YM 1601 problem ogolnie z hydraulika w ciagniczku...

Awatar użytkownika
premorepa
Posty: 18
Rejestracja: 29 lip 2016, 13:09

YM 1601 problem ogolnie z hydraulika w ciagniczku...

Post autor: premorepa » 12 sie 2016, 14:06

witam serdecznie
posiadam od 8 lat juz ten ciagniczek, zakupiony moze nie najszczesliwiej w firmie boss, ale wtedy to temat jeszcze raczkowal w polsce, wydawalo sie profesjonalnie, ale to juz temat na inna dyskusje...
w yanku mam tura, 2 sekcyjny

niby wszytsko dziala, ale....
do tej pory mialem na tylku zalozona skrzynke metalowa z kostka brukowa, robil za obciazenie... zdecydowalem sie ja zlikwidowac dajac normalne obciazniki na kola ( wyczarowane skads przez tescia...) jeszcze troche wagi brakuje ale cos wymysle...

mam problem z tylnym podnosnikiem, dorobilem cos na zasadzie widel , z dwoma szpilkami do slomy, czasem zdarza się ze musze przywiezc kilka bel slomy i krece sie w kolko... a tak 1 na przod, druga na tyl = szybciej :)

niestety nie jestem wstanie podnieść nawet 150 kg.. idzie trochę do gory i staje wyjac pod siedzeniem...

przeglądając tematy o hydraulice, zaczynami sie klarowac ze prawdopodobnie zewnetrzna hydraulika która mam nie do konca jest poprawnie zrobiona ( "fachowcy"), wieczorem zrobie pare zdjec i pomierze przekroje węży, mozliwe ze jest ona "zdlawiona", lub jest gdzies pod siedzeniem zawór przeciazeniowy ( zle skalibrowany), stad to wycie....

btw, jestem na etapie budowy nieduzej lekkiej wywrotki, i chce dorzucic dodatkowy pojedynczy rozdzielacz na tyl ( silownik jednostronnego dzialania, dwusekcyjny) , ale to juz w kolejnym etapie... wpierw musze poprawic to co mam...

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: YM 1601 problem ogolnie z hydraulika w ciagniczku...

Post autor: emek650 » 13 sie 2016, 15:04

Może oleju mało i pompa łapie powietrze.o

Awatar użytkownika
premorepa
Posty: 18
Rejestracja: 29 lip 2016, 13:09

Re: YM 1601 problem ogolnie z hydraulika w ciagniczku...

Post autor: premorepa » 14 sie 2016, 10:38

z tydzien temu wymianialem filtry i plyny ustrojowe...
przeczyscilem filtr siatkowy i zalalem ok 18 l, nie pamietam nazwy, jakis orlenowski przekladniowo hydrauliczny, na bagnecie wskazywalo ok....
chyba ze trzeba wlac wiecej z uwagi na silowniki w turze ??
bede u yanmarka we wtorek to moge sprawdzic, podniose tura i sprawdzde poziom...

Awatar użytkownika
premorepa
Posty: 18
Rejestracja: 29 lip 2016, 13:09

Re: YM 1601 problem ogolnie z hydraulika w ciagniczku...

Post autor: premorepa » 19 sie 2016, 13:27

oleju malo nie jest, chyba..., po podniesieniu tura na miarce nadal jest w normie :cry: chyba ze norma zla :cry:

jak juz wczesniej pisalem traktorek z bossa, wiec wszystko jest mozliwe...

Obrazek

Obrazek

wezyki po zewnetrznej fi 14

Obrazek

jak tak sobie teraz mysle to chyba sa za cienkie, szczegolnie zasilanie i powrot... moze dlatego brak mi cisnienia na tylnym podnosniku...
co sadzicie o wymianie tych dwoch podstawowych wezy na grubsze ?
zna ktos ten rozdzielacz ? da sie dodac tulejke cisnieniowa i dorzucic jeden pojedynczy na tyl do kipra ?
po bokach niby ma jakies sruby, ale nie wiem ktora mi to obsluzy....

i jeszcze jedno, nie wiem do czego sluzy ta dzwigienka na czerwono, bod siedzeniem :

Obrazek

fotka z netu, ale u mnie identycznie to wyglada.. krece a tam sie nic nie dzieje...

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: YM 1601 problem ogolnie z hydraulika w ciagniczku...

Post autor: k_sit » 19 sie 2016, 16:45

Po pierwsze błąd w podłączeniu rozdzielacza od tura . Dźwigienka steruje najprawdopodobniej olej na wyjście dodatkowe. Na zdjęciu mało szczegółów . Czy są jakieś oznaczenia tego rozdzielacza ? Przesteruj tę dźwignię i zobacz reakcję. Jak możesz nakręć filmik .
Ostatnio zmieniony 19 sie 2016, 20:29 przez k_sit, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: YM 1601 problem ogolnie z hydraulika w ciagniczku...

Post autor: emek650 » 19 sie 2016, 18:14

Jakoś nie widzę aby ten rozdzielacz miał miejsce na tuleje ciśnieniową.
Tur podnosi bez problemu?
Jeżeli tak to poziom jest ok,wycie pod siedzeniem sugeruje że problem może być w tym urządzeniu z fotki(coś źle ustawione ,widzę tam zawór przeciążeniowy,lub uszkodzone) lub tłok puszcza.
Swoją drogą jeżeli przez 8 lat woziłeś na podnośniku kilkaset kg które wisiały na tłoku,to nie zdziwiłbym się gdyby coś puściło.
Węże we/wy zawsze można wymienić na grubsze,z dołożeniem rozdzielacza też nie powinieneś mieć problemu.

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: YM 1601 problem ogolnie z hydraulika w ciagniczku...

Post autor: piotrbpm » 19 sie 2016, 21:19

Błąd jest w nie umiejętnym posługiwaniu się rozdzielaczem pod siedzeniem .Dźwigienka pod siedzeniem służy do prędkości opada podnośnika tylnego ,jeśli ją zamkniesz na max to jak ma Ci to działać ?Zobacz filmik z YM2000 jest identycznie na moim kanale .
Rozdzielacz jakiś dziwny być może nie nadaję się do szeregowego połączenia z drugim rozdzielaczem (tym pod siedzeniem )
W standardowym układzie taki rozdzielacz potrafi operować ciśnienie na wyjściu do 50 bar a przecież tylny podnośnik potrzebuję więcej niż te 50....
Wspominasz coś o dołożeniu kipra ,rozwiązanie nowy rozdzielacz 3 sekcyjny z funkcja nurnikowa i prawidłowe poprowadzenie węży z tuleją ciśnieniowa powinno pomóc .Minimalna średnica węzy na zasileniu to 8mm(super jak by się dało 10mm,wszystko opisane na wężu DN ile?) bo ten traktorek nie ma jakiś super wydajności na pompie .
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

Awatar użytkownika
premorepa
Posty: 18
Rejestracja: 29 lip 2016, 13:09

Re: YM 1601 problem ogolnie z hydraulika w ciagniczku...

Post autor: premorepa » 20 sie 2016, 00:11

no dobra, po kolei :)

to jest fotka mojego :
Obrazek

dzis sie nim pobawilem, wyglada to tak, w prawo/dol gore zamykamy odplyw z tylnego podnosnika, staje i nie reaguje... w druga manke - dziala ok.

nie zmienia to faktu ze podnosnik nadal slaby....

kolega wspomnial ze wozilem przez 8 lat setki kilo, tak ma racje, ale max godz. dziennie, w spoczynku byl opuszczany na drewniany klocek... ciagniczek 90 % uzywam do transportu slomy, reszta to w wiekszosci ciaganie przyczepki samochodowej ( do 750 kg) po podworku i polu, nic ciezkego...

k_sit
"Po pierwsze błąd w podłączeniu rozdzielacza od tura ."

dlaczego ?? brak tuleji cisnieniowej ??

nie jestem wstanie rogryzc tego rozdzielacza...

emek650
tur dziala bez problemu, podnosi lekko 500 kg, ale to juz debem staje :) roboczo 250 kg nie ma najmniejszego problemu ....
ktory to jest zawor przeciazeniowy ???

piotrbpm
naprawde z szacunkiem ogladam twoje filmiki, jeszcze nie ogarnelem wszystkich, ale z wielu sie sporo dowiedzialem....
"Błąd jest w nie umiejętnym posługiwaniu się rozdzielaczem pod siedzeniem .Dźwigienka pod siedzeniem służy do prędkości opada podnośnika tylnego ,jeśli ją zamkniesz na max to jak ma Ci to działać ?"

dzwigienka byla w posredniej pozycji od zakupu, dopiero teraz sia nia zainteresowalem...
z moich spotrzezen wynika ze zamyka ona powrot z silownika...moge sie mylic...
za szybszy/wolny skok silownika tylnego podnosnika odpowiada taka okragla dzwignia blizej kierownicy ( open/close) zadne skrajne polozenie nie zatrzymuje calkowicie ruchu, jedynie go spowalnia/przyspiesza...

50 bar ?? czyli bez tuleji cisnieniowej to na tylek idzie sporo mniej niz powinno........ i tu pies pogrzebany...

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: YM 1601 problem ogolnie z hydraulika w ciagniczku...

Post autor: piotrbpm » 20 sie 2016, 07:50

Poczekaj poczekaj zrób zdjęcia rozdzielacza z większej perspektywy muszę go zobaczyć całego .Teraz już sobie przypominam albo i nie :) w takim starym rozdzielaczy jest pokrętło pod siedzeniem które służy do zamykania przepływu oleju z tłoka (prędkość opadania )
A tamta dźwigienka jeśli dobrze pamiętam jest od prędkości podnoszenia (dawna już nie miałem w rękach takiego YM)
Co do rozdzielacza to chyba na pewno się pomyliłem bo ciśnienie które wpływa od razy do dodatkowego rozdzielacza dodatkowego nie może zaginąć :P .Takie błędne połączenie może zaszkodzić tylko rozdzielaczowi dodatkowemu temu od ładowacza .Sprawa jest dość prosta rozebrać trzeba tylny podnośnik podejrzewam tylko stare zużyte oringi na tłoku ,które przepuszczają olej .Inna opcja to oringi na tylnym rozdzielaczy ,rozebrać wymienić wszystkie i spr (będzie ich kilka i nie są drogie )
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

Awatar użytkownika
premorepa
Posty: 18
Rejestracja: 29 lip 2016, 13:09

Re: YM 1601 problem ogolnie z hydraulika w ciagniczku...

Post autor: premorepa » 06 wrz 2016, 10:27

jakos pomalu do przodu...

jesli chodzi o rozdzielacz pod siedzeniem... pokretlo sluzy do zdlawiania predkosci opuszczania tylnego podnosnika
zas ta mala dzwigienka blokuje calkiem doplyw oleju ( lub odplyw chyba predzej...) w kazdym badz razie staje w danej pozycji i nie rusza go zmiana polozenia "wajchy" :)

kolejne zadanie do wykonania to dodatkowe wyjscie na kiper przyczepy... mam na turze ten dziwny rozdzielacz 2 sekcyjny,
pomyslalem ze go wywale, zastepujac 3 sek z jednym nurnikowym, o ile to jest proste to mam watpliwosc czy dawac tuleje cisnieniowa na powrot, wnioski takie mi przyszly do glowy poniewaz powrot to jednoczesnie zasilenie rozdzielacza pod siedzeniem....

dobrze kombinuje ??

taki bedzie ok ??
http://allegro.pl/rozdzielacz-hydraulic ... 16250.html

ODPOWIEDZ