Rafael76

Regulamin forum
Nowi forumowicze - proszę przywitać sie w Powitalni - zakładając nowy temat. W tytule proszę wpisać swój nick i model traktorka który posiadacie. Jesli nie masz jeszcze swojej maszyny - nic nie pisz, zostaw puste pole.

W tresci powitalnego posta napisz kilka słów o sobie, jaki masz traktorek, jakie maszyny (fotki mile widziane) do czego , do jakich zajęć , jakiej produkcji ich używasz. Podaj województwo w którym mieszkasz.

Jesli myślisz dopiero o zakupie ,napisz z jakim sprzetem miałeś wczesniej do czynienia.
Rafael76
Posty: 18
Rejestracja: 07 lut 2018, 21:26

Rafael76

Post autor: Rafael76 » 09 lut 2018, 10:16

Witam szanowne grono klubowiczów. Jako nowy na forum witam wszystkich. Przyłączyłem się do was aby rozeznać temat teaktorków bo noszę się z zamiarem zakupu. W grę wchodzą dwa modele TV521 lub Goldoni 23. Decyzja jeszcze niskie zapadła. Na razie zbieram wszelkie informacje i czytam opinie, sprawdzam dostępność części.
Sprzęt będzie mi służył do przydomowych prac, czasami pewnie też trzeba będzie zrobić komuś jakąś przysługę lub usługę. Ogólnie nie będzie się przemęczał.
Jak już decyzja zapadnie i zakup się sfinalizuje to umieszczę zdjęcia i krótki opis.

Awatar użytkownika
hazi_k
Posty: 313
Rejestracja: 21 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: wielkopolska/okolice Piły

Re: Rafael76

Post autor: hazi_k » 09 lut 2018, 11:05

Witaj kolego na forum. Ciekawi mnie twój wybór traktorów "przegubowych". Czy wynika to z charakteru prac jakie będziesz wykonywał traktorkiem?
Pozdrawiam,
Krzysiek

Yanmar F165 4WD + glebogryzarka Yanmar RSA1305
http://www.malytraktor.pl/forum/viewtop ... f=47&t=921

Rafael76
Posty: 18
Rejestracja: 07 lut 2018, 21:26

Re: Rafael76

Post autor: Rafael76 » 09 lut 2018, 16:06

Coś mi nie wysłało poprzedniej odpowiedzi....
Więc postawą wyboru było własne upodobanie takiego rozwiązania technicznego. Dalsze kwestie to rozmiar i zwrotność. Dodatkowo nasze polskie sprzęty są zbyt duże. Zastanawiałem się też nad czeskim tz4k14 ale ma kilka mankamentów. Więc szukam tego co wybrałem. Oby decyzja była dobra
:D

TomekK
Posty: 30
Rejestracja: 09 kwie 2016, 13:29

Re: Rafael76

Post autor: TomekK » 09 lut 2018, 18:48

Witaj Rafael,
Co do TV-521 - Dużą zaletą jest przyzwoita zwrotność i niewielkie gabaryty - szerokość 102 cm (po oponach) z możliwością dalszego zwężenia (obrócenie kół daje jakieś 93 cm, potem można jeszcze odkręcić przedłużki półosi, do których przykręcono koła, ale wyjdzie kolizja opony z przykręcanym podestem pod nogi, który wtedy wymaga przerobienia - minimum szerokości to chyba jakieś 0,7 m!). Wjechać można prawie wszędzie tam, gdzie wjedziesz z taczką. Do tego stały napęd 4x4 i nieco ponad 20 KM sprawia, że ciężko go zdławić lub zatrzymać. Trzeba jednak uważać, wąski traktorek wywołuje hmmm dyskomfort podczas jazdy w przechyle bocznym - jazda w bruździe głębokości 25 - 30 cm długo zostaje w pamięci, zwłaszcza jak tylne koło się już podnosi. Na szczęście niewielka wysokość (1m do kierownicy - najwyższy punkt) sprawia, że zjawisko "jazdy na trzech kołach" rzadko się zdarza - mnie tylko raz.
Dostępność części przyzwoita (nowe w Skierniewicach, używane głównie Wielkopolska), ale ceny nieprzyjemnie wysokie - np. nowy wał korbowy to ok. 1500 zł... Trudno spotkać egzemplarz niezmęczony i niepicowany - ja się naciąłem i wydałem prawie 8k na remont, ale teraz cieszę się bezawaryjnością, jaką doświadczają koledzy użytkujący "japończyki".
Z minusów konstrukcji - wałek PTO kręci się w drugą stronę i jest zależny od prędkości reduktora jazdy (szybko na biegach szosowych, wolno na polowych, w odwrotnym kierunku na wstecznym). Do tego wałek ma nietypową końcówkę - przejściówka to niecałe 300zł. Montaż oryginalnych narzędzi (pług, kosiarka, glebogryzarka) do łatwych nie należy - trzeba się naszarpać z żelastwem ważącym koło 100kg przykręcając je do mostu (kosiarka, glebka - ja dorobiłem sobie wózeczki pod te maszyny i załatwiam temat bez pomocy drugiej osoby w "tylko" 10 minut) lub zapinając w belkę podnośnika (pług, ale tu już takiej tragedii nie ma). Narzędzia też dość drogie. można przerobić podnośnik na 3 - punktowy, ale niewielka wysokość traktorka sprawia, że pełnowymiarowych narzędzi od ziemi raczej nie oderwie. Jak na te gabaryty podnośnik dość mocny; jak się nie mylę ponad 300 kg legalnego udźwigu na podnośniku. Mocowany na nim dedykowany dwuskibowy obracalny pług (montaż dwupunktowy) waży wg katalogu prawie 200 kg, a nie słyszałem, żeby wymagał modyfikacji traktorka albo żeby pasował tylko do specjalnych wzmocnionych wersji.
Z plusów - silnik trwały, prosty, ekonomiczny; jedyny problem to oryginalny alternator wbudowany w koło zamachowe - słaby, do tego podatny na awarie regulator napięcia. Zewnętrzny alternator rozwiązuje problem, ale lepiej napędzać go innym paskiem niż pompę hydrauliki. Pasek pompy wymaga większego naciągu, czego długo nie przeżyje łożysko alternatora; a za luźny pasek wyciera aluminiowe kółka pasowe pompy i wału korbowego. Koszt każdego kółka jak pamiętam ponad 100 zł.
Skrzynia trudna do zepsucia, podobno da się ukręcić półoś jak się szaleje z włączoną blokadą mostu, albo zerwać napęd wałka PTO, łapiąc odpowiedniej wielkości kamień w glebogryzarkę. O innych awariach nie słyszałem - chyba że ktoś sprzęt katuje albo totalnie zaniedba - wypadałoby czasem zmienić oleje, wykasować luzy jeśli po latach jakieś powstaną, nie wlewać karcherem wody do oleju podczas mycia itd.
Opieki wymaga przegub traktorka - regeneracja kompleksowa to jakieś 1500 zł, ale przy zapewnieniu okresowego smarowania podobno wytrzymuje 10 - 15 lat normalnego użytkowania (mój jeździ 4 rok, luzów nie widzę).
Tyle moich uwag jako użytkownika i serwisanta, jak masz pytania - służę.

Rafael76
Posty: 18
Rejestracja: 07 lut 2018, 21:26

Re: Rafael76

Post autor: Rafael76 » 09 lut 2018, 22:51

Cieszę się ze znajomości. Będę miał dużą skarbnicę wiedzy. :D
Praca z takim sprzętem i praca przy nim to sama przyjemność. Nawet moje auto... które kończy w maju 30lat może to potwierdzić. :lol: :lol:.
Jestem zwolennikiem prostych i trwałych rozwiązań, a takie mi się wydaje są w tv będzie sprawiać przyjemność pracy. Teraz tylko znaleźć dobry egzemplarz w dobrej cenie i do dzieła. Szukam i szukam. Widzę też że rynek opanowało kilka osób i to oni ustalają ceny. Jeden z Milicza, a drugi z Grudziądza. Może trafi się jakaś okazja.

Awatar użytkownika
emek650
Posty: 781
Rejestracja: 27 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Małopolska,Beskidy

Re: Rafael76

Post autor: emek650 » 09 lut 2018, 23:08

Witaj na forum, mało tutaj "wyznawców" Tomo Vinkovića. :)
Jeden z Milicza, a drugi z Grudziądza. Może trafi się jakaś okazja.
W ogłoszeniach regularnie pojawiają się oferty "łamańców" z Wadowic, maszyny z byłej Jugosławii lub ich pierwowzory włoskie.

TomekK
Posty: 30
Rejestracja: 09 kwie 2016, 13:29

Re: Rafael76

Post autor: TomekK » 10 lut 2018, 18:10

Jeśli jesteś zainteresowany łamańcem, to może któryś z następców TV-521? Seria 7xx albo 8xx - główne różnice które widziałem dotyczą tego, czego brakuje mi w 521: dłuższe pochwy mostów pozwalają na bezproblemowy montaż TUZ 3pkt, są na nich płyty do mocowania wyposażenia - łatwiej zamocować solidnie spych lub tura (fabryczny spych od 521 wisi na silniku!), są wersje z kabiną, koła 7.50-16 zamiast 6.00-16, standardowa końcówka WOM itd. Sporadycznie te modele można spotkać u naszych południowych sąsiadów, a na Bałkanach to już jak Ursusów u nas...
Ja się naoglądałem zdjęć na Chorwackim odpowiedniku naszego OLX, tam to jest w czym wybierać... Jeśli się nie mylę, współczesny następca TV-521 to AGT (Agrotehnika, pisane przez "h") - w mojej byłej pracy taki w wersji 30KM i z 3-cylindrowym silnikiem służył do odśnieżania i czasem wspomagał transport wewnętrzny między budynkami.

Awatar użytkownika
baka
Posty: 60
Rejestracja: 17 lip 2016, 22:52
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Rafael76

Post autor: baka » 10 lut 2018, 19:16

Wielki szacun dla kolegi TomekK, w jednej odpowiedzi podzielił się wszystkim co wie na ten temat, od razu widać że szczery i przede wszystkim uczynny człowiek.

jfry
Posty: 137
Rejestracja: 04 paź 2014, 21:20

Re: Rafael76

Post autor: jfry » 10 lut 2018, 21:39


Rafael76
Posty: 18
Rejestracja: 07 lut 2018, 21:26

Re: Rafael76

Post autor: Rafael76 » 11 lut 2018, 21:14

Tomekk
Dziękuję za podpowiedź. Sprzęt naprawdę fajny. Jednak troszkę ceny przekraczają mój budżet. Skupię się na 521. W ostateczności w rolę wchodzi jeszcze Goldoni. Ma ten sam silnik. Zależy mi na jak najprostszym rozwiązaniem, a Agt ma już mocno rozbudowaną elektronikę. Może z czasem jak już troszkę pobawię się 521 to skuszę się na coś innego. Lub zostanę z nim na lata..
Z doświadczenia wiem że stare sprzęty o które się dba służą dłużej niż nowoczesne wydania.

ODPOWIEDZ