Przyczepa do ISEKI tu 1500

TomekK
Posty: 30
Rejestracja: 09 kwie 2016, 13:29

Re: Przyczepa do ISEKI tu 1500

Post autor: TomekK » 01 wrz 2017, 21:42

Kolega Emek ma rację -tandem pozwala dać mniejsze koła (nośność opony, naciski), ale trzeba zostawić sporo miejsca nad oponą, żeby zawieszenie mogło pracować. Przy osi pojedynczej wystarczy kilka cm jako zapas dla nowej opony albo dla opony innego producenta, nieco różniącej się wymiarem; względnie żeby kamyk wciągnięty bieżnikiem nie zaparł się o skrzynię i szkód nie narobił. Ostatecznie skrzynia wychodzi na podobnym poziomie. Poza tym, wyższe koła dają mniejszy opór podczas jazdy, zwłaszcza na miękkim podłożu.

Co do pozycji siłownika - również się zgadzam, żeby zastosować siłownik poziomy, należałoby wzorować się na układzie z podnośnika typu "żaba". Tam problem rozwiązuje dźwignia o kształcie L (dźwignia obraca siewokół wierzchołka, koniec jednego ramienia jest popychany przez siłownik, a koniec drugiego ramienia popychałby skrzynię - poprzez dźwignię I lub ślizgacz).
Siłownik ma najlepsze warunki pracy, jeśli patrząc z boku na przyczepę odległość od obrotu skrzyni do górnego ucha siłownika jest taka sama, jak od osi obrotu do ucha dolnego. Jeśli te odległości znacznie się różnią (jak w układzie z siłownikiem prawie poziomym bez dźwigni), to większa część siły siłownika idzie na urywanie zawiasu skrzyni, a tylko niewielka część na podnoszenie. W praktyce trudno to uzyskać - krótki siłownik, wielosekcyjny a mimo to wisi dość nisko pod przyczepą. Do tego dobrze, żeby do skrzyni był mocowany gdzieś w okolicy połowy jej długości (siłownik bliżej zawiasu stara się "wynieść w górę" skrzynię z zawiasu; siłownik dalej od zawiasu robi się niepotrzebnie długi - ale może być cieńszy lub pracować na niższym ciśnieniu).

Za obiecaną ramę niestety jeszcze się nie wziąłem - ostatnie 2 dni próbowałem pogodzić kocioł w pracy z ładną pogodą i zaległościami wokół domu. Ale w ten weekend mam zamiar się poprawić, pogoda sprzyja ;).

Awatar użytkownika
plastek334
Posty: 373
Rejestracja: 03 lis 2013, 22:27

Re: Przyczepa do ISEKI tu 1500

Post autor: plastek334 » 02 wrz 2017, 17:57

Jak już przemyślę ostateczną konstrukcję dam znać.

ODPOWIEDZ