jonygo,szkółkarz z małopolskiego :)

Regulamin forum
Nowi forumowicze - proszę przywitać sie w Powitalni - zakładając nowy temat. W tytule proszę wpisać swój nick i model traktorka który posiadacie. Jesli nie masz jeszcze swojej maszyny - nic nie pisz, zostaw puste pole.

W tresci powitalnego posta napisz kilka słów o sobie, jaki masz traktorek, jakie maszyny (fotki mile widziane) do czego , do jakich zajęć , jakiej produkcji ich używasz. Podaj województwo w którym mieszkasz.

Jesli myślisz dopiero o zakupie ,napisz z jakim sprzetem miałeś wczesniej do czynienia.
jonygo
Posty: 10
Rejestracja: 06 sty 2018, 11:33

jonygo,szkółkarz z małopolskiego :)

Post autor: jonygo » 13 sty 2018, 09:11

Witam.
Mam na imię Michał,pracuję na 40 ha,większość powierzchni zajmuje szkółka drzew i krzewów leśnych,produkuję sadzonki na potrzeby Lasów Państwowych oraz odbiorców prywatnych.
Maszyn jest sporo, w tym dwa "większe" ciągniki Case JX70 oraz MTZ 82 (oba u mnie od nowości),jeszcze dwa lata temu miałem C330 ale zniszczyła mnie fizycznie i psychicznie :/ na szczęście pozbyłem się jej po dostosowaniu Case do prac które wykonywała.

Dodatkowo od 2 lat zakładam plantacje choinkowe,rocznie około 2 ha (10 000 sztuk choinek) choinki są sadzone w więźbie 1,5 m x 1,2 m niestety już nie wyrabiam z kosą spalinową a traktorki kosiarki na większą skalę nie zdają egzaminu.

Ciągnik będzie też częściowo wykorzystywany do usług które zacząłem świadczyć od tamtego roku,głównie koszenie kosiarką bijakową (chociaż chyba też kosiarka pielęgnacyjna będzie potrzebna bo spółdzielnie mieszkaniowe zaczynają się dobijać o koszenie) oraz rekultywacja mniejszych kawałków ziemi z ugorów na ziemię uprawną.

Moja prośba o pomoc przy wyborze małego ciągnika,warunki:
- szerokość maksymalna około 110 cm (lepiej gdyby max był 100 cm,ale może ciut szerszy zniosę jakoś) żeby mógł się zmieścić w międzyrzędzia
- maszyny współpracujące: kosiarka bijakowa,glebogryzarka separacyjna (najmniejszy model),kultywator jakiś mocny,pług do orki,niwelator terenu (jaki dokładnie to jeszcze nie wiem,naczytałem się tutaj i zgłupiałem :P )
- zakup tylko i wyłącznie w leasing (czyli zakup tylko u największych sprzedawców,cały pakiet ciągnik z maszynami) skłaniałbym się w kierunku ciągnika używanego.

Mocno się rozpisałem,mam nadzieję,że nie zanudziłem,będę wdzięczny za wszelką pomoc i sugestie.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2574
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: jonygo,szkółkarz z małopolskiego :)

Post autor: marekspectra » 14 sty 2018, 08:54

Witamy kolejnego profi użytkownika, cieszę sie że dołączyłeś do nas. Myślę że koledzy podpowiedzą w temacie doboru ciągnika. Przy okazji podzielisz sie z nami wiedzą w zakresie leśnego szkółkarstwa :) To ciekawy temat :)
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: jonygo,szkółkarz z małopolskiego :)

Post autor: RobsonWawa » 14 sty 2018, 10:59

Witaj.
Wtrącę swoje 3 grosze. Jeżeli kosiarki traktorki nie dają rady to musisz je zastąpić mocniejszą kosiarką.
Kosiarka bijakowa jest dobra do ugorów , ale mało wydajna w zastosowaniach pielęgnacyjnych , czy utrzymania trawy
w ryzach na międzyrzędziach.

jonygo
Posty: 10
Rejestracja: 06 sty 2018, 11:33

Re: jonygo,szkółkarz z małopolskiego :)

Post autor: jonygo » 14 sty 2018, 11:46

Zgadzam się z Tobą Robson ale ...
Teren jest momentami bardzo nie równy,sporo kretowisk,gdzieniegdzie podmokły teren czasami,poza tym chciałbym wcielić w życie plan zamontowania (domontowania) do małej (wąskiej) bijakowej kosiarki dysku dokaszającego zasilanego z hydrauliki ciągnika,tak aby całkiem odpadła mi robota ręczna z późniejszym dokaszaniem wokół choinek,wygląda to mniej więcej tak:

http://orkan.com.pl/kosiarki/tylne/kosi ... -ktk-plus/

Rozmawiałem z pracownikiem wyżej wymienionej firmy i powiedział,że niestety minimalna szerokość kosiarki z dyskiem dokaszającym to 170 cm,więc zapytałem czy mogą mi sprzedać sam dysk z mocowaniem,stwierdził,że żadnego problemu nie widzi tylko muszą go wycenić,sam dysk z mocowaniem,przewody sam na miejscu po przymiarkach na odpowiednią długość zakuję.

Kosiarka ma też służyć na usługi i zapomniałem też wcześniej dodać,że będzie biegać w międzyrzędziach przy drzewach alejowych.
Dzięki za spostrzeżenie Robson :)

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: jonygo,szkółkarz z małopolskiego :)

Post autor: Mandrol » 14 sty 2018, 14:35

Cześć Michał!
Ja walczę na mojej małej farmie choinkowej Hinomoto N200 z kosiarką bijakową AGL125 na wysięgniku. Też szukałem wąskiego traktorka i ten spełnił moje oczekiwania chociaż z biegiem wzrostu choinek koła zahaczają o gałązki. Choinki mam posadzone 1,5 x 1,5m.
Jeśli chcesz zamontować ten dysk to na Twoim miejscu kupiłbym bijakową max. 100cm bo ta 125 to ma szerokość roboczą 125cm a cała ma 145cm więc czasami zahacza o choinki przekładnią i wtedy reguluję wysięgnikiem żeby nie skosić (niestety kilkanaście sztukom choinek się nie udało :(). Zastanawiam się tylko czy małe sadzonki z cienką średnicą pnia nie będą za miękkie do tego dysku, który może je "zmasakrować"?
U mnie to tak mniej więcej wygląda przed i po koszeniu- http://www.malytraktor.pl/forum/viewtop ... =10#p13957
Niestety cały czas muszę posiłkować się kosą przed koszeniem bijakową- pozwala mi to na znalezienie choinek w gąszczu trawy i toruje mi trasę koszenia traktorkiem 8-)
Będę wdzięczny jak poudzielasz się swoją wiedzą w temacie uprawiania choinek ;)
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

jonygo
Posty: 10
Rejestracja: 06 sty 2018, 11:33

Re: jonygo,szkółkarz z małopolskiego :)

Post autor: jonygo » 14 sty 2018, 15:32

Kolego Mandrol dziękuję za odzew :)
Masz rację co do dysku,że zmasakruje choinki ale to tylko przez 2 pierwsze lata po posadzeniu,później choinka jest już na tyle gruba (czyli gdzieś w 3 roku po założeniu plantacji) że można już używać dysku.

Z tego co mogę Ci na wstępie podpowiedzieć co do uprawy choinek to ja pierwsze koszenie robię w okolicy sierpnia,a to za sprawą oprysku który wykonuję w zależności od aury między 20,03 a 25,04 wszystko zależy od danego roku.
Koszt oprysku oryginalnym środkiem LOGO 310 WG to około 600 zł/ha (cena środka + wykonanie usługi oprysku) ja sam sobie opryskuję.
Jeżeli chcesz obniżyć koszt oprysku to możesz zastąpić środek LOGO 310 WG (koszt 300-350 zł/ha) środkiem o nazwie MAISTER 310 WG, substancja czynna i adiuwant ten sam co przy oryginale,tylko jest sprzedawany jako środek do kukurydzy (osobiście wytestowałem ostatniej wiosny,koszt 200-250 zł/ha) środek można używać na jodły,świerki i sosny, żeby komuś nie przyszło do głowy pryskać innych iglastych,znajomy dwa lata temu opryskał nasadzenia Thuje Szmaragd,prawie 20 000 sztuk i ledwo przeżyły,straciły cały przyrost - generalnie sezon w plecy.

jfry
Posty: 137
Rejestracja: 04 paź 2014, 21:20

Re: jonygo,szkółkarz z małopolskiego :)

Post autor: jfry » 25 sty 2018, 21:58

Kolego Yonygo tu jest wąski traktorek- https://www.olx.pl/oferta/holder-ciagni ... bc2089877f

jonygo
Posty: 10
Rejestracja: 06 sty 2018, 11:33

Re: jonygo,szkółkarz z małopolskiego :)

Post autor: jonygo » 13 kwie 2019, 16:53

No i wreszcie po roku przymiarek i poszukiwań jest bestia,czerwona :D
Wybór padł na nowy Goldoni Base 20SN

Adamoss418
Posty: 6
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:53

Re: jonygo,szkółkarz z małopolskiego :)

Post autor: Adamoss418 » 18 lut 2022, 23:44

Jak spisuje się ten Goldoni Base 20SN?

ODPOWIEDZ