Radioaktywność używanych traktorków japońskich

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Radioaktywność używanych traktorków japońskich

Post autor: Mandrol » 24 paź 2016, 11:18

Panie i Panowie- jak w temacie...

Pozwólcie, że opiszę sytuację, która może dotyczyć naszych używanych traktorków sprowadzanych z Japonii...
Jako, że jestem użytkownikiem przyczepy kempingowej to jestem też czynnym forumowiczem http://karawaning.pl/
Jakiś czas temu w lipcu pojawiło się ogłoszenie o bardzo tanim Knausie ze Świnoujścia z zastrzeżeniem, że cepka do oglądania dopiero w połowie sierpnia. Taniość tej przyczepy wzbudziła podejrzenie forumowiczów i już po 6 godzinach ktoś znalazł ją na tej oto stronie: http://www.abbey-road-rv.com/usedcars/AC03C01.htm
Handlarzyna był do tego stopnia leniwy, że zamieścił dokładnie te same fotki, które były w ogłoszeniu japońskim. Oczywiście na 100% handlarzyna jest użytkownikiem forum i przeczytał te rewelacje więc cepka już na drugi dzień została wycofana z olx. Jeden z forumowiczów przeprowadził śledztwo i okazało się, że ogłoszenie zakończyło się w maju 2012 roku w prefekturze oddalonej o 76 km od Fukushimy, gdzie w 2011 roku nastąpił wybuch w elektrowni atomowej.
I teraz przejdę do sedna sprawy. Pomyślicie sobie pewnie, że to może głupie pytanie z mojej strony ale ile z tych traktorków, które przylatują do Polski mogą być promieniotwórcze bo akurat znajdowały się w okolicach Fukushimy? Czy ktoś z Was zastanawiał się nad tym? Ja przyznam szczerze, że nawet po przeczytaniu tego tematu na stronie karawaningu nie pomyślałem ani na moment, że moje Hinomoto może być skażone. I dopiero teraz sobie o tym pomyślałem w temacie wyjazdu kolegi TooSlow do Japonii.
Czy macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Czy ktokolwiek zbadał swojego traktorka na okoliczność promieniowania radioaktywnego?
Proszę o nie shejtowanie mnie z powodu tego tematu- po prostu chciałbym zasięgnąć Waszej opinii. Ja chyba po powrocie do kraju zainteresuję się wypożyczeniem licznika Geigera bo cena nowego zwala z nóg: https://www.conrad.pl/Licznik-Geigera-G ... 36_0601101
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

Awatar użytkownika
piotrbpm
Posty: 1965
Rejestracja: 03 lut 2013, 12:02
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Radioaktywność używanych traktorków japońskich

Post autor: piotrbpm » 24 paź 2016, 14:39

Zaraz po wybuchu dzwoniłem do selltech aby rozwiać moje wątpliwości w tej sprawie(akurat czekałem na coś ciekawego ) .Otrzymałem odpowiedz że traktorki które Oni sprowadzają są z rejonu gdzie nie było skażenia .Nie wiem czy było to w 100% prawdziwe bo nie znam rejonu z którego ściągają sprzęt .Temat bardzo ciekawy ,może ma ktoś licznik i chciałby pomierzyć swojego japońskiego traktorka :)
https://www.youtube.com/user/piotrbpm/videos
B7001D,YM2000,YM2210,YM2000B,B8200D,B1550D,YM2310D,YM2420D,D238F,
YM2210D,B1702D,L3200F,B1902D,FX335D,F215D,GL32D,L4150D,FX24D,B2150HD,TA527F,TA530F

Awatar użytkownika
RobsonWawa
Posty: 580
Rejestracja: 06 wrz 2015, 13:32

Re: Radioaktywność używanych traktorków japońskich

Post autor: RobsonWawa » 24 paź 2016, 15:00

Panowie spokojnie.

Sprowadzenie czegoś skażonego , napromieniowanego
to nie taka prosta sprawa. Już dwadzieścia pare lat temu, gdy pracowałem w IChTJ w portach i na przejściach granicznych funkcjonowały
bramki pomiarowe. Z tego co wiem to teraz wszystkie kontenery wyjeżdżające z portów
są pod tym kontem prześwietlane , takie same bramki stoją
też na większości przejść granicznych Uni. Część kontenerów dodatkowo
przejeżdża przez bramki rentgenowskie. Oczywiście nie po to by szukać traktorków.
Zaś co się tyczy liczników Geigera to już sam jego zakup może skupić na nabywcy uwagę odpowiednich służb.

Awatar użytkownika
marekspectra
Posty: 2579
Rejestracja: 31 sty 2013, 17:16
Lokalizacja: Beskid Niski (Podkarpacie)

Re: Radioaktywność używanych traktorków japońskich

Post autor: marekspectra » 24 paź 2016, 15:55

Zakup licznika tylko by raz go uzyć - to przesada. Na pewno liczniki mają Wojewódzkie Stacje Sanepidu, a może nawet Powiatowe. Liczniki powinny być na wyposażeniu Straży Pożarnej etc .Może warto isc tą drogą.
KubotaL22 BF300 kuhnGMD33 EFG145 glebaRS1351 pług2skib sadzarka kopaczka i inne

Awatar użytkownika
Mandrol
Posty: 358
Rejestracja: 09 paź 2016, 03:06
Lokalizacja: Czernica
Kontakt:

Re: Radioaktywność używanych traktorków japońskich

Post autor: Mandrol » 11 gru 2016, 19:01

Panowie, chyba możemy spać spokojnie ;)
Wczoraj zrobiłem pomiary- wyszły takie wartości...
Obrazek Obrazek Obrazek

Kolega wyjaśnił że jak nie piszczy to jest dobrze. Nie piszczało więc jest OK!!! 8-)
Sorki za podjęcie tematu :oops:
Hinomoto N200 & Iseki TXG237 + stado maszyn do wykonywania trawników i pielęgnacji boisk

erenhardt
Posty: 91
Rejestracja: 15 sty 2016, 09:48

Re: Radioaktywność używanych traktorków japońskich

Post autor: erenhardt » 12 gru 2016, 19:09

Jak nie piszczy to zmień baterie :D hehe

Jeżeli na tych traktorkach był radioaktywny pył, to już dawno go nie ma i jedynymi poszkodowanymi są pracownicy, którzy picowali nasze traktorki przed sprzedażą :P

ODPOWIEDZ