LeszekB

Regulamin forum
Nowi forumowicze - proszę przywitać sie w Powitalni - zakładając nowy temat. W tytule proszę wpisać swój nick i model traktorka który posiadacie. Jesli nie masz jeszcze swojej maszyny - nic nie pisz, zostaw puste pole.

W tresci powitalnego posta napisz kilka słów o sobie, jaki masz traktorek, jakie maszyny (fotki mile widziane) do czego , do jakich zajęć , jakiej produkcji ich używasz. Podaj województwo w którym mieszkasz.

Jesli myślisz dopiero o zakupie ,napisz z jakim sprzetem miałeś wczesniej do czynienia.
Awatar użytkownika
LeszekB
Posty: 25
Rejestracja: 01 lut 2019, 20:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

LeszekB

Post autor: LeszekB » 02 lut 2019, 20:04

Cześć wszystkim.
Jestem Leszek z Siemianowic Śląskich i moim hobby od 5 lat jest pszczelarstwo, a wcześniej bo od 2004 roku pasjonowałem się winiarstwem i mam małą winnicę. Dotychczas do uprawy ziemi używałem glebogryzarki i kosiarki Hako, ale pszczelarstwo tak mnie wciągnęło, że zacząłem sam uprawiać ziemię dla moich pszczół oraz powiększać gospodarstwo. Na tą chwilę posiadam nieco ponad 5 ha gruntów w tym 0,6 łąki. Posiłkowałem się pomocą znajomych rolników, ale w praktyce to nie działa bo terminy kwitnienia upraw dla pszczół musza być dokładnie zaplanowane (na ile to tylko możliwe), a pomoc - wynajęcie rolnika to zawsze są problemy bo przecież każdy ma najpierw obrobić swoją ziemię, a potem jak jest czas i pogoda to może jeszcze u mnie. Wobec takiego stanu od dwóch lat zacząłem planować zakup własnych maszyn. W zeszłym roku nie miał mi kto zasiać facelii 2 ha bo jest problem z ustawieniem siewnika... no to kupiłem własny siewnik AMAZONE DL 225, Trochę zabawy przy ustawianiu z instrukcją niemiecką... zrozumiałem i ustawiłem. Z zawodu jestem ekonomistą i elektromonterem... Jednak po za pożytkiem dla pszczół to już nie udało mi się zebrać nasion facelii - brak chętnego kombajnisty... Na jesieni 2018 roku doszedłem do wniosku, że muszę mieć własne maszyny cięgnik, pług, kosiarkę, kombajn najlepiej jak najmniejszy. Jeśli moje pszczoły odwdzięczają mi się za opiekę nad nimi to warto zainwestować w nadchodzącą emeryturę.... No i stąd moja obecność na forum "mały traktor". Potrzebuję odrobinę fachowej pomocy w dobraniu odpowiedniego Yanmara do moich potrzeb pszczelarskich, Przeczytałem już bardzo dużo w tej materii i wiem, że potrzebuję pług dwuskibowy obrotowy (bo działki mam wąskie, długie i nieforemne...) do orki np. facelii zaraz po przekwitnięciu najlepiej by miał przedpłużki i kroje talerzowe bo dzięki temu ładnie będzie krył i mniej będzie się zapychał na nie skoszonym - może będzie trzeba tylko przygnieść walcem pchanym przed przednią osią.
I tu potrzebuję pomocy z Waszej strony: Jak szeroki pług pociągnie w takiej orce (np. pod górę mam 2 ha) Yanmar FX335D lub o podobnej mocy? Zwykle nowe pługi mają określone zapotrzebowanie na moc ciągnika, ale kupując od handlarzy to raczej o takich informacjach można zapomnieć. Dlatego może ktoś ma informację ile mocy trzeba dla pługa dwuskibowego na cal lub centymetr szerokości orki jw. (gleba ilasta, gliniasta, kamienie, torfowiska na łące....) 2x25, 2x30, a może da się więcej (ale uprawa bez oprysków na chwasty - bo jak słyszę słowo Roundup = glifosat to widzę umierający świat ludzi) z odkładnicami półśrubowymi, przedpłużkami i krojem talerzowym przed każdym korpusem.
Trochę się rozpisałem, ale kolejnym pytaniem będzie, który Yanmar spełnia zapotrzebowanie do takiej pracy i pociągnie mój siewnik bo T25 miał co robić.
Dzięki i Pozdrawiam
Leszek

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: LeszekB

Post autor: TadeuszB » 02 lut 2019, 20:37

:D Siemanko. Ile masz rodzin?

zbYszek
Posty: 441
Rejestracja: 29 lip 2014, 12:27
Lokalizacja: gmina Kluki :)

Re: LeszekB

Post autor: zbYszek » 02 lut 2019, 20:44

Witaj Leszku!
Bardzo skromne "kilka słów o sobie" nam sprzedałeś. :)
Zaintrygował mnie pomysł kombajnu - jak najmniejszego. Masz już jakiś namiar/pomysł?
A co do Randapu. to masz we mnie sprzymierzeńca. :)
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

Gelo
Posty: 417
Rejestracja: 24 paź 2017, 10:05
Lokalizacja: Kock

Re: LeszekB

Post autor: Gelo » 02 lut 2019, 20:55

Moc traktorka to raz a moment obrotowy to dwa. Akurat temat orki dość dobrze przestudiowałem i tylko Ci powiem że przedpłużki nie zawsze się sprawdzają a dają dodatkowy opór. Odnośnie dobrego krycia, tu podstawa to dobre ustawienie pługa, ale znaczącym czynnikiem jest też prędkość orki. Na wiosnę będę testował swój nowy nabytek z dwójkami obrotowymi, ale moje są ciężkie. Jeśli kupisz traktorek słabszy to szukaj coś z firmy lemken, mają lekką ramę. Na 5ha celował bym w mocniejszy traktorek, ok 40km. Po orce przydaje się agregat np: kultywator z wałkiem.
Branson 4020

Awatar użytkownika
LeszekB
Posty: 25
Rejestracja: 01 lut 2019, 20:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: LeszekB

Post autor: LeszekB » 02 lut 2019, 21:50

Gelo pisze: 02 lut 2019, 20:55 Moc traktorka to raz a moment obrotowy to dwa. Akurat temat orki dość dobrze przestudiowałem i tylko Ci powiem że przedpłużki nie zawsze się sprawdzają a dają dodatkowy opór. Odnośnie dobrego krycia, tu podstawa to dobre ustawienie pługa, ale znaczącym czynnikiem jest też prędkość orki. Na wiosnę będę testował swój nowy nabytek z dwójkami obrotowymi, ale moje są ciężkie. Jeśli kupisz traktorek słabszy to szukaj coś z firmy lemken, mają lekką ramę. Na 5ha celował bym w mocniejszy traktorek, ok 40km. Po orce przydaje się agregat np: kultywator z wałkiem.
Tak wiem, że przedpłużki biorą więcej mocy, ale czytając (ucząc się ze zrozumieniem ) zasad regulacji i budowy pługa doszedłem do wniosku, że muszę mieć taki komplet, zresztą na filmach dokładnie widać tego efekty. Co do mocy np. przed FX42 wstrzymuje mnie tylko to, że po za typowymi pracami rolniczymi to mniejszym traktorkiem łatwiej by było w winnicy coś zrobić i ponadto planuje zrobić mały podnośnik na przód traktorka do przestawiania uli tj, z miejsca na inne miejsce oraz na przyczepę. kto wie co się trafi. Jednak podstawa to uprawy pszczelarskie, a czas nagli... 30 marca pierwszy siew by się przydał no, a wcześniej orka z broną u boku...
Ostatnio zmieniony 02 lut 2019, 22:11 przez LeszekB, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
LeszekB
Posty: 25
Rejestracja: 01 lut 2019, 20:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: LeszekB

Post autor: LeszekB » 02 lut 2019, 21:54

TadeuszB pisze: 02 lut 2019, 20:37 :D Siemanko. Ile masz rodzin?
Na razie skromnie bo 26 rodzin. Cały sprzęt sam robię wg. własnego projektu i doświadczenia. Przetrenowałem już większość ramek oraz konstrukcji i chyba doszedłem do tego co mi pasuje i moim pszczołom. No i jak widzisz się dzieje....
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
LeszekB
Posty: 25
Rejestracja: 01 lut 2019, 20:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: LeszekB

Post autor: LeszekB » 02 lut 2019, 22:06

zbYszek pisze: 02 lut 2019, 20:44 Witaj Leszku!
Bardzo skromne "kilka słów o sobie" nam sprzedałeś. :)
Zaintrygował mnie pomysł kombajnu - jak najmniejszego. Masz już jakiś namiar/pomysł?
A co do Randapu. to masz we mnie sprzymierzeńca. :)
Skoro temat został wywołany to: Ktokolwiek widział, słyszał wie o Kombajnie "Class Compact 20" na sprzedaż to jest proszony o wiadomość na priv. Jak maszyna będzie godna kupna i dojdzie do transakcji to w nagrodę dostarczę 5 litrowy balon mojego najlepszego wina gronowego białego lub czerwonego do wyboru.
Zaleta nagrody: prawie nie zawiera siarki - wymaga szczególnego traktowania, ale jest zdrowe jak miód tylko działa na cholesterol.
Rozglądam się i nic ostatni był w 2017 r. na sprzedaż - może ktoś ma i zamieni na większy, a ten odsprzeda...
Pozdrawiam
Leszek

Gelo
Posty: 417
Rejestracja: 24 paź 2017, 10:05
Lokalizacja: Kock

Re: LeszekB

Post autor: Gelo » 03 lut 2019, 03:08

U siebie orając łubin po pas wysoki, przedpłużki musiałem zdjąć, bo się wszystko zapychało. Teraz do pługów dorobię uchwyty, tak żeby z przodu kawałek ciężkiej rury podczepić, która będzie wykładała poplon. Też jestem nastawiony na Eko a poplon oram 2 nieraz 3 razy.
Branson 4020

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1047
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: LeszekB

Post autor: yanmarf17d » 03 lut 2019, 09:49

Trochę się rozpisałem, ale kolejnym pytaniem będzie, który Yanmar spełnia zapotrzebowanie do takiej pracy i pociągnie mój siewnik bo T25 miał co robić.
Każdy Yanmar 4x4 z mocą powyżej 20KM odpowiednio dociążony zrobi to samo co T25 z jednym napędem. Do 5ha przydałby się większy ciągnik, a na winnicy przy małych rozstawach potrzebny jest wąski ciągnik. Najlepiej , żeby były obydwa:)
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
LeszekB
Posty: 25
Rejestracja: 01 lut 2019, 20:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: LeszekB

Post autor: LeszekB » 03 lut 2019, 10:08

Dwa traktory nie będą potrzebne. Jak sadziłem winnicę w 2003/2004 roku to brałem miarę z T25 i mam rozstaw 1,8m i jeden rząd chyba 1,7m taki ostatek wyszedł.... więc np. FX335 wymiarami powinien pasować. Bardziej potrzebuje by dał radę z jak największym pługiem i tu mam problem bo 5 ha chętnie bym powiększył o kilka ha bo pastwisk dla pszczół nigdy za wiele...
Pozdrawiam
Leszek

ODPOWIEDZ