Marek TZ-4K-14 silnik saxo 1.5d

Regulamin forum
Nowi forumowicze - proszę przywitać sie w Powitalni - zakładając nowy temat. W tytule proszę wpisać swój nick i model traktorka który posiadacie. Jesli nie masz jeszcze swojej maszyny - nic nie pisz, zostaw puste pole.

W tresci powitalnego posta napisz kilka słów o sobie, jaki masz traktorek, jakie maszyny (fotki mile widziane) do czego , do jakich zajęć , jakiej produkcji ich używasz. Podaj województwo w którym mieszkasz.

Jesli myślisz dopiero o zakupie ,napisz z jakim sprzetem miałeś wczesniej do czynienia.
maraz88
Posty: 9
Rejestracja: 06 wrz 2015, 11:23

Marek TZ-4K-14 silnik saxo 1.5d

Post autor: maraz88 » 29 paź 2017, 17:26

Witam
Długo zwlekałem z założeniem pierwszego tematu.
Mój TZ-4K-14 różni się od oryginału ma zmieniony silnik na 1.5d z saxo.
Obrazek
Wydłużył się troszkę ale nie wiele.
Obrazek
Posiada dwie chłodnice z elektrycznymi wentylatorami.
Obrazek
Obrazek

maraz88
Posty: 9
Rejestracja: 06 wrz 2015, 11:23

Re: Marek TZ-4K-14 silnik saxo 1.5d

Post autor: maraz88 » 29 paź 2017, 17:30

Mam do niego kilka sprzętów głównie samoróbki lub konne przerobione:
- pług oryginał obrotowy
- kultywator z wałkiem
- brony z barczykiem (podnoszone, podwieszane) 3 średniej ciężkości.
- siewnik konny 17 lejkowy z dorobionym zaczepem
- radła do ziemniaków (pyrów, mieszkam koło Poznania) z funkcją sadzarki ręcznej
- wyorywacz do ziemniaków
- opryskiwacz
- spych do śniegu

maraz88
Posty: 9
Rejestracja: 06 wrz 2015, 11:23

Re: Marek TZ-4K-14 silnik saxo 1.5d

Post autor: maraz88 » 29 paź 2017, 17:39

Opryskiwacz:
Obrazek

Radła:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

malorolny
Posty: 7
Rejestracja: 22 paź 2017, 14:00

Re: Marek TZ-4K-14 silnik saxo 1.5d

Post autor: malorolny » 30 paź 2017, 18:19

pokaz jak tam wsadziłeś ten silnik.. takie pomysły są interesujące..
Lepszy ten francuz od oryginalu?

maraz88
Posty: 9
Rejestracja: 06 wrz 2015, 11:23

silnik saxo 1.5d

Post autor: maraz88 » 30 paź 2017, 22:27

Silnik może łatwo nie było zamontować ale Tata jest ślusarzem maszynowym ja elektrykiem i jakoś daliśmy radę :D
Flansza mocowana do skrzyni biegów
Obrazek
Łożysko oporowe zamocowane w dystansie o dopasowanej grubości do odległości silnika od skrzyni biegów.
Obrazek Obrazek
Mocowanie łożyska wałka sprzęgłowego. W samochodzie nie występuje łożysko wewnątrz koła zamachowego.
Obrazek
Nowe serducho przygotowane do przeszczepu. Nowy silnik jest lżejszy od starego (co mnie zdziwiło), oczywiście masa pojazdu większa dochodzą chłodnice, płyn chłodniczy, mocowania itp.
Obrazek
Flansza przy silniku. Został wybrany sposób montażu na skręcanie 2 flansz. Tak jest łatwiej zgrać silnik z skrzynią w domowych warunkach. Oczywiście najlepiej było by wykonać flanszę na jakimś numeryku ale nie było okazji.
Obrazek
Pierwsza wersja mocowania silnika od przodu.
Obrazek
Docelowe rozwiązanie mocowania silnika to powieszenie na śrubie za górną poprzeczkę ramki wokół chłodnicy.
Obrazek

maraz88
Posty: 9
Rejestracja: 06 wrz 2015, 11:23

Re: Marek TZ-4K-14 silnik saxo 1.5d

Post autor: maraz88 » 30 paź 2017, 22:33

Silnik odpala jak w osobówce. Zimą podchodzę do traktorka wciskam kluczyk, czekam aż zgaśnie dioda grzania świec, sprzęgło, start i mogę odśnieżać :D
Warto było zmieniać stary wymagał procedury startowej jak w samolocie. Wymiana silnika i tak wyszła taniej niż remont starego silnika.
Poprzedni sprzedałem za 700zł, a silnik wyjęty z samochodu kupionego od znajomego.
Spalanie jednostkowe przy orce jest większe ale za to można szybciej zaorać pole. Teraz szukam pługa konnego, dwuskibowego żeby przerobić pod TZ-4K-1.5D ;)

malorolny
Posty: 7
Rejestracja: 22 paź 2017, 14:00

Re: Marek TZ-4K-14 silnik saxo 1.5d

Post autor: malorolny » 03 lis 2017, 17:23

Prześwit ci się przez to trochę nie zmniejszył?
jest cichszy??
Na ile wyceniłbyś waszą prace przy przeszczepie?

maraz88
Posty: 9
Rejestracja: 06 wrz 2015, 11:23

Re: Marek TZ-4K-14 silnik saxo 1.5d

Post autor: maraz88 » 03 lis 2017, 19:55

Prześwit myślę że się nie zmienił i tak mosty są dużo niżej. Wjechać i wyjechać z bruzdy przy orce to nie problem.
Pracę na szybko ciężko wycenić. Było tego z 3 tygodnie. My swojej pracy "dla siebie" nie liczymy, robi się to często czerpiąc taką radość z wyników pracy że jest to najlepsza zapłata.
Było dużo dopasowywania, niestety osoby które znalazłem z przełożonym silnikami wykożystywały w inny sposób niż ja traktorek lub nie udzielały żadnych informacji.

Ja przez rok wykonywałem nim mi. takie prace jak:
  • odśnieżanie przy mrozie -10stp. bez problemu odpalał
  • spychanie ziemi,
  • ciągnięcie przyczepy ponad 1,5t -> uciąg zachowany, może nawet polepszony przez lepszy moment obrotowy na niższych prędokościach
  • oranie 0,5ha -> nie przegrzewał się
  • zrywanie ścierniska, kultywatorem 7 sprężyn z wałkiem
  • sadzenie i wykopki ziemniaków
  • oprysk zboża (ok. 0,33ha)
  • siew, i wiele, wiele więcej prac drobnych których nawet ciężko sobie przypomnieć

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Marek TZ-4K-14 silnik saxo 1.5d

Post autor: wojtis1990 » 04 lis 2017, 07:54

Bardzo fajna sprawa, znam ten silnik i jest nie do zajechania. Stara dobra konstrukcja, pojedzie na wszystkim, ma niskie spalanie, jedynym minusem jest kultura pracy która w tym przypadku nie ma znaczenia bo i tak jest ciszej niż w oryginale. Gratuluję pomysłu i jestem pod wrażeniem wykonanej pracy. Może cię zdziwię, ja w swoim TZ mam silnik oryginalny i też przy -10 odpalam i odśnieżam dzięki prostej modyfikacji.

ODPOWIEDZ