Zewnętrzna pompa hydrauliki

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Zewnętrzna pompa hydrauliki

Post autor: RobsonWawa » 14 gru 2016, 21:55

Poszukując rozwiązań na rozbudowę hydrauliki w swoim Iseki
zauważyłem pewien niuans . Teoretycznie silnik 13 KW jest w stanie obsłużyć
pompę olejową o wydajności do 22 l/min. Tymczasem znalazłem specyfikację
minikoparki z takim samym silnikiem który obsługuje pompę o wydajności 39 l/min
tylko, że pompa jest pompą 3 sekcyjną. To rozwiązanie stosowane jest w mini koparkach.
Rozumiem , że nie ma możliwości skorzystać jednocześnie z pełnej wydajności wszystkich sekcji
pod obciążeniem bo silnik nie da rady jej obsłużyć ale taka separacja obwodów jest tworzona
bo ułatwia sterowanie ? zmniejsza przekroje węży ? obniża parametry potrzebnych rozdzielaczy ?
Pytam bo gdzieś po głowie chodzi mi budowa koparki i moja pompa 15 l/min może jej nie obsłużyć.
Więc widzę rozwiązanie w zastosowaniu zewnętrznej pompy 1 lub 2 sekcyjnej z multiplikatorem.
Wyczytałem na forum, że koparka z własnym zbiornikiem , pompą i rozdzielaczami to najlepsze rozwiązanie.
A dla mnie to też wyzwanie warsztatowe :-) Oj uzbierało się tych wyzwań na tą zimę ;-)

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Zewnętrzna pompa hydrauliki

Post autor: Szam » 14 gru 2016, 23:21

Witam, przepływ pompy zależny jest od 3 czynników: mocy silnika napędzającego, ciśnienia i sprawności. Zgodnie z wzorem: N=Q x p/n.
Tak więc bez problemu możesz uzyskać większy przepływ z 18 kW mocy, tyle, że pod mniejszym ciśnieniem. Zależność jest proporcjonalna, tzn. zmniejszenie ciśnienia o 1/2 powoduje zwiększenie przepływu o 1/2. Tak naprawdę, to nic nie daje, bo praca którą może wykonać olej jest taka sama.

P.s. Dodam, że miałem koparkę, z własnym zbiornikiem oleju i pompą napędzaną z WOM. Max moc na WOM u mnie była 20kM, na tabliczce znamionowej pompy wydajność nominalna 20 albo 22 l/min, dokładnie nie pamiętam (obstawiam 20). Zwykle koparką pracowałem w zakresie 1500-1800 obr/min silnika co odpowiada przepływowi ok. 12 - 14,5 l/min. Ciśnienie nominalne ok. 14 MPa.

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Zewnętrzna pompa hydrauliki

Post autor: k_sit » 15 gru 2016, 20:38

Witam . RobsonWawa Powiem tak silnik w koparce może zasilić większą pompę gdyż jej napęd jest brany prosto z wału .Natomiast twoim silniku napęd pompy jest z kół rozrządu co skutkuje mniejszą obciążalnością i prędkością obrotowa . Powoduje to mniejszą wydajność .
Jak byś wykonał rozdzielenie mocy z silnika zauważyłbyś pewną zależność ,że moc obciążeń nie może przekraczać poza charakterystykę danego silnika.

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Zewnętrzna pompa hydrauliki

Post autor: Szam » 15 gru 2016, 23:53

Witam, czysto teoretycznie i wg mojego kalkulatora, pompa napędzana silnikiem 13 kW, przy założonej sprawności 0,8, oraz ciśnieniu 170 bar będzie miała wydatek 36,7 l/min. Piszesz, że wydajność pompy w Iseki to ok. 15 l/min. Oznacza to, że zakładając te same ciśnienie i sprawność, Twój Iseki wykorzystuje do napędu pompy jedynie 15/36,7 część mocy silnika. Czyli ok. 5,3 kW. To jest niewiele i za mało na koparkę. Znacznie więcej mocy masz na wałku WOM, pewnie ze 2 razy. To dlatego w traktorkach polecane są koparki z własnymi zbiornikami oleju i pompami napędzanymi z WOM.
Wszak jak kopiesz, to nie jedziesz i innych narzędzi nie używasz. Całą moc dostępną na WOM możesz wykorzystać do kopania.

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Zewnętrzna pompa hydrauliki

Post autor: RobsonWawa » 16 gru 2016, 08:41

Właśnie tu mi coś nie gra z tymi wydajnościami , gdzieś po głowie mi się kołacze taki prosty
przelicznik stosowany przy doborze pomp a mianowicie 0,58 kW na każdy litr przepływu.
Z tego co pamiętam to uniwersalne przeliczenie pozwalające zamknąć pewne błędy popełniane w konstrukcjach
amatorskich a że jestem w temacie zielony to wolę założyć że takie błędy popełnię.
Twoje wyliczenie jest zbieżne z wydajnością pomp w mini koparkach o mocach ok 13 kW. (ok 39l/min)
Zakładam, że koparka powinna mieć własny układ hydrauliczny bo to zwiększa jej możliwości
to raz i w przyszłości nie ogranicza możliwości odsprzedaży gdy już będzie zbędna.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Zewnętrzna pompa hydrauliki

Post autor: marekspectra » 16 gru 2016, 09:04

Ponadto istotnym elementem jest chłodzenie oleju. Stosowanie zbiornika zew z odpowiednio dużą pojemnością załatwia ten temat.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Szam
Posty: 598
Rejestracja: 09 gru 2014, 19:14

Re: Zewnętrzna pompa hydrauliki

Post autor: Szam » 16 gru 2016, 11:10

[quote="......Twoje wyliczenie jest zbieżne z wydajnością pomp w mini koparkach o mocach ok 13 kW. (ok 39l/min)
/quote]

Różnice wynikają z założonych przeze mnie parametrów - sprawność, ciśnienie. Rzeczywiste mogą się różnić, to i wyniki obliczeń będą inne.
Przelicznik 0,58 kW mocy pompy na każdy litr przepływu jest bez sensu, bez podania ciśnienia. Absolutnie niczego nie wskazuje i niczego nie określa.

ODPOWIEDZ