Kubota L 22 - uszkodzenie koła zębatego zwolnicy przedniej.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Kubota L 22 - uszkodzenie koła zębatego zwolnicy przedniej.

Post autor: marekspectra » 25 wrz 2016, 11:27

Swój traktorek kupiłem kilka lat temu w Holandii. Zwykłe internetowe ogłoszenie z komisu samochodowego :) Szczegóły kiedyś opisywałem na FORUM. W kązdym razie - Traktorek miał być w dobrym stanie ( prawda - okazało sie przez te kilka lat ekspolatacji) z wyjatkiem osi przedniej która cyt "wymagała opieki" W praktyce wnętrznosci zwolnic wraz z nowymi łozyskami i uszczelniaczami przyjechały w skrzynce. Domyslam sie że problem wziął sie z użytkowania ciagnika w którym wyciekł olej z zwolnic. W efekcie szybko zuzyły sie łozyska , pojawiły sie luzy na przekładni... W koncu musiało cos hrupnąć :) i tak to traktorek pojechał do ludzi - czyli do mnie :)

Nie mam fotek - wtedy nie było FORUM :) nawet o nim nie myslałem :) W kazdym razie po weryfikacji okazło sie że duze koła talerzowe zwolnic wygladaja całkiem dobrze, małe zaś są mają na połowie wysokosci zębów - ubytki. Przy czym jedno z nich zdecydowanie wieksze. Nie było innej opcji jak montaż z powrotem tych samych kół , i szukanie nowych.

Oczywiscie , namierzyłem potrzebne mi koła zebate w Magazynie Gł KUBOTA w Niemczech - cena za małe 370
zł, za duże 950 zł. Licząc razy obie strony wyszła całkiem spora suma. Problemem jest to że nie mam pewnosci czy te koła które tam znalałem są dokłądnie takie jaki potrzebuje, a nie tylko podobne - To powstrzymywało mnie przed zakupem. Zaryzykuje - jak nie bedzie już innego wyjscia.

Z takim nastawieniem mijały kolejne lata, aż do teraz. Po kilkudniowej intensywnej pracy z ładowaczem, zaczeły dochodzić ledwo słyszalny chrobot z prawego przedniego koła. Po wyłaczeniu 4x4 dojechałem do domu. Wiedziałem czego sie spodziewać....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Kubota L 22 - uszkodzenie koła zębatego zwolnicy przedniej.

Post autor: k_sit » 25 wrz 2016, 11:38

Co dalej z tej pięknej dramatycznej opowieści wynikło ?

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Kubota L 22 - uszkodzenie koła zębatego zwolnicy przedniej.

Post autor: marekspectra » 25 wrz 2016, 11:43

Krzychu jak zwykle szybki... :) własnie dokleiłem fotki :)

Coż, widok taki sobie :) Zatem działmy, najpierw:

Traktormix - "Czy macie cżesci? - TAK, czy macie potrzebne mi koła? NIE, Czy macie używane czesci ? TAK , czy macie zwolnice lub cały most ? Nie wiem - sprawdzę, prosze zadzwonić po południu. Zadzwoniłem natepnego dnia rano - Przepraszam , nie sprawdziłem. Odzwonie po południu. O dziwo - Pan odzwonił - nie , nie mamy takiego na stanie, te modle sie nie psują wiec nie trzymamy do nich czesci.

Traktor.com - Witam, jaka jest szansa na przedni most do L22 ? Odpowiem szczerze - słyszę w słuchawce, czarno to widzę, te modele... tak tak wiem... w ogóle części sie do Kubot sie nie sprzedają, mamy trochę nowych na sklepie... Do tego nie mają oznaczeń katalogowych, opisy są lakoniczne.. niech Pan zajrzy do oferty, może akurat coś sie dobierze...

No dobra... biore otwieram ich stronę... częsci do kuboty... 52 strony... ech...co robić... wertuje strona po stronie... Nagle, o w morde, takie jak moje!

Obrazek


Szybkim ruchem wykonuje profesjonalny rysunek techniczyny i z wymoarami i wysłyłam fotkę emailem...

Obrazek

po 15 minutach telefon - Tak , mamy to - wysłać? Nie panowie, nie wysyłać ! Sam przyjadę na rozpoznanie tego waszego Magazynku :)

W wyniku "najazdu " przywiozłem sobie min Św Gralla czyli pokrywy gumowe -inaczej dekle dolne zwolnic. Rzecz na którą czekałem rok czasu na sprowadzenie przez całkiem dobra firmę z łożyskami i sie nie doczekałem. Musiałem zastosować patent , który zauważyłem również, że stosowany jest przez naszych importerów - czyli simering z dotoczoną wkładką/cylinderkiem.

Obrazek

Do tego dobrałem również blaszane pierscienie dystansujace :) Powiem tak - mają tam praktycznie kompletne zestawy naprawcze do zwolnic i nie tylko :)

Panowie z Rzeszowa - szacunek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zatem składamy....

Obrazek

Obrazek


Podsumowanie:

Poważna awaria , duży problem, a rozwiązanie proste. Naprawa w sumie doraźna sprawdziła sie - sprzęt pracuje - koszt 300zł. Przede mną odkładany od dawna mały remont, a raczej "ogarniecie" Kubotki, zaprawki, kontrola stanu poszczególnych podzespołów, jakieś regulacje, smarowanie, dokończenie instalacji, montaż ROPS... No i ten przedni most...Zdejmie sie go , zweryfikuje całego... zobaczymy na czym stoimy.




http://www.sklep.traktor.com.pl/pl/czes ... x-24t.html
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

marcinbg
Posty: 208
Rejestracja: 21 gru 2013, 13:59

Re: Kubota L 22 - uszkodzenie koła zębatego zwolnicy przedniej.

Post autor: marcinbg » 25 wrz 2016, 14:21

No Marku tak więc okazuje się że jak do tej pory sprzedawca z rzeszowa nie wychodzi na tzw pseudo handlarza. Przeszło 250 zł to nie jest jeszcze nie wiadomo jaki majątek a wybór częśći mają dosyc pokaźny, jak za takie kółeczko bo jeśli przyszło by je dorobić to pewnie koszt byłby większy. Swoją drogą takie zuzycie koła zebatego noo no dosyć poważnie wyczuchrane z tego co widzę na zdjęciu, Ale fajnie że się udało. Pozdrawiam Marcin!

Awatar użytkownika
baka
Posty: 60
Rejestracja: 17 lip 2016, 22:52
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Kubota L 22 - uszkodzenie koła zębatego zwolnicy przedniej.

Post autor: baka » 25 wrz 2016, 17:43

Niedrogo to koło naprawdę , oby okazało się dobrej jakości.

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Kubota L 22 - uszkodzenie koła zębatego zwolnicy przedniej.

Post autor: piotrbpm » 25 wrz 2016, 21:43

Marku pytanie w jakim stanie jest duże koło?Ze zdjęć można stwierdzić że też dostało po du....(te końce)
Przykładałeś koła do siebie i spr jak się zazębiało ?Nie pokazałeś jak kasuję się w tym modelu luz miedzy tymi kołami ...:P
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Kubota L 22 - uszkodzenie koła zębatego zwolnicy przedniej.

Post autor: marekspectra » 26 wrz 2016, 10:07

Obrazek

Strzałką zaznaczone podkładki regulacyjne , zmieniając ich ilosć regulujemy odległość małego koła zebatego widoczego na rysunku od dużego koła talerzowego - nie widoczne na rysunku.

Koło zebate talerzowe ma uszkodzoną dolną krawędź zębów. Jego montaż traktuję jako rozwiązanie doraźne , aby dojechac do konca sezonu. Przy montażu na sucho , odtłuściłem koła, małe koło posmarowałem tuszem do piecżatek. W ten sposób, po demontażu widać było na zębach dużego koła , że współpracują prawidłowo. Na dwóch zebach potrzebna była korekta diaxem zadziorów przy dolnej części zęba.

Nie zrobiłem fotek niestety, za robotę wziąłem sie zaraz po powrocie z Rzeszowa, rozkramarzyłęm sie przed garażem,całość zajęła mi sporo czasu a wieczór zapada szybko. Zapomniałem o fotkach.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

daniel-d149
Posty: 1
Rejestracja: 16 sty 2019, 09:37

Re: Kubota L 22 - uszkodzenie koła zębatego zwolnicy przedniej.

Post autor: daniel-d149 » 28 sty 2019, 10:52

Witam mam pytanie czy posiada pan jeszcze kubotke?

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Kubota L 22 - uszkodzenie koła zębatego zwolnicy przedniej.

Post autor: marekspectra » 29 sty 2019, 21:19

Oczywiscie , tak. W czym mogę pomóc?
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

ODPOWIEDZ