Jaki pług wybrać do Kubota GL21?

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Jaki pług wybrać do Kubota GL21?

Post autor: RobsonWawa » 17 lis 2015, 19:27

Z tymi pługami to jest tak, że na 20 należy liczyć ok 8-12 kM na lemiesz , z tym że wartości minimalne na ziemie lekkie i podorywki i orki siewne, wartości max. na ziemie cięższe i gliniaste. Przy pługach dajmy grudziądzkich na 35 potrzeba już 18-20 kM na lemiesz i może się zdażyć, że zabraknie mocy przy orce zimowej na ziemiach ciężkich. Najlepiej przed zakupem doświadczyć na swoim czy ciągniczek da radę, czyli pożyczyć od sąsiada, znajomego itp. Najwłaściwszy dobór to taki , żeby traktorek dawał radę przy obciążeniu 85-90%
bo z kolei za mały to trochę szkoda paliwa. Tu drobne niuanse i rozterki czy 2x30 czy 3x20 należy zgrać z wysokością słupic bo to jeden z istotniejszych parametrów.

Awatar użytkownika
pimpek_122
Posty: 22
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:46
Lokalizacja: Kotlina kłodzka

Re: Jaki pług wybrać do Kubota GL21?

Post autor: pimpek_122 » 17 lis 2015, 19:43

U mnie glina jest okrutnie ciężka. Trochę martwię się, że 3x20 to będzie za dużo . . .
Wychodzi na to, że dwuskibowy Grudziądz byłby najlepszy i najpewniejszy.

Awatar użytkownika
David
Posty: 91
Rejestracja: 14 maja 2015, 12:19
Lokalizacja: śląsk cieszyński

Re: Jaki pług wybrać do Kubota GL21?

Post autor: David » 17 lis 2015, 19:48

Ja mam do mojego L1802DT grudziadzki 2 skibowy, ziemia jest dość ciężka do przerobienia i powiem tak że miejscami Kubuś dawał radę na dwóch skibach, ale tego roku ziemia była twardA jak beton przynajmniej u nas więc wtedy odkrecilem jedną skibe i oralem na jednej i szło bardzo fajnie szło jeździć szybciej niż z dwoma skibami i roboty ubywalo podobnie. A co do mocy Twojego traktorka to zobacz na bloku silnika masz napisana pojemność silnika w ccm na podstawie tego można określić moc silnika wg. Danych technicznych silników kubota.

Awatar użytkownika
pimpek_122
Posty: 22
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:46
Lokalizacja: Kotlina kłodzka

Re: Jaki pług wybrać do Kubota GL21?

Post autor: pimpek_122 » 17 lis 2015, 19:53

Możliwe, że twardo z powodu suszy. Ale faktycznie można kupić trzy skiby i w razie jakby nie szło to jedną zdjąć.

Awatar użytkownika
pimpek_122
Posty: 22
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:46
Lokalizacja: Kotlina kłodzka

Re: Jaki pług wybrać do Kubota GL21?

Post autor: pimpek_122 » 17 lis 2015, 20:16

Z tego co znalazłem- silnik D1403 o pojemności 1393cm i mocy 26 KM (o ile to prawda).

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Jaki pług wybrać do Kubota GL21?

Post autor: RobsonWawa » 17 lis 2015, 20:33

Może przede wszystkim soorki, że trochę marudzę ale z tą szybszą orką na 1 skibę to też nie jest tak, bo pytanie brzmi, czy chcesz przeorać pole zgodnie ze sztuką, czy tylko przerzucić ziemię. Bo w większości zabiegów to prędkość jest bardzo istotnym elementem orki.
Najbardziej jest to widoczne przy orce zimowej kiedy trzeba postawić skibę a nie odwrócić. Ja w zależności od oczekiwanego efektu używam albo Uni Grudziądz 2x35 gładkich albo 3x35 z Końskich ze ścinaczami.
Jak nie masz możliwości wypróbować pługa przed kupieniem to ja zalecił bym Ci kupić Unię Grudziądz nowy typ, pokusił bym się na 2x25
To dosyć uniwersalny pług i w przystępnych cenach, dobrze żeby miał talerz tnący .

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Jaki pług wybrać do Kubota GL21?

Post autor: Szam » 17 lis 2015, 21:38

Zabieram głos w sprawie, gdyż także przymierzam się do wyboru pługa. Traktor to Kubota B2150D, o podobnych parametrach jak GL21 - mam 20 kM na WOM, 24 kM mocy całkowitej, silnik 1237 cm3, 4-cylindry, napęd 4 x 4. Masa całkowita wg. specyfikacji 840 kg + ładowacz czołowy + rama od koparki, razem ok. 1150 kg. Do tego szerokie industrialne, nie trawnikowe opony - taka hybryda rolniczych z trawnikowymi na przodzie i z tyłu. Całkowita szerokość traktora, w granicach zewnętrznych tylnych opon, to ok. 145 cm. Glebę mam piaszczystą.
Jestem miastowy małorolny, nigdy nie orałem, więc teoretyzuję. Po lekturze forum wychodzi mi na to, że 2 skibowy o max. 30 cm głębokości orki byłby w sam raz, np. Unia Grudziądz. Przy tych parametrach rezerwa mocy oraz uciągu traktora, mimo napędu 4x4 i ładowacza, i tak będzie niewielka. Wg. mnie, jak 3 skibowy - to tylko do podorywki, a nie orki zagonowej. W razie biedy, to tym 2 x 30 chyba można orać płycej :?: Proszę praktyków o pomoc w wyborze :D . Na tę chwilę celuję w Unię Grudziądz 2 x 30-35 cm.
Ostatnio zmieniony 17 lis 2015, 21:58 przez Szam, łącznie zmieniany 1 raz.

Świeżak
Posty: 61
Rejestracja: 16 lis 2015, 22:45

Re: Jaki pług wybrać do Kubota GL21?

Post autor: Świeżak » 17 lis 2015, 21:52

Od razu co rzuca sie w oczy orka zagonowa to nie jest głębokość orki to zależy od sposobu orania jesli sie zaczyna od srodka pola to sie zagania a jesli od brzega tak zeby bruzda wysza na srodku to sie rozgania, to by bylo jedno a po drugie oznaczenie pluga np.2x20 nie oznacza tego ze bedziesz oral 20cm głęboko tylko tak szeroko bierze jedna skiba a jak gleboko ją ustawisz to zalezy od ciebie. Moim zdaniem traktorek pownien sobie poradzic z 3x20 ale tylko na podorywke a jesli chcesz głębsza to tak tyl dużym 2x35 ale to tez nie bedzie strasznie gleboko bo to jest juz duzy plug jakiego uzywam przy wladku t25 i teoretycznie plug 3x20 na raz zajmuje 60 cm pola a plug 2x35 zajmuje 70 cm pola

Tak to teraz przeczytałem jeszcze raz, 3 a 2 to ta sama szerokosc i niby tą 3 mial by lżej ale ja bym był za tym grudziondzem 2x35 to jest duzy plug polski wytrzymały a te male chiński nowe delikatne plugi to nie wiem ile to wytrzyma a i używany grudziadz bedzie tańszy
Ostatnio zmieniony 17 lis 2015, 21:58 przez Świeżak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Jaki pług wybrać do Kubota GL21?

Post autor: k_sit » 17 lis 2015, 21:54

Poczytajcie wszystkie posty o pługach i narzędziach uprawowych . A szczególnie o sile uciągu i masie oraz przyczepności . Druga kwestia to gleba i jej struktura (klasa I-VI) wilgotność (poślizg ). Trzecia opór narzędzi względem ich zagłębienia i rodzaju . Oto ciekawostka pług o szerokości rob 0,6m i gł 0,30 m będzie stawiał mniejszy opór niż kultywator o szer 1,4 m i gł 10 cm .

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Jaki pług wybrać do Kubota GL21?

Post autor: Szam » 17 lis 2015, 22:06

Świeżak pisze:Od razu co rzuca sie w oczy orka zagonowa to nie jest głębokość orki to zależy od sposobu orania jesli sie zaczyna od srodka pola to sie zagania a jesli od brzega tak zeby bruzda wysza na srodku to sie rozgania, to by bylo jedno a po drugie oznaczenie pluga np.2x20 nie oznacza tego ze bedziesz oral 20cm głęboko tylko tak szeroko bierze jedna skiba a jak gleboko ją ustawisz to zalezy od ciebie. Moim zdaniem traktorek pownien sobie poradzic z 3x20 ale tylko na podorywke a jesli chcesz głębsza to tak tyl dużym 2x35 ale to tez nie bedzie strasznie gleboko bo to jest juz duzy plug jakiego uzywam przy wladku t25 i teoretycznie plug 3x20 na raz zajmuje 60 cm pola a plug 2x35 zajmuje 70 cm pola

Tak to teraz przeczytałem jeszcze raz, 3 a 2 to ta sama szerokosc i niby tą 3 mial by lżej ale ja bym był za tym grudziondzem 2x35 to jest duzy plug polski wytrzymały a te male chiński nowe delikatne plugi to nie wiem ile to wytrzyma a i używany grudziadz bedzie tańszy
Sam widzisz, taki ze mnie rolnik :D. Dzięki za pomoc. Jestem z Chojnic, to daleka północ dla większości Kolegów z forum. Jak coś trafisz odpowiedniego np. na OLX daj znać proszę :D , chociażby jako przykład, czego mam szukać w okolicy.

ODPOWIEDZ