Andrzej_BBI

Regulamin forum
Nowi forumowicze - proszę przywitać sie w Powitalni - zakładając nowy temat. W tytule proszę wpisać swój nick i model traktorka który posiadacie. Jesli nie masz jeszcze swojej maszyny - nic nie pisz, zostaw puste pole.

W tresci powitalnego posta napisz kilka słów o sobie, jaki masz traktorek, jakie maszyny (fotki mile widziane) do czego , do jakich zajęć , jakiej produkcji ich używasz. Podaj województwo w którym mieszkasz.

Jesli myślisz dopiero o zakupie ,napisz z jakim sprzetem miałeś wczesniej do czynienia.
Andrzej_BBI
Posty: 8
Rejestracja: 01 sty 2018, 20:08

Andrzej_BBI

Post autor: Andrzej_BBI » 03 lut 2018, 11:22

cześć

przeglądam forum już o jakiegoś czasu, ponieważ od jakiegoś czasu noszę się z zakupem ciągniczka.

Muszę zaopiekować się maleńkim gospodarstwem na Podlasiu, chciałbym to na razie traktować wyłącznie weekendowo, gospodarstwo składa się z ok 2ha lasu (większość to ok 10 letnie nasadzenia), 80a ziemii ornej (trochę piasku 6 klasy a trochę 3 klasy ale też dość lekkiej ziemi), 40a łąki ze stawem. W tej chwili poza uprawą chryzantem i ogrodu na własne potrzeby właściwie nic nie robię z tą ziemią a bardzo bym chciał. Nie interesuje mnie tak naprawdę jakaś szeroko rozumiana produkcja a wyłącznie utrzymanie/ przywrócenie ziemii do jakiej takiej kultury rolnej.

Chciałbym zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych użytkowników (najlepiej takich samych maleńkich, weekendowych gospodarzy) w jaki przedział mocy powinienem celować i od jakiego osprzętu zacząć, konkretne przykłady oczywiście byłyby fajne :D . O ile w samej pracy na roli jakąś tam wprawę mam (w końcu wychowałem się na wsi ;)) o tyle z ciągniczkami japońskimi doświadczenie mam zerowe. Budżet jaki sobie wstępnie założyłem to ok 25k ale z racji tego że traktuję to jako pożyteczny sposób spędzania wolnego czasu im mniej tym lepiej

z góry dzięki i pozdrawiam

Awatar użytkownika
yanmarf17d
Posty: 1035
Rejestracja: 03 mar 2017, 21:31
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Andrzej_BBI

Post autor: yanmarf17d » 03 lut 2018, 19:13

Witam na forum.
Ja też traktuję rolę małotraktorzysty jako czyste hobby.
Traktor. Pewnie każdy by chciał jak najmocniejszy, ale wtedy wzrasta cena i na przystawki będzie mniej pieniążków.
Do podobnych celów używam ok. 20KM i to mi wystarczy.
Na łąkę przyda się kosiarka, a do upraw warzywno - kwiatowych zapewne pług, glebogryzarka itp. Do transportu albo skrzynia albo przyczepka.
Ile przyoszczędzisz na traktorze to będziesz miał więcej na maszyny. Mam na myśli traktor używany, bo na nówkę to musisz zaciągnąć kredyt :lol:
Reszta wyjdzie w praniu w zależności od potrzeb
Zdzisław - YanmarF17D + Kubota GL32
www.youtube.com/channel/UCQPErmTFOB6a_AF-9XMFlcw
www.facebook.com/yanmarmania/
https://www.facebook.com/groups/647020436955553 Kubota GL -użytkownicy i entuzjaści małych traktorów

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Andrzej_BBI

Post autor: RobFra » 03 lut 2018, 19:23

20KM to aż nadto na te nasze piaski. Ja z Białego. :D
Las młody to traktorek tylko na łąkę = kosiarka min. 3 tys
Pola 80ar to i 12-15KM wystarczy i pług 1 skiba ok. 600zł, 2 skiby ok. 800zł - moje 15KM ciągnęło konny 2 skibowy V / VI kl.
Glebogryzarka, albo z traktorkiem, albo 1,5 tys zł.
Brony, przyczepka i inne i kolejne PLN.
Traktorek bierz używany bez obaw bo trwale i małoawaryjne. Tylko poczytaj, gdzie nie kupować....
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

Andrzej_BBI
Posty: 8
Rejestracja: 01 sty 2018, 20:08

Re: Andrzej_BBI

Post autor: Andrzej_BBI » 03 lut 2018, 19:48

cześć

Dzięki za odpowiedzi, właśnie ten młody las trochę mnie martwi tak naprawdę bo trzebaby go trochę przerzedzić chyba inaczej nic tam nie urośnie (brzózki samosiejki rosną szybciej niż to co było sadzone ;)) i myślałem o rębaku a tutaj chyba 15KM może być chyba mało. Myślałem też o kosiarce bijakowej bo nie mam co zrobić z sianem, to chyba też wymaga trochę zapasu mocy.

Robert, a nie znasz kogoś z naszych stron kto handluje traktorkami i jest godzien polecenia?
W zasadzie z uwagi na odległość brałem pod uwagę tylko akant i Mroków bo trochę się boję ciągnąć traktorek z drugiego końca Polski :)
A jak jest z dostępnością części zamiennych do Mitsubishi? Twoje Mitsubishi radzi sobie z pługiem dwuskibowym?

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Andrzej_BBI

Post autor: RobFra » 03 lut 2018, 21:03

Andrzej nie wiem co posiałeś / zasadziłeś w lesie, ale brzoza jest dobra na opał. No chyba, że to choinki na święta mają być.

Jeśli drewno na opał to piła spalinowa ca. 1000zł i jak chcesz to rębak do małych gałęzi. Do 15KM to trzeba poszukać czy w ogóle są rębaki i jakiej średnicy gałęzi. Ja kupiłem piłę spalinową i rozdrabniacz do gałęzi do 4cm na trociny / zrębki do podsypywania roślin. Wszystko grubsze od 4cm na opał piła. Takie grube co by nie wziął rębak >10cm to duża siekiera i łup.

Kosiarka - podałem cenę bijakowej najtańszej dla 15KM to będzie 95 / 115cm i 18 bijaków Y.

Jest jeszcze jakiś dealer w Ostrołęce, ale on bierze traktorki z Selltech - czasem w jego ogłoszeniach są zdjecia, a traktor jeszcze w Selltechu. Coś tam ma na placu, ale nie byłem. Ja 2x brałem w Selltechu. Za pierwszym to była akcja online i było OK. Za drugim pijechałem z przyczepką bo czasu nie było i ciut taniej, ale się narypałem km. I też jest OK.

Jakie części :lol: Wcześniej miałem Suzue (markę wykupiło Mitsubishi), miało chyba z 40 lat i tylko paliwo lałem i w pedał. :roll:
Zamieniłem 800kg na 500kg bo miałem zamiar wozić przyczepką i usługi robić.
Tak radzi sobie z pługiem 2 konnym, ale na glebie Vkl.

Do każdego traktorka (chodzi o moc) można dobrać maszyny. Do słabszego mniejsze, do większego... Na ha spalą podobnie (większy trochę mniej :idea: ). Jak hektarów nie ma dużo to.... ten 1h tzn. Twoje 80 to konikiem byś obrobił czyli np. takim dzikiem jednoosiowym.
Miałem na 1,5ha i się wyleczyłem. Trzeba się szanować jak stuka pół wieku.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

szymon28
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2016, 11:10
Lokalizacja: Wodzisław sl

Re: Andrzej_BBI

Post autor: szymon28 » 05 lut 2018, 17:14

Proponował bym celować w 20KM+ do takiej roboty. Przy zwożeniu drewna przyda się masa i uciąg. W orce poradzi sobie spokojnie z 2skibowym. Do koszenia łąk też lepiej mieć zapas mocy i masy. W seltechu raczej dbają o to by klient dostał sprawny sprzęt a i z transportem nie ma problemu. Fajne są mitsubishi z serii MT i w większości mają wspomaganie. Jak coś upolujesz to się pochwal.

kamil00
Posty: 136
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:27

Re: Andrzej_BBI

Post autor: kamil00 » 06 lut 2018, 08:40

Kolego tylko traktorek o mocy około 20 km , do takiego traktorka zapniesz już praktycznie wszystkie normalne maszyny np. od popularnych c330 itp. Ja traktorek kupiłem już 10 lat temu było to mitsubishi mt2001 , miał on służyć na małym gospodarstwie 2ha w tym trochę lasu , ale z czasem areał się powiększał (głównie dzierżawy) i dziś obrabiam takim małym traktorkiem ok 10ha . Tak więc 20 km będzie najlepszym , i uniwersalnym wyborem , spalanie w tych traktorach jest nie wielkie , dużo przełożeń skrzyni biegów gwarantuje sprawną prace z przeróżnymi maszynami . Mam sąsiada który również zakupił japoński traktorek z tym że mniejszy hinomoto ok 17 km ,ale to już nie jest to, większość maszyn musiał dorabiać , kombinować , przerabiać , a ja do mojego kupuje typowe maszyny i ze wszystkim śmiga , począwszy od pługa kończąc na kombajnie do ziemniaków .
Także z doświadczenia mogę polecić traktorki traktorki 20-konne i polecam firmę seltech bo u nich właśnie zakupiłem mitsubishi

Andrzej_BBI
Posty: 8
Rejestracja: 01 sty 2018, 20:08

Re: Andrzej_BBI

Post autor: Andrzej_BBI » 29 maja 2018, 21:56

Dzięki wszytkim za pomoc, kupiłem Yanmara 215D, na razie skosiłem tylko łąkę bijakówką. Traktorek naprawdę daje radę. W weekend dodam zdjęcia :)

Luzak
Posty: 373
Rejestracja: 16 lip 2017, 17:48

Re: Andrzej_BBI

Post autor: Luzak » 29 maja 2018, 22:30

Andrzej_BBI pisze:Dzięki wszytkim za pomoc, kupiłem Yanmara 215D, na razie skosiłem tylko łąkę bijakówką. Traktorek naprawdę daje radę. W weekend dodam zdjęcia :)
Gratulacje - oby długo służył. 2x4?

ODPOWIEDZ