Przyczepa do YANMAR

Mati43
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2016, 07:18

Przyczepa do YANMAR

Post autor: Mati43 » 04 gru 2016, 18:32

Zaprezentuje swój pierwszy poważnejszy projekt który wykonałem.
Przyczepka wykonana z myślą o trawie-siano. Odrazu wyprzedzę pytanie czemu tak wysoko. Dlatego że miejsce gromadzenia sianokosów i trawy z podwórka jest za pewną nie do ominięcia przeszkodą dla zestawu traktor i przyczepki.
Do rzeczy:
-profil ramy głównej 100x40x3mm
-profil wywrotki 100x40x3mm
-Oś od syrenki
-koła były syrenki a są z SUZUKI SAMURAI pasują na piasty.
-Zaczep kulowy stary niemieckiej produkcji lata 80.
-Wymiary wewn. 155x220cm
-wysokość burt 50 a przód 70cm
-siłownik z d35 dwie sekcje.
-Pompa pewnie chińska ręczna wydajność 35cm3 na ruch według fabryki.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Koszt budowy:
- około 25m profila 100x40x3mm-1mb 21zł
-oś syrenki za flaszkę
-2 butle gazowe argon 80zł
-zaczep kulowy z giełdy 30zł
-blacha na podłogę 220x155 około 320zł
-blacha na burty około 200zł
-pompa hydrauliki 370zł z wysyłką
-siłownik dostałem od ojca
-wąż hydrauliczny 60zł
-zawiasy 7zł szt x 6szt
-blachy pod oś kolega z SAMORÓBKI.pl zrobił koszt nie pamiętam około 50zł
-farba podkładowa 20zł
-farba docelowa 28zł
-zawiasy rama-rama to stare uszy resoru wranglera 0zł
-tarcze do przecinarki 20zł
-tarcze do blachy około 20szt po 2zł
-drut do migomatu poszło mniej więcej na 20-30zł
-odrdzewiacz do stali i żeliwa 1l około 10zł
-prąd nie wiem nie liczyłem.
-relacje z żoną? chodziła wściekła bo czas po pracy był dla przyczepki.Ale teściu zadowolony:)
-Podstawa siłownika do ramy tz.gniazdo kulki.Tu zamiast kupić blache 10mm wspawać gniazdo za 80zł oryg to dałem do toczenia nie dogadałem się co do ceny konkretnie tylko mniej więcej... no i usiadłem. 500zł gniazdo.
-Uszy żeliwne z łożyskami jako kołyska siłownika to 2x18zł
-śruby około 7zł
Tak to mniej więcej wygląda

Przesadziłem z materiałem, zrobiłem potężną,mocną przyczepkę.

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Przyczepa do YANMAR

Post autor: emek650 » 04 gru 2016, 21:48

no i usiadłem. 500zł gniazdo.
:shock: :shock:
To chyba ze srebra ręcznie graweowane platyną to gniazdo.
Kiper masz napędzany ręcznym "kiwakiem"?, nie pokusiłeś się o podłączenie do hydrauliki w traktorku?

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Przyczepa do YANMAR

Post autor: toku74 » 04 gru 2016, 22:18

Przyczepka fajna. Co do ceny za gniazdo..... Powstrzymam się od komentarza, ale później opiszę swoją historyjkę z jednym z zakładów ślusarskich w mojej okolicy. Ten też jak mi zaśpiewał cene to .... podarowałem mu materiał.

Mati43
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2016, 07:18

Re: Przyczepa do YANMAR

Post autor: Mati43 » 05 gru 2016, 07:35

Jak znajdę zdjęcie, wstawię je. Zobaczycie, gniazdo jest piękne grube potężne około 8kg waży. Gdyby nie fakt że miał mój siłownik który kosztował grubo ponad tys zł na wzornik. Darowałbym mu także to gniazdo. Ale cóż mam nauczkę.
Kiper tak, kiwak. NIe chciałem hydrauliki, bo to dla mnie dodatkowy koszt wyprowadzenia w dwóch traktorkach, kupno rozdizelaczy... pozatym przyczepka czasami jest ciągana wranglerem. A tu hydrauliki nie ma.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Przyczepa do YANMAR

Post autor: marekspectra » 05 gru 2016, 09:34

Przyczepka ładna - gratuluję. Oczywiscie wysokość podłogi od razu rzuca sie w oczy. Podsumowałeś całkowity koszt budowy? Generalnie porobiłeś fajne rzeczy do swojej maszyny - dziękuję że zechciałeś nam je przedstawić.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Mati43
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2016, 07:18

Re: Przyczepa do YANMAR

Post autor: Mati43 » 05 gru 2016, 16:53

Trzeba by podliczyć to co podałem ale wyszło okolo 2350-2450zl dokładnie z jeżdżeniem szukaniem itp. Mozna by za tą kwotę kupić gotową nawet taniej i zrobić pod siebie, ale wszystko daleko nawet bardzo.A jak coś blisko to nieaktualne.
Najsłabszy element to oś syrenki. Zostało jeszcze do zrobienia w zasadzie kupienia nakrętki koła.Zrobienie instalacji ale tu się zastanawiam czy trzeba skoro nie będzie widziała drogi publicznej..
Te foty jeszcze wrzuciłem na fotosika.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tak podstawa wygląda a od spodu jest flansza z miejscem na siłownik i 4 śruby imbusowe.Wszystko super, ale takich w 4t przyczepach nie ma.

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Przyczepa do YANMAR

Post autor: Mandrol » 05 gru 2016, 17:17

Mati43, proszę nie zrozum mnie źle i nie obraź się ale spawacz strasznie cieńki był albo "wczorajszy"- na egzaminie spawacza z takimi spoinami na pewno by oblał... Ale tu nie chodzi o estetykę- ważne, że trzyma chociaż obawiałbym się o tę spoinkę nad siłownikiem z ostatniego zdjęcia :(
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

Mati43
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2016, 07:18

Re: Przyczepa do YANMAR

Post autor: Mati43 » 05 gru 2016, 17:26

Nie mam powodu do obrażania się i strzelania focha, spawaczem nie jestem ani z wykształcenia ani z praktyki.Spawam od roku od kiedy mam spawarkę. Mogę Cię zapewnić że spawy z podstawy gniazda mają taki przetop, że się o to nie boje. Co do łączeń profili, niektóre tez mi się nie podobają, wyglądają na nasmarkane, Ale podczas spawania bardzo duża powierzchnia była w przetopie więc też myślę że to wytrzyma. Podstawa siłownika obspawana z 4ch stron prędzej puści coś innego.

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Przyczepa do YANMAR

Post autor: Mandrol » 05 gru 2016, 17:38

Mati43 pisze:... spawy ...
Gdyby to widział albo słyszał mój profesor z Katedry Spawalnictwa to by oszalał bo wg niego spawa to sobie możesz puscić na/po imprezie jak za dużo wypijesz a to co wykonamy podczas spawania to spoina :D
BTW, gratuluję super projektu- bardzo ładna ta Twoja przyczepka!!!
Pozdrawiam
P.S. Po co psikałeś spoiny na niebiesko? To jakiś środek antykorozyjny czy co?
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

Mati43
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2016, 07:18

Re: Przyczepa do YANMAR

Post autor: Mati43 » 05 gru 2016, 17:48

Kurczę, chciałbym spawać jak profesjonalista no ale ja to robię tylko po godzinach:) I tak ciesze się że "coś" wyszło :lol:
Niebieska farba to tak z przyzwyczajenia. Po spawaniu zawsze psikam, wtedy ruda nie wychodzi a mam na nią uczulenie. Jakoś tak się nauczyłem.Przyczepka po zrobieniu ramy i postawieniu na koła stała trochę pod chmurką i miejsca bez farby zaszły rdzą.
Teraz wiem że bym zrobił to inaczej, użyłbym delikatniejszego profilu, zastosowałbym tylko ramę w Y nie tak jak tu Y i prostokąt.
Ogólnie drugą będę robić już inną ale to projekt na kiedyś.
Nie przemyślałem np. wielkości płatów blachy i musiałem kupić 2 blachy 3mm i 2 szt 2mm z czego mi sporo zostało, akurat wykorzystałem do platformy.
Jak to mówią,człowiek uczy się całe życie.

ODPOWIEDZ