Koszt ogrzewania domu

newrom

Re: Koszt ogrzewania domu

Post autor: newrom » 24 paź 2017, 16:16

Robson, skoro nie można wierzyć (zadowolobym) użytkownikom rekuperacji, nie można wierzyć reklamie, nie można wierzyć sprzedawcom i producentom to czemu wierzyć?
Znajomy zlikwidował inne źródła ciepła niż pompa z powietrza. Do tego rekuperacja i wszystko chodzi jako podłogowe/ścienne.
Oczywiście nie w dziurawym domu. Ocieplenie to podstawa.

Luzak

Post autor: Luzak » 24 paź 2017, 16:58

newrom pisze:Ocieplenie to podstawa.
W zeszłym roku ociepliłem halę o wymiarach 24 x 8m, 7m wysoka. Do ocieplenia użyłem pianki natryskowej otwartokomórkowej: dach 20 cm, ściana 15 cm. Do tego dobra instalacja wentylacyjna grawitacyjna i mechaniczna spięta z wilgotnościomierzem. Nie wyrobiłem się z instalacją grzewczą więc pomieszczenie stało nie ogrzewane. Temperatura przez całą zimę nie spadła poniżej 3 stopni na plusie. Ale za to w lecie pomieszczenie dogrzało się w lecie dopiero w lipcu (22 stopnie). Termos i nic więcej :-)
Zgadzam się, że ocieplenie to podstawa :-)

Uniu

Post autor: Uniu » 07 sty 2018, 09:21

Dom 2015 rok, 130m2 pow. użytkowa, docieplone fundamenty hydropianem 8cm , ściany Max + 15 cm styropian grafitowy, strop "skosy" lane + 15 cm styropian, wylewka 10cm styropian, okna pakiet 3 szybowy i rama 92mm szerokość.
Ogrzewanie gazowe podłówka+grzejniki, kuchenka gazowa c.o. + c.w.u. 4 osoby, temp zadana dzień 22st, noc 21st.
Roczny koszt 3 tyś, uważam to za dobrą cenę, nie wspomnę o wygodzie bo tego nie da się opisać.
Przegląd pieca raz na 2 lata koszt 200 zł
Hinomoto E2304

Miecho

Post autor: Miecho » 07 sty 2018, 11:03

Wreszcie gazownia przysłała warunki przyłącza, powoli ruszamy z procedurami do przodu.
Robimy rozeznani jak by tu unowocześnić system bez rozwalenia chałupy, koniecznie musimy mieć niezależne grzanie na każda kondygnację.
Pod koniec września kupiłem miał 27tys 6t, zimy niema, a ja muszę dokupić 2-3t (teściu kupił piec przewymiarowany i swoje musi spalić aby ogień utrzymać) :(
Dodatkowo prąd za okres maj do k.września 1400zł za CWU i to tylko grzeje 3x na dobę.

Luzak

Post autor: Luzak » 07 sty 2018, 11:08

Miecho pisze:Robimy rozeznani jak by tu unowocześnić system bez rozwalenia chałupy, koniecznie musimy mieć niezależne grzanie na każda kondygnację.
Jeżeli na jednym piecu to oddzielne układy, każdy zasilany oddzielną pompą i problem rozwiązany.

zbYszek

Post autor: zbYszek » 07 sty 2018, 12:41

Czyli decyzja zapadła i źródłem ciepła będzie kocioł gazowy?
Próbuję sobie wyobrazić instalację w twojej kamienicy.
Jakby to zrobić, żeby się nie narobić. ;) No i wychodzi, że zostawić całą instalację - jeżeli lubisz grawitację, a nie lubisz pomp obiegowych.
Albo może rozdzielić układ na etażowy i w każdym piętrze zastosować oddzielny kocioł dwufunkcyjny?
A może zbyt dużo komplikacji z rozdzieleniem CWU na oddzielne układy i jednak przygotowywać ciepłą wodę trzeba będzie centralnie i dostarczać do wszystkich poziomów?
W obliczu nadciągającej modernizacji nie będę podpowiadał sposobu usprawnienia miałowca przez dołożenie akumulatora ciepła i przerywaną pracę z mocą nominalną. Szkoda zachodu, skoro i tak będziesz się zagazowywał... ;)
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

Miecho

Post autor: Miecho » 07 sty 2018, 13:45

Po pierwsze piec cieknie, była próba łatania, ale się okazało, że blacha na płaszczu jest cienka jak sreberko w czekoladzie.
Musze raz w tygodniu uzupełniać wodę aby sięgała do naszych grzejników ;) dodatkowo częściej załącza się piec w "podtrzymaniu" bo miał zamaka :(
Jest kilka wariantów: mogę wyciągnąć instalacje CWU dla piętra przez strych na klatkę schodowa itp albo nagrzewnica przepływowa elektryczna/gazowa albo osobny piec dla piętra.
Mogę z piwnicy zasilać CWU tak jak teraz, a na strychu CO dla piętra.
Jedyne czego nie mogę to dać z piwnicy dodatkowych rur na piętro :(
Na pietrze i tak szykuje sie remont generalny łazienek

Teraz porozmawiam z kilkoma fachowcami, niech się wypowiedzą i zrobią wyceny - rozważymy i zdecydujemy

Miecho

Post autor: Miecho » 26 sty 2018, 23:08

Koniec końców zrezygnowaliśmy z sieci gazowej - koszty dostosowania samej kotłowni, komin plus doprowadzenie gazu od ogrodzenia do budynku przez podjazd z 80cm podbudową oraz cała papierologia ocierają się o jakieś chore kwoty.
Gaz przy obecnych cenach będzie nas kosztował na rok co najmniej tyle samo co miał+bojler, albo drożej, jedynym plusem jest wygoda, a ja taki wygodnicki nie jestem ;)
Ale żeby nie było tak tragicznie staroświecko, zamiast bojlera 120L 2kW prawdopodobnie będzie pompa ciepła powietrze-woda.

Pozostaje tylko kwestia wyboru kotła na ekogroszek lub mieszankę ekogroszek 60%+pellet40%
W puli pozostały nowoczesne kotły Defro Sigma, Seko Pkamp-PV, Ogniwo Eko Plus M(ekodesign) i Heiztechnik HT EKO GL - zdecyduje oferta cenowo-montażowa :D

Uniu

Post autor: Uniu » 27 sty 2018, 07:13

Kocioł gazowy kondensacyjny nie wymaga komina
Hinomoto E2304

zbYszek

Post autor: zbYszek » 27 sty 2018, 08:07

A ha. Nie wymaga. Spaliny po prostu dezintegruje. W sensie znika je.
:P
--
pozdrrrawiam!
zbYszek http://www.zbychewka.pl

ODPOWIEDZ