77martino

Regulamin forum
Nowi forumowicze - proszę przywitać sie w Powitalni - zakładając nowy temat. W tytule proszę wpisać swój nick i model traktorka który posiadacie. Jesli nie masz jeszcze swojej maszyny - nic nie pisz, zostaw puste pole.

W tresci powitalnego posta napisz kilka słów o sobie, jaki masz traktorek, jakie maszyny (fotki mile widziane) do czego , do jakich zajęć , jakiej produkcji ich używasz. Podaj województwo w którym mieszkasz.

Jesli myślisz dopiero o zakupie ,napisz z jakim sprzetem miałeś wczesniej do czynienia.
Awatar użytkownika
77martino
Posty: 10
Rejestracja: 15 lis 2018, 23:16

77martino

Post autor: 77martino » 19 lis 2018, 21:26

Cześć,
Nadszedł chyba ten czas na zakup pierwszego traktorka. Jestem w okolic Biłgoraja. Mój typ to Yanmar jednak chciałbym wybrać rozsądnie i przez to rozkminiam temat. W pierwszej kolejności wpadł mi w oko Yanmar F165 (oglądałem taką mega wysoką wersję - duży prześwit). Jednak wydaje mi się delikatnie za słaby i nie ma wspomagania. Generalnie szukam traktorka, który będzie miał takie wyposażenie:

wspomaganie;
asystenta skrętu; (czy ktoś używał i może napisać czy jest to przydatna funkcja)
samopoziomowanie glebogryzarki (UFO) czym się to różni? Ktoś używa?
duży prześwit (zwolnice);
power shift (czy traktorki też więcej palą z automatem i jak się prowadzi);
kompaktowe wymiary (traktor ma jeździć na przyczepce za samochodem, pole mam oddalone od miejsca zamieszkania o około 25km );

Do zadań maszyny będzie obrobienie 2,5h pola (planuję zrobić sad) oraz od czasu do czasu wizyta pielęgnacyjna w lesie 2h. Na początku będzie ciężko, gdyż pole jest zaniedbane i trzeba je wyprawić.

Przeglądam oferty i trafiłem na takie modele FF205D manual 21KM z asystentem i np FX215 20KM power shift - brak asystenta. Na forum wyczytałem, że seria dwu cyfrowa jest bez elektroniki.

A może jakaś Kubota lub Hinomoto?

TadeuszB
Posty: 852
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:06
Lokalizacja: Siedlce, Mazowieckie

Re: 77martino

Post autor: TadeuszB » 20 lis 2018, 07:15

Siemanko. Automat obojętnie w czym to wygoda.

Awatar użytkownika
hazi_k
Posty: 313
Rejestracja: 21 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: wielkopolska/okolice Piły

Re: 77martino

Post autor: hazi_k » 20 lis 2018, 08:20

Witaj kolego, ja użytkuje swojego F165 od ponad trzech lat.
Ci do postawionych przez Ciebie pytań to:
- fakt zwykły F165 nie ma wspomagania ale jeśli nie planujesz instalacji ładowacza czołowego to moim zdaniem kręci się kierownicą lekko,
- asystenta skrętu z tego co kojarzę to nie wyposażano żadnej F165, ale traktorek jest na tyle zwinny i mały że da nim się zawracać w naprawdę ciasnych miejscach. W ostateczności pozostaje rozłączyć hamulce i hamować na dane koło odzielnie.
- funkcja UFO dla kogoś kto będzie pracował dużo z glebogryzarką lub może próbował równać teren to bardzo fajna sprawa,
- mój F165 jest na zwolnicach przez co jest dość wysoki, wiem że są wersje wyższe (bodajże o oznaczeniu FH), są też wersje niższe spotkałem F165 bez zwolnic i na niższych kołach tylnych niż moje,
- traktorek ma kompaktowe wymiary i masę, mój jest delikatnie dociążony i legitymuje się wagą około 730 kilogramów (za bardzo nie pamiętam bo już dawno go ważyłem),

Mój F165 jest na skrzyni biegów manualnej i póki co nie odczuwam braku powershift'a. Może dlatego że nie miałem nigdy okazji jeździć traktorem z taką skrzynią. Z racji tego że mój F165 jest na zwolnicach posiadam tylko dwa biegi reduktora (terenowe i szosowe lub inaczej mówiąc żółw i zając). Z początku uważałem że przydał by się jeszcze trzeci bieg na reduktorze (pełzający/ślimak) ale z biegiem czasu i przepracowanych motogodzin uważam że te dwa biegi na reduktorze mi wystarczają. Swój traktorek używam w drobnych pracach transportowych, orce, w pracy z glebogryzarką oraz w pracy z rębakiem.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie modelu jaki posiadam to śmiało pisz kolego.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Yanmar F165 4WD + glebogryzarka Yanmar RSA1305
http://www.malytraktor.pl/forum/viewtop ... f=47&t=921

Awatar użytkownika
77martino
Posty: 10
Rejestracja: 15 lis 2018, 23:16

Re: 77martino

Post autor: 77martino » 20 lis 2018, 22:31

Dzięki za informacje. Krzysztof masz bardzo ładną maszynę i udało Ci się kupić perełkę - widać po zdjęciach a mam porównanie z tym co widziałem na żywo. Dowiedziałem się, że wersja FF jest ze stałym napędem na 4 koła i jest ona mniej rozbudowana. Widziałem zdjęcia Yanmar F7H masz rację jest wysoki, aż trochę nienaturalnie to wygląda. Pewnie jest przystosowany do brodzenia w wodzie, tak aby nie zamoczyć nóg operatora :-) :D . Znalazłem takie oto cudo japońskiej techniki Yanmar FX235D ma wszystko .... jedynie cena.. jak na razie poza zasięgiem.

Co do automatycznej skrzyni to pewnie jest jak z samochodami - jak ktoś pojeździ automatem to później już nie chce zwykłej. Przy okazji może ktoś wie czy w traktorkach są jakieś szczególne zasady użytkowania automatycznych skrzyń biegów?

lewan24pl
Posty: 1295
Rejestracja: 15 cze 2015, 21:42
Lokalizacja: UK

Re: 77martino

Post autor: lewan24pl » 20 lis 2018, 22:44

Automat super coś w tym jest :D sam mi się trafił model z ushift pół automat z rewersem zmiana biegów bez szprzegla sam to robi płynna regulacja prędkości super polecam.A asystent skrętu to prawie w miejscu zawracasz np.skreczasz lewo hamujesz tylko lewym kołem i lewe przednie koło kręci się szybciej od prawego i w ten sposób tak jak by cały przód traktora ci nadzruca coś takiego.
https://youtu.be/ITFdpQuw4oY
Ale sam nie tylko raz użyłem żeby zobaczyć o co kaman a tak sam przód jak włączysz to większość traktorów ma niesamowity skręt
W życiu jest tylko pewna śmierć i podatki

ODPOWIEDZ