Hydrauliczne cięgło oraz pochylanie narzędzi

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Hydrauliczne cięgło oraz pochylanie narzędzi

Post autor: TooSlow » 23 kwie 2017, 14:32

Interesuje mnie temat wykorzystania hydrauliki tylnej. Mam dwie pary gniazd z tyłu traktora, do każdej jest wajcha w kabinie.

Chciałbym zamontować dwa siłowniki na zawiesiu. Pierwszy siłownik byłby zamontowany zamiast cięgna górnego, a drugi do pochylania kosiarki, czyli zamiast prawego łącznika - dokładnie tak, jak na drugim zdjęciu wstawionym przez Marka na początku tematu.

Niby wydaje się to proste, bo mam dwa wyjścia hydrauliki. Jednak powstaje pytanie co w sytuacji, gdy z tyłu zamontuję jakieś narzędzie, które też będzie na siłowniku. Wtedy nie będę miał sekcji do sterowania nim, bo obie będą zajęte obsługą cięgła i prawego ramienia.

Powiedzcie, co potrzebuję, żeby sterować tymi dwoma siłownikami (cięgło górne, prawe ramię) z jednego gniazda? Jakiś rozdzielacz zapewne, ale jaki? Bo ja to rozumiem tak:

gniazda wyjście/powrót w traktorze -> dwa przewody do rozdzielacza -> cztery przewody (2 x wyjście/powrót), po dwa do każdego siłownika

Najlepiej gdyby ktoś mógł pokazać jak taki rozdzielacz wygląda - nie wiem jakie to ustrojstwo ma wymiary i czy się zmieści gdzieś przy traktorze. Przy samych gniazdach na pewno nie.


A drugi pomysł (rozwinięcie tego wyżej) to zrobienie całego zawiesia na siłownikach. Znów powstaje problem rozdzielacza, ale chyba już bardziej rozwiniętego - mianowicie jedno gniazdo miałoby obsługiwać siłownik cięgna górnego i dodatkowo oba siłowniki ramion.

W tym przypadku rozumiem tak:

gniazda wyjście/powrót w traktorze -> dwa przewody do rozdzielacza -> cztery przewody (2 x wyjście/powrót) z czego dwa do siłownika cięgna górnego, a dwa do kolejnego rozdzielacza siłowników ramion ->za rozdzielaczem ramion po dwa przewody na każdy siłownik.

Zastanawiam się, czy rozdzielacz na dwa siłowniki ramion pracuje równo, tzn. czy przepływ jest identyczny. Bo w takim układzie zależałoby mi na równej pracy obu ramion góra/dół.

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Hydrauliczne cięgło oraz pochylanie narzędzi

Post autor: RobsonWawa » 23 kwie 2017, 17:46

Witaj.
Nie bardzo widzę potrzebę przezbrajania całego zawiesia na hydrauliczne.
O ile prawy wieszak ma sens bo możesz regulować przechył poprzeczny lewo/prawo to
już lewego nie ma potrzeby. Hydrauliczne cięgno górne to bardzo przydatna pomoc ale też nie
do każdej maszyny. Często zakładam zwykły drążek. Jest jeszcze jeden mankament dzisiejszych maszyn.
Ja mam maszyny różnych producentów i nie da się powiedzieć aby trzymały jeden standard kat 1.
Tu cięgło górne czasem jest całe wciągnięte a innym wysunięte . A do kosiarki pielęgnacyjnej GEO 150
to muszę zakładać cięgło od kat 2 bo tak daleko ma wieżyczkę.
Weź też pod uwagę fakt że mając 2 siłowniki na zawiesiu będziesz przez to miał na stałe plontaninę węży hydraulicznych
co na pewno będzie czasem powodem irytacji.
Co do rozbudowy hydrauliki to masz rację, jak wykorzystasz obie pary wyjść
na potrzeby zawiesia to każde inne narzędzie wymaga już rozbudowy układu. W tym momencie
właśnie to robię w swoim maluszku. W efekcie końcowym będę miał 4 pary do siłowników 2 stronnych plus
1 gniazdo do kipra. Całość będzie zasilana z użyciem 2 rozdzielaczy.( viewtopic.php?f=36&t=1628 )
Przypadek sterowania 2 siłownikami z jednego rozdzielacza ? niewiele mogę powiedzieć - pomimo wszystko jestem w temacie amatorem.

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Hydrauliczne cięgło oraz pochylanie narzędzi

Post autor: emek650 » 23 kwie 2017, 19:18

Powiedzcie, co potrzebuję, żeby sterować tymi dwoma siłownikami (cięgło górne, prawe ramię) z jednego gniazda? Jakiś rozdzielacz zapewne, ale jaki? Bo ja to rozumiem tak:

gniazda wyjście/powrót w traktorze -> dwa przewody do rozdzielacza -> cztery przewody (2 x wyjście/powrót), po dwa do każdego siłownika
Tak to nie przejdzie :D , musiał byś sterować rownocześnie dwoma rozdzielaczami.
Po prostu rozbuduj hydraulikę o dodatkowe wyjścia i tyle :)

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Hydrauliczne cięgło oraz pochylanie narzędzi

Post autor: k_sit » 23 kwie 2017, 20:01

Można zastosować dzielnikhttp://motoart.slask.pl/index.php/hydra ... l-min.html https://www.farmexpert.pl/dzielnik_zawo ... 12421.aspx czyli montujesz za rozdzielaczem w przewody i przesterujesz go elektrycznie. Na dźwigni przycisk i w momencie sterowania wybierasz sobie dany siłownik. Wtedy zyskujesz dodatkowe podpięcie urządzenia . Lub tak jak wyżej wymienić rozdzielacz na 3 sekcyjny.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2017, 12:14 przez k_sit, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Hydrauliczne cięgło oraz pochylanie narzędzi

Post autor: piotrbpm » 23 kwie 2017, 21:25

szymon28 pisze:Ja zamówiłem dzisiaj w SDR siłownik, zamek i rozdzielacz do rozbudowy hydrauliki. Siłownik będzie zamiast łącznika centralnego. Grubość tłoczyska to 28mm a skok 350mm. Może taki być? Według moich obliczeń to najkrótszy możliwy skok do kiprowania szufli na tuzie. Tylko czy nie jest za cienki? Zamek będzie podpięty przy rozdzielaczu bo nie zawsze pod złącza będzie podpięty łącznik. Rozdzielacz zaś będzie 2 sekcyjny. Jedna sekcja zwykła do łącznika itp, druga nurnikowa do wywrotu.
Proponujecie coś zmienić w moim zamyśle czy jest ok?
Zamek montuję się na elemencie (siłowniku) z którym będzie współpracował .Twoje umiejscowienie zamka mija się z celem w ogóle go stosować .
Pracowałem troszkę z moim prawym wieszakiem hydraulicznym i niestety sam się jakoś w cudowny sposób przestawia .
Do połączenia siłownika prawego wieszaka i cięgła hydraulicznego można dać na prawdę bardzo cienkie przewody .
Dałem m16x1,5 (8 mm w przelocie) przyłącza a siłownik bardzo szybko działa co jest czasem wkurzające jak się chce skorygować odrobinę .Im cieńsze przewody damy tym można precyzyjnej ustawiać zadany wysuw (szczególnie gdy pracujemy na wysokich obrotach a co za tym idzie wydajność pompy jest spora ).
Pomysł ksita jest trafny stosują ją producenci ładowaczy do sterowania krokodyla chwytaka itp jako 3 sekcja .
Problem to cena bo elektrozawór jest dość drogi .
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

TooSlow
Posty: 415
Rejestracja: 27 maja 2016, 16:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Hydrauliczne cięgło oraz pochylanie narzędzi

Post autor: TooSlow » 23 kwie 2017, 22:19

No właśnie nie mogę rozbudować sekcji - mam kabinę i w tylnej szybie jest idealnie wycięte miejsce na podstawę pod dwie sekcje (dźwignie są w kabinie, szyba jest super szczelna). Więc nie chcę teraz grzebać - nie uśmiecha mi się brak tylnej szyby kabiny. Muszę znaleźć takie rozwiązanie, w którym zostaną dwie dźwignie (dwie sekcje), a rozbudowa będzie poza kabiną. Niestety..

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Hydrauliczne cięgło oraz pochylanie narzędzi

Post autor: k_sit » 24 kwie 2017, 06:47

Piotrze pisaliście że to niemożliwe by się siłownik sam przestawił. Jak już wcześniej pisałem ja zastosowałem zamek hydrauliczny na samym siłownik . Dzieki temu jest w stałym położeniu i zabezpiecza przed wypływem oleju w momencie uszkodzenia przewodów. TooSlow pozostaje ci zamontować na zewnątrz . Koszt spory ale czasami trafią się tańsze lub mechaniczne. Co do przewodów dużo nie zmienia należy stosować dławiki takie kryzy lub zawór dławiący,którym ustawisz prędkość przepływu.

szymon28
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2016, 11:10
Lokalizacja: Wodzisław sl

Re: Hydrauliczne cięgło oraz pochylanie narzędzi

Post autor: szymon28 » 24 kwie 2017, 08:40

Odnośnie zamka to zdążyłem się zorientować i juz jest zamontowany na siłowniku. Szufla już wy spawana z 5mm blachy podestowej i działa elegancko ale jeszcze bez hydrauliki. Czekam na postój traktorka bo musze spuścić olej i wspawać końcówki do podpięcia węży na rurce zasilającej. Mam właśnie taki zawór regulowany z pokrętłem +/- i chyba jest on do ustalania prędkości siłownika. Zakładać go czy to zbędny bajer?. Tooslow jak pracowałem na żurawiu HDS to do wysuwania podpór służył jeden rozdzielacz podpięty do zwykłego zaworu dwudrożnego. Zaworem przestawiałem która podporę chcę ustawić w danym momencie. Chowanie podpór jednak odbywało sie jednocześnie bo zawór byl jeden a siłowniki dwu stronne.
Ps. Jest jakiś szybki sposób na wstawienie zdjęcia z telefonu czy filmu bo na elektrodzie nie otwiera mi folderu w telefonie?. Tel Lumia niestety. Chyba założę profil na FB tylko dla traktorka i będę linkowal filmy i zdjęcia.

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Hydrauliczne cięgło oraz pochylanie narzędzi

Post autor: piotrbpm » 24 kwie 2017, 14:33

k_sit pisze:Piotrze pisaliście że to niemożliwe by się siłownik sam przestawił. Jak już wcześniej pisałem ja zastosowałem zamek hydrauliczny na samym siłownik . Dzieki temu jest w stałym położeniu i zabezpiecza przed wypływem oleju w momencie uszkodzenia przewodów. TooSlow pozostaje ci zamontować na zewnątrz . Koszt spory ale czasami trafią się tańsze lub mechaniczne. Co do przewodów dużo nie zmienia należy stosować dławiki takie kryzy lub zawór dławiący,którym ustawisz prędkość przepływu.
Nie możliwe przy sprawnych podzespołach oczywiście ale jak kupujesz rozdzielacz za 400zł to nie ma się co dziwić ,siłownik tez był tani ale nowy .
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Hydrauliczne cięgło oraz pochylanie narzędzi

Post autor: k_sit » 24 kwie 2017, 17:49

Widzę że ciężko ci się przyznać i powiedzieć iż ktoś inny miał rację.

ODPOWIEDZ