Przyczepa Tzk4 by Toku74

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: PRZEDSTAW SIE PROSZĘ....

Post autor: toku74 » 17 kwie 2013, 13:30

Szuflada robiona jesienią potem nie pomalowana leżała na podwórku. Muszę ją pomalować i dorobić tylną burtę - uchylną. Wtedy dam fotki.
Przyczepa przeznaczona tylko do TZ4K14. Napęd na bazie tylnego mostu od TZ4. Wymiary paki 120x220. Trzystronny wywrot hudrauliczny. Na chwilę obecną do skończenia podnośnik wywrotu /nożycowy t mam, ale muszę dopasować siłownik/, hamulce /podłączenie do ciągnika/ i elektryka, ale to akurat proste i pomalować. Wtedy dam fotki.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przyczepy, skrzynki transoprtowe itp

Post autor: marekspectra » 18 kwie 2013, 10:31

Mój ładowacz też nie pomalowany, jak tylko obrobię sie z najpilniejszymi pracami w ogródku to zrobię go na gotowo i zapodam fotki.

Przyznaję że coraz bardziej mnie interesuję to co robisz, szczególnie ten kiper nożycowy. Rozumiem, to konstrukcja podobna do stosowanych w wywrotkach budowanych na dostawczakach? ale trzy stronny wywrot? hmm... jakoś mi trudno to sobie wyobrazić :)

Przyczepka bedzie z swoim napedem? robi sie coraz ciekawiej:) czekam niecierpliwie na kolejne info.

Urywam sie z roboty i lecę do ogródka:) pierwszy raz w tym roku siadam na Kubusia :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przyczepy, skrzynki transoprtowe itp

Post autor: toku74 » 26 paź 2013, 22:22

Kiper jest gotowy. Rama główna jest gotowa. Podnośnik jest gotowy. Problem mam z tylnym mostem z TZ4. Kupiłem, nie rozbierałem, bo budowałem na nim przyczepę. Jak miałem wszystko gotowe, to to co wyżej wymieniłem pomalowałem i przygotowałem. Rozebrałem most, wszystkie łożyska złom. No to wymieniłem. Podczas mycia karterów i obudów zwolnic okazało się, że jedna obudowa jest pęknięta. . Teraz czekam na drugą i oryginalne koła od TZ-tki. Potem jeszcze dopracować
hamulce, znaczy się połączenie z ciągnikiem i jazda. Próby napędu były już zeszłej zimy. Próby podnośnika /ręczną pompą/ też były. Jak to poskładam to dam fotki /jak się nauczę je wstawiać/.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przyczepy, skrzynki transoprtowe itp

Post autor: marekspectra » 28 paź 2013, 23:16

Toku - weź przestań :) nie sciemniaj tylko dawaj fotki tego co masz :) zżera mnie ciekawość jak to wszystko wymyśliłeś :) bo już sam projekt jest hmm - pociągający :)

Fotki możesz mi wysłac na PW lub email malytraktor@interia.pl

wyslij bo bede Cię meczył :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przyczepy, skrzynki transoprtowe itp

Post autor: toku74 » 31 paź 2013, 21:56

Hej. Trochę czasu znalazłem i poskładałem co się póki co dało. Wrzucam foty, ale nie wiem jak, więc proszę o ich przłożenie. Dzięki.


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przyczepy, skrzynki transoprtowe itp

Post autor: marekspectra » 31 paź 2013, 23:20

Uchuuu...Toku - podnosisz poziom merytoryczny tego forum baaardzo wysoko :) Z ogromną przyjemnością i satysfakcją ( tak, że są ludzie którym "się chce") oglądam Twoje fotki. Twoja przyczepa tym bardziej mi sie podoba że jest solidna a jednocześnie robi wrażenie lekkości i jest po prostu piekna. A podejrzewam że bedzie praktyczna i skuteczna szczególnie z tym napędem. Zmiescić podnośnik na tak małej przestrzeni- szacunek! Bardzo mi sie podoba pomysł i sposób wykonania zawiasów-zaczepów wywrotu,no i ta kratownica skrzyni ładunkowej, o tak to musi sie podobać.
Pozwolisz ,że bedę sie konsultował kiedy wezmę sie za budowę własnej :)

Mam jedno pytanie, za młodego przyglądałem sie jednemu gospodarzowi z naszej wsi który użytkował TZK z tego co pamiętam nie miał problemu z transportem z przyczepą. Czy Twój pomysł na taką realizację wynika z realnej potrzeby (las) czy to bardziej realizacja technicznej pasji :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przyczepy, skrzynki transoprtowe itp

Post autor: toku74 » 01 lis 2013, 10:59

Pasja czy potrzeba? Jedno i drugie. Mam kawałek lasu więc czasami coś tam wożę. Woziłem zwykłą samochodową, ale był problem i to dość spory. Sprzątam w lesie na jesień lub wiosną. Drzewo wywoże pod górkę i w dość trudnych warunkach. Problem z samochodową przyczepką był taki, że "hamowała" mi ciągnik , a ten się grzebał. Powód to małe koła i ich inny rozstaw. Szła po skosie za ciągnikiem jednym kołem w koleinie. Dlatego ładowałem po trochu i w zasadzie nie wykorzystywałem ciągnika. Cofanie z taką samochcodową przyczepką na nierównym podłożu to też była masakra /małe koła/.
Ta zbudowana jest na tylnym moście od TZ4 więc rozstaw kół identyczny idą w śladzie/. Koła takie same jak w TZ4 - duże /na zdjęciach tylko montażowe, będą jodełki/. Wywrot po to żeby się nie narobić. A napęd? Grzechem byłoby nie wykorzystać tego mostu. Przełożenia te same, możliwość rozłączenia napędu samego mostu. Zapoznaj się Petra z budową TZ4 i mnie zrozumiesz. Załączenie napędu 4x4 następuje przez WOM, więc jego obroty są dopasowane do prędkości jazdy również przyczepy. W takim przypadku mam 6x6 i przy jeździe na wprost mam jednakowe obroty wszystkich kół.
Trochę to też pasja "zrobić coś czego MOŻE jeszcze nikt nie zrobił".

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przyczepy, skrzynki transoprtowe itp

Post autor: toku74 » 01 lis 2013, 22:49

Domyślam się o czym piszesz. Podparcie siłownika. Od samego początku o tym myślałem, bo wiedziałem, że będzie najbardziej obciążone miejsce podczas podnoszenia. Miejsca było mało. Więc: te dwie belki idącew pod kątem to główne ramiona połączone płaskownikiem /potem dam zdjęcia/. Nad nimi kolejny łącznik, ale pomiędzy nimi szpara 2cm. W tej szparce na sztorc ustawione 3! płaskowniki. Dwa zewnętrzne, ale w środku jeszcze jeden. Nie potrafię tego opisać. Zresztą nie chcę się chwalić przed próbami w terenie /a będzie miała co robić jeszcze w listopadzie/ bo to najważniejszy test. Wygląd jeszcze o niczym nie świadczy. Jako przyczepka "specjalna" ciągnikowa to moje pierwsza konstrukcja. Podnośnik, napędy, otwierane burty. Wczesniej zrobiłem kilka samochodowych. Kilka, bo za każdym razem coś nowego przychodziło mi do głowy, a burty otwierane tylko przednia i tylna. Teraz ogarniam w niej instalacje: elektryczna, hamulcowa i hydrauliczna- podnośnik. Niby prosto, ale pod uwage trzeba brać żeby podnoszona skrzynia nie przycięła /elektryka, hamulce, hydraulika/, przycisnęła /to samo/, nie przetarło /to samo/ , nie urwało w krzakach /to samo/, nie pękło podczas drgań /hamulcowa/. No niby proste, ale to nie może być jednorazowe, bo może trzeba będzie coś wymienić.,
Ps: jednak nie domyślam się o czym piszesz. Chodzi o dyszel. No to faktycznie, pie.....nia z kątami, wysokością i osiowaniem trochę było. Ale co tam. Potrafią ludzie lepsze cuda zrobić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 lis 2013, 23:21 przez toku74, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przyczepy, skrzynki transoprtowe itp

Post autor: marekspectra » 02 lis 2013, 18:07

Tomek a co to za nakrętki? z smarowniczkami? jakieś nietypowe sworznie? Proszę pochwal sie co to wykombinowałeś?

Obrazek


.... a już wiem, z "kęsa" kwadratowego profilu po bokach wytoczyłeś walce. Na ich końcach gwint i nakrętki z płaszczem do zaklepania. W walcach otwory smarujące z kalamitkami... :geek: W płaskiej częsci wytoczony otwór, gwint wewnętrzny. Zakupiony sworzen transportowy został stoczony i nagwintowany by pasował do gniazda... :roll: brawo ! :D
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przyczepy, skrzynki transoprtowe itp

Post autor: toku74 » 03 lis 2013, 09:23

cyt:
.... a już wiem, z "kęsa" kwadratowego profilu po bokach wytoczyłeś walce. Na ich końcach gwint i nakrętki z płaszczem do zaklepania. W walcach otwory smarujące z kalamitkami... :geek: W płaskiej częsci wytoczony otwór, gwint wewnętrzny. Zakupiony sworzen transportowy został stoczony i nagwintowany by pasował do gniazda...

Nareszcie! Ktoś z głową "techniczną". Dobrze rozmawia się z kimś kto w myślach potrafi zbudować detal. Tokarzowi mojemu musiałem to tłumaczyć przez godzinę i do końca nie byłem pewien czy zrozumiał. Ale cóż, wiek też ma jakieś ograniczenia, chodź jak już moje "kombinatorstwo"zrozumiał to zrobił tak jak potrzebowałem. Jest tak jak piszesz. Dodatkowo, ten kwadrat z kulą ma jeszcze blokadę w ramionach, żeby obracał sie tylko do pewnego stopnia. Przy wywrocie na tył kula źle opierała sie o gniazdo.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ