Kubota GL 23 DT "Grandel"

marcinbg
Posty: 208
Rejestracja: 21 gru 2013, 13:59

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: marcinbg » 05 mar 2014, 19:30

Koledzy jaki proponowalibyście olej do mojej kubotki zaznaczając to ze nie wiem jaki tam był wlewany ponieważ wlewał go sprzedawca w tamtym roku? Czy stosować coś do tzw. płukania??? Przypomnę kubota L 1500 Dt

Z góry dzięki i Pozdrawiam Marcin!

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: petra » 05 mar 2014, 20:29

Wychodzi na to, że Twój filtr jest jednak inny, a przy najmniej ma inne oznaczenie. Natomiast olej ... jest bardzo czysty jak na sezon pracy. Zastanawiam się czy u mnie był w takim razie wymieniany bo jest koloru smoły po 20 motogodzinach pracy.
Dostałem odpowiedz z firmy Forte specjalizującej się w sprzedaży środków do czyszczenia i zabezpieczania silników. A oto ona:

"Nawiązując do naszej rozmowy przesyłam informacje dotyczące odblokowania pierścieni w pana ciągniku.
Powinno się wykonać następującą procedurę:
Wlać do baku na 10-15 litrów ON 1 x Forte Advanced Diesel Fuel Conditioner 77 zł (preparat oczyści wtryskiwacze , pompę oraz odblokuje pierścienie uszczelniające cylindry
Do brudnego oleju należy wlać 3 x Forte Motor Flush 72 zł (do odblokowania pierścieni olejowych i zgarniających) i płukać silnik ok 1 godz. co 5 min na krótko przegazować silnik.
Do nowego oleju należy wlać 1 x Forte Top End Treatment 110,06 zł preparat już w trakcie użytkowania silnika będzie oczyszczał wszystkie te miejsca, których nie oczyścił Motor Flush oraz będzie przeciwdziałał powstawaniu nowych zanieczyszczeń .
W sumie koszt 398 zł . "
Trochę drogo to wychodzi ale może warto zastosować zamiast rozbierać silnik. Istnieje tylko ryzyko że jak zostanie wymyty tak dokładnie to przy nadmiernym zużyciu części nawet go nie uruchomię bo kompresja - zero!!
Jeżeli chodzi o olej to jest taka zasada - po długim stosowaniu oleju mineralnego nie powinno zalewać się silnika syntetykiem tylko ewentualnie półsyntetykiem.
Przy wymianie oleju zamierzam jednak go przepłukać jakimś środkiem, jeżeli nie tym Forte to przynajmniej tańszym odpowiednikiem.
Pozdrawiam
Petra
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: petra » 05 mar 2014, 23:00

Marcin trochę mnie zmobilizował i poszukałem w internecie. W mojej pracy mamy przede wszystkim oleje do samochodów osobowych i dostawczych więc zamierzałem zalać olej taki jak np. w Ducato i po krzyku. Ale to przecież traktor ...Na naklejce w osłonie było coś napisane "krzaczkami" i czytelnie "po polsku" 10W30
W takim poradniku wyczytałem
"Przykładowo olej Platinum Agro UTTO 10W-30 spełnia normy firm John Deere (JDM J20C), Massey Ferguson (m.in.: CMS M1135), CNH (m.in.: MAT3525), ZF (TE-ML 03E) i wiele innych."
Lub może taki
"Przykładowo olej Platinum Agro Supreme 10W-40 ma oznaczenie CI-4. Jest to olej wysokiej jakości, który może być stosowany w silnikach z układem recyrkulacji spalin EGR."
Może w takim razie pójść w tym kierunku?
Wpadnę do Agromy i zobaczę co mają w tej klasie i zakupię bańkę 5+2 i powinno chyba wystarczyć.
W moim silniku mieści się chyba 6 litrów to litr na ewentualną dolewkę.
Sprzedawca podał mi że zalany był Castrol 15W40 - znalazłem ostatnio w zapiskach.
Pozdrawiam
Petra/kubota
Petra
Kubota GL23

marcinbg
Posty: 208
Rejestracja: 21 gru 2013, 13:59

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: marcinbg » 06 mar 2014, 17:10

Petra to po wszystkim daj znać jaki olej zalałeś. Kurcze zastanawiam się ponieważ w moim ciągniku sprzedawca zapewniał mnie ze olej był wymieniony a po za tym filtr jest już "polski" kupiony w Polsce
A pamiętam że jak oglądałem ciągnik to był inny a olej jest dosyć czarny w porównaniu do oleju Marka mój to murzyn więc wole żeby mi lepiej panewek nie obróciło. :D Tylko jak radzicie stosować jakiś środek do tzw. płukania czy jak to się nazywa no przed nowym olejem żeby wypłukać resztki starego. Może piszę trochę nie zrozumiale ale "łopatologicznie". Wiem że chyba Piotr wymieniał na którymś filmiku olej chyba w ciągniku shibaura nie jestem pewien ale poszukam.
Z góry dzięki za pomoc Pozdrawiam Marcin!

marcinbg
Posty: 208
Rejestracja: 21 gru 2013, 13:59

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: marcinbg » 06 mar 2014, 17:10

Petra to po wszystkim daj znać jaki olej zalałeś. Kurcze zastanawiam się ponieważ w moim ciągniku sprzedawca zapewniał mnie ze olej był wymieniony a po za tym filtr jest już "polski" kupiony w Polsce
A pamiętam że jak oglądałem ciągnik to był inny a olej jest dosyć czarny w porównaniu do oleju Marka mój to murzyn więc wole żeby mi lepiej panewek nie obróciło. :D Tylko jak radzicie stosować jakiś środek do tzw. płukania czy jak to się nazywa no przed nowym olejem żeby wypłukać resztki starego. Może piszę trochę nie zrozumiale ale "łopatologicznie". Wiem że chyba Piotr wymieniał na którymś filmiku olej chyba w ciągniku shibaura nie jestem pewien ale poszukam.
Z góry dzięki za pomoc Pozdrawiam Marcin!

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: petra » 06 mar 2014, 19:31

Marcin, ja mam także olej bardzo zabrudzony, a traktor pracował w bardzo komfortowych warunkach jak "na urlopie" więc podejrzewam, że stary nie był zbyt dokładnie spuszczony albo silnik tak mocno był zanieczyszczony przed wymianą, że dopiero po kilku wymianach ten syf zostanie wypłukany.
Tak sobie myślę - stary olej po długim przebiegu, kilkanaście miesięcy silnik nie odpalany, transport morski, dostawa do sprzedawcy i ...po około 1,5 - 2 lata odpalenie silnika np. poprzez ciąganie na holu!
Jak myślicie, co mogło być w misce olejowej - w/g mnie galareta, którą bardzo ciężko usunąć przez korki spustowe do końca. Po tym wszystkim zalanie silnika nowym olejem i po kilkunastu godzinach pracy galareta z olejem ma kolor i konsystencje szlamu.
Kiedyś kupowałem dość tani środek do płukania silnika i postaram się przed wymianą coś takiego zastosować a po tym zalać albo selenią 10W40 turbo diesel, albo lotosem Platinium Agro supreme 10W40
Oba oleje są semi syntetykami polecanymi do pojazdów/maszyn pracujących w ciężkich warunkach a mój "kabriolet" pracował będzie w tylko trochę ciężkich więc powinno być spoko!
Mam też nadzieję że dymienie z odpowietrznika mogło być spowodowane złym stanem oleju po zimowych warunkach i przy nowym będzie OK! Tak przynajmniej mówią moi koledzy z pracy.
Pozdrawiam
Petra
Petra
Kubota GL23

toku74
Posty: 569
Rejestracja: 08 kwie 2013, 23:29
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: toku74 » 06 mar 2014, 21:08

Do Waszych ciągników poleciłbym Shell Rimulla 10w 40. Olej do silnika diesla, doładowanego, średnio obciążonego.

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: petra » 09 mar 2014, 19:28

Witam, panowie wymiana oleju przeprowadzona, niby nic specjalnego, ale bałem się o filtr oleju - czy na pewno dobrze dobrany zamiennik. Na początek pokażę jak wygląda u mnie bagnet oleju

Obrazek

Zakupiłem ostatecznie tylko preparat do płukania silnika, trochę obawiałem się zastosować ten preparat forte, a o kasę też mi chodziło - jestem pod kreską po awarii astry.Padło mi łożysko w przednim kole.
Cena oryginału w serwisie - 1200,- /nawet upust pracowniczy to za dużo-
Cena zamiennika SKF - 700,-
Cena zamiennika z krajów "dalekiego wschodu" - 200,-
Szkoda tylko że do naszych kubotek jak na razie nie ściągają gratów, ale będę drążył temat!!!
A oto ta płukanka

Obrazek
Obrazek

Zastosowałem preparat w/g instrukcji i .... korki odkręcone. Olej w misce nawet bez żadnych elementów stałych, rzadki, czarny i dobrze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W trakcie tej wymiany zauważyłem także małe pocenie się tyłu silnika, mam nadzieję że nie będzie się na razie to pogłębiało bo już mam dosyć niespodzianek.
Mam do Was pytanie - czy wasze traktorki też tak stukają jak są zimne, szybko to u mnie zanika ale w moim tak z minutę to stuka jak by hm. młotkiem pukał. No może nawet krócej ale jest to denerwujące. Póżniej pracuje nawet jak na diesla dość cicho, a zapala na dotyk.
Pozdrawiam
Petra
Petra
Kubota GL23

Awatar użytkownika
k_sit
Posty: 1757
Rejestracja: 29 sty 2014, 20:16
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: k_sit » 10 mar 2014, 07:29

Moim nie słyszę stuków ,sprawdź luzy zaworowe to jedna z przyczyn tzn klepanie zaworu . Olej mocno przepracowany taki czarny .

Awatar użytkownika
petra
Posty: 604
Rejestracja: 23 paź 2013, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/ Brok

Re: Kubota GL 23 DT "Grandel"

Post autor: petra » 10 mar 2014, 16:49

Tak podejrzewam, ale musiałbym gdzieś kupić uszczelkę pod pokrywę zaworów i dowiedzieć się jakie luzy na zaworach są prawidłowe, a do mojego silnika nikt ich nie zna. Muszę jeszcze raz napisać do Bossa może będzie miał jakieś sprawdzone informacje. Traktomix nawet filtr oleju podał mi nie prawidłowy. Ustawię za małe luzy - jeszcze gorzej.
Pozdrawiam
Petra
Petra
Kubota GL23

ODPOWIEDZ