Jak odpalić traktor po przewrotce !

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Jak odpalić traktor po przewrotce !

Post autor: RobsonWawa » 26 maja 2017, 18:05

Jak już pisałem w innym poście zaliczyłem wywrotkę swoim maluszkiem.
Obrazek
Traktorek zgasł od razu po przewrotce.
Zanim go postawiłem upłynęło około 15 min.
Jak widać na fotce linkę do postawienia zaczepiłem pętlą za koło.
Po kilkunastu godzinach postoju na kołach podjąłem czynności sprawdzające.
Akumulator OK, filtr powietrza suchy .
Na bagnecie wielkich zmian nie dało się zauważyć ale to nie znaczy , że nie ma ubytku.
Próba kręcenia wału ręcznie z pomocą klucza wskazywała, że silnik stawia za duży opór.
Podejrzewając , że nad tłokami mogło zassać olej
podjąłem decyzję o wykręceniu wtrysków i przedmuchaniu cylindrów.
Obrazek
Po wykręceniu wtrysków przekręciłem wałem za wiatrak i silnik od razu plunął olejem.
po kilku obrotach ręcznych zakręciłem kilka razy rozrusznikiem aby nadać tłokom większą dynamikę
by silnik wydmuchał jak najwięcej oleju. Wydaje mi się , że w cylindrach było co najmniej ze 100 ml.
Obrazek

Poskręcałem i odpowietrzyłem układ wtryskowy.
Silnik odpalił od pierwszego dotknięcia, chwilowe zadymienie spalanymi resztkami oleju
i po minutce pracował już równiutko i bez dymu.
Wnioski z przygody nasunęły mi się takie.
Nie trzeba pracować terenie górzystym aby położyć traktor :)
Założyć ROSP :!: , sam byłem zdziwiony że kosiarka nie przeważyła traktorka na plecy tylko stanęła w pionie.
Po przewrotce kategorycznie sprawdzić stan traktora przed próbą odpalenia aby nie uszkodzić silnika.
Nowy silnik jest na tyle szczelny i spasowany, że przez kilkanaście godzin olej nie był w stanie spłynąć z nad tłoków do miski.

Nikomu nie życzę takich przygód ale jak wiadomo , to życie pisze scenariusze i obyśmy zawsze mieli
to szczęście wychodzić z takich przygód bez uszczerbku na zdrowiu :)

zbYszek
Posty: 441
Rejestracja: 29 lip 2014, 12:27
Lokalizacja: gmina Kluki :)

Re: Jak odpalić traktor po przewrotce !

Post autor: zbYszek » 26 maja 2017, 20:09

Amen!
Oraz: Dzięki wielkie za naukowe podejście do sprawy. :)
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Jak odpalić traktor po przewrotce !

Post autor: marekspectra » 27 maja 2017, 12:02

Dobry tekst - dziękuje.

Dla jasności - olej , podobnie jak np woda raczej ma słabą ściśliwość. A to oznacza że dostawszy sie do komory spalania zablokuje ruch tłoka w GMP i najlepszym wypadku pokrzywi korbowody, a najczęściej przynajmniej jeden z nich wybierze wolność i wyjdzie bokiem bloku silnika. Można też spodziewać sie wyrwanych śrub mocujących głowice. O takich błahostkach jak zwichrowany wał korbowy ,czy przekoszony cały blok - nie wspomnę.

W sumie prosta operacja jaką wykonał Robson - uchroniła go przed szukaniem nowego silnika.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Jak odpalić traktor po przewrotce !

Post autor: TooSlow » 27 maja 2017, 21:56

Dobrze, że nic Ci się nie stało.

Jeśli możesz, to opisz jak tego dokonałeś, bo z pierwszego zdjęcia nie wynika co było bezpośrednią przyczyną.

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Jak odpalić traktor po przewrotce !

Post autor: RobsonWawa » 28 maja 2017, 08:54

Konradzie- jak tego dokonałem ?
Przez zlekceważenie kupli zielska na drodze , najechałem prawym kołem a pech chciał, ze pod lewym
był schowany w zielsku dołek po wejściu pługa w ziemię (początek skiby), do tego ciężka kosiarka na podnośniku,
plus ciut za szybko i efekt końcowy widoczny na zdjęciu.
Odskoczyłem na nogi w momencie przewrotki więc kontrolowałem swoje ruchy.
Tylko się cieszyć , że nie przewinęło traktorka na plecy bo pewnie były by jakieś szkody.
Szybciutko postawiłem go na koła, koledzy z forum podpowiedzieli aby nie próbować odpalać ,co sprawdzić, w serwisie Iseki
uzyskałem informację jak rozmontować układ wtryskowy aby czegoś nie spiep.....ć i nie narobić sobie dodatkowych problemów.
Zresztą ta przygoda potwierdziła też po raz kolejny taką moją filozofię , że jak masz problem to idź z nim do ludzi , zawsze znajdzie się ktoś kto zna się na temacie lepiej - podpowie , doradzi, wesprze, podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Może też kiedyś ten post pozwoli komuś uniknąć problemów i reanimować traktorek po podobnej przygodzie :?:

ODPOWIEDZ