Co posadzić nad rowem w cieniu ?

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Co posadzić nad rowem w cieniu ?

Post autor: wojtis1990 » 05 maja 2017, 23:23

Trzeba się brać trochę za porządki i wygląd działki. Sprawa jest nietypowa. Mam małą prywatną rzeczkę - rów z bieżącą wodą ( kilka źródeł, jedno pitne ). Woda płynie stale ze 100 lat i dobrze, tylko że nad rowem jest pełno chaszczy i leszczyn które zrzucają liście, zamulają mi rzeczkę, zapychają liśćmi i patykami. Potrzebuje jakieś rośliny, coś jak tuje, albo jakiś żywopłot. Zależy mi na tym żeby rosło to w miejscu wilgotnym oraz zacienionym, żeby nie zrzucało liści i żeby nie rosło na 10 metrów w górę. Jesteście mi w stanie coś polecić ? No i ważne żeby miało rozłożyste korzenie, chodzi tu o to żeby brzegi rzeczki się nie obsypywały. Te leszczyny to trochę porażka, ni tam wejść, ni to ładne, gubi liście, zimą straszą badyle. Na roślinach się w ogóle nie znam, jedyne co to trawę siałem :lol: i szczypior w doniczce sadziłem. Marzy mi się ładna równo przycięta ściana z żywopłotu albo coś podobnego.

Awatar użytkownika
RobFra
Posty: 528
Rejestracja: 31 maja 2014, 21:26
Lokalizacja: Białystok

Re: Co posadzić nad rowem w cieniu ?

Post autor: RobFra » 06 maja 2017, 07:48

Żywopłot świerkowy. W zasadzie nie gubi, ale minimalnie. Trzeba ciąć, aby była ładna i niska ściana. Korzenie idą powierzchniowo. Tylko, że jak mokro to może być słabo.

Nie wiem czy nie lepiej trawa i koszenie kosą spalinową.
Była Suzue M1600. Jest Mitsubishi D1450.
Robert

ogon
Posty: 41
Rejestracja: 19 wrz 2016, 12:34

Re: Co posadzić nad rowem w cieniu ?

Post autor: ogon » 06 maja 2017, 08:31

Proponuję miskanta olbrzymiego. Po posadzeniu praktycznie jest bez obsługowy. Można raz w roku wczesną wiosną ściąć przy ziemi lecz nie koniecznie. Zaletą jest szybki przyrost 2-2,5m w rok. Tworzy zieloną ścianę.Wbrew powszechnym opinią nie rozrasta się nadmiernie.Oprócz miskanta olbrzymiego można zastosować jakieś odmiany miskanta chińskiego np. Krater lub Herman Muessel zaletą są piękne kwiatostany. Są to wysokie trawy które po rozrośnięciu nie przepuszczą chwastów.

Adam bez ziemi
Posty: 329
Rejestracja: 12 sty 2016, 19:22

Re: Co posadzić nad rowem w cieniu ?

Post autor: Adam bez ziemi » 06 maja 2017, 09:12

Rozwaźyłbym Choinę kanadyjski lub cisa pospolitego. Oba iglaki nadają się w takie miejsca i mogą być prowadzone jako źywopłot. Poza tym 12 miesięcy zielona ściana, cięcie 2 -3 razy w roku.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2017, 18:57 przez Adam bez ziemi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wojtis1990
Posty: 687
Rejestracja: 15 sty 2017, 19:35
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Co posadzić nad rowem w cieniu ?

Post autor: wojtis1990 » 07 maja 2017, 08:40

Chyba sie temat sam rozwiąże, był wczoraj u mnie znajomy który ma sporo tujek i chce sie ich pozbyć bo będzie coś tam innego sadził. Wezmę na próbę kilka sztuk i zobaczymy czy się przyjmą. Ten miskant i cis pospolity też mi się podobają.

ODPOWIEDZ