryka. I z nią też różnie bo versus duże traktory to ludzie piszą np., że tyle i tyle KM uciągnie 3 skiby na glinie, a inny user napisze, że taki sam zestaw na glinie idzie mu tylko z 2 skibami. Czy na pewno mają takie same warunki glebowo-sprzętowe? Ile zmienia choćby sama"ostrość" lemiesza, ciśnienie w oponach i ich rozmiar... A zmiennych jest kilkadziesiąt.

Wiem, że chcielibyście, aby prościej napisać, że "mały traktor" na lekkich glebach uciągnie 1 skibę na ok. 5KM. Na ciężkich potrzebuje ok. 10KM. Z napędem 4x4 zyskuje 30-50%. I już będą rozbieżności (różnice subiektywne) co to mały traktor i ciężkość gleby.... A głębokość orki? Kto sobie mierzył?

Pisać, aby pisać? Za rok i kilkanaście stron w temacie nie będzie dalej nic wiadomo.
Sugeruję pisać (odpowiadać) jak tutaj http://malytraktor.pl/forum/viewtopic.php?f=41&t=978 bo łatwo wyciągnąć wnioski.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Świeżak
Posty: 61
Rejestracja: 16 lis 2015, 22:45

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: Świeżak » 22 lis 2015, 15:47

Dokladnie zgadzam sie z przedmówcą, juz wczesniej mialem taki pomysł żeby każdy przedstawil swoja sytuacje jaki ma traktorek i jaki pług do niego dzięki temu latwo bedzie określić czy sobie poradzi.

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Uciąg ciągnika przy orce - dyskusja

Post autor: Szam » 22 lis 2015, 19:52

No dobra ...., ja z dyskusji i nauki własnej do dyskusji wyciągnąłem wnioski. Wiem już jakiego pługa powinienem szukać, żeby nie zaliczyć wtopy :D
Wyszło na to, że do zakupu pługa trzeba co najmniej pracę magisterską napisać, a najlepiej jeszcze zrobić badania naukowe :D

ODPOWIEDZ